پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

نهال سیب آبی

نهال سیب آبی

درخت سیب آبی تاجی گسترده و زیبا دارد و برگ های درخت پربار و فراوان هستند.تنه درخت متمایل به چپ یا راست است و به صورت عمود رشد می کند. برگ ها و شاخه های این درخت عطر خوشبویی دارند که از آنها برای تولید عطر استفاده می شود.همچنین چوب درخت سیب آبی جزو چوب های مرغوب بوده که در بسیاری از باغ ها از چوب آن برای تولید لوازم چوبی نیز استفاده می گردد.

نهال سیب توسرخ

نهال سیب توسرخ

نهال سیب توسرخ یکی از ارقام سیب پیوندی با کیفیت می‌باشد و به صورت اصلاح شده در کشور موجود است. این نهال بسیار پر محصول است و از همان سال ابتدایی کشت، به بار می‌نشیند و سود اقتصادی بسیار زیادی را برای باغدار و پرورش دهنده خواهد داشت.

نهال سیب جرومین

نهال سیب جرومین

نهال سیب جرومین یکی از ارقام خارجی نهال سیب می‌باشد که وارداتی است و از کشور ایالت متحده آمریکا، به کشورهای دیگر صادر شده است. پایه اصلی این نهال بذری است و بسیاری از کشاورزان، می‌توانند این نوع نهال را بکارند و به سود و درآمد مطلوبی از این راه برسند.

نهال سیب دورنگ فرانسوی

نهال سیب دورنگ فرانسوی

نهال سیب دورنگ فرانسوی همانطور که از اسمش پیداست، از فرانسه سرچشمه می‌گیرد و از این کشور به دیگر کشورهای جهان صادر شده است؛ رنگ به شدت زیبای میوه این نهال باعث شده است تا از محبوبیت نسبتا زیادی در بازار برخوردار باشد و مشتریان تقریبا پر تعدادی برای خرید سیب دورنگ فرانسوی اقدام کنند.

نهال سیب رد دلیشز

نهال سیب رد دلیشز

رد دلیشز یک سیب با اندازه متوسط ​​است که شکلی مخروطی بلند دارد. رنگ قرمز تیره و شدید، آن را به یک سیب قرمز تبدیل می کند که جذابیتی زیاد دارد. طعمی شیرین اما بسیار ملایم دارد و سفت و ترد است. گوشت آن آبدار است و تردی ملایمی دارد. پوست نیز کاملاً سفت و درخشان است. به طور کلی رد دلشیز می تواند یک سیب کاملاً تازه و خوش طعم برای خوردن باشد.

نهال سیب رندرز

نهال سیب رندرز

نهال سیب رندرز نهالی پربار و پرمحصول است که مقاومت خوبی در برابر آب و هوای خشک دارد. حتی در صورت مواجهه با شرایط خشکسالی و بی آبی به خوبی ریشه خود را حفظ کرده و زنده می ماند. این نهال میوه های درشت و زردرنگی دارد که در فصل برداشت بسیار پربار و پر محصول هستند.این میوه جزو سیب های زرد رنگ می باشد و صادراتی و خوش طعم است. بسیاری از باغداران خرید نهال سیب رندرز را انتخاب می کنند چون طعمی شیرین و آبدار داشته و در بازار طرفداران زیادی دارد.

نهال سیب زرد فرانسه

نهال سیب زرد فرانسه

بیش از 500 گونه مختلف سیب وجود دارد و انتخاب گونه مناسب برای کاشت در باغات شاید قدری مشکل باشد؛ اما خرید نهال سیب زرد فرانسه انتخابی هوشمندانه است. محبوبیت این سیب‌ها در میان عامه مردم فروش آن را افزایش میدهد. و قطعا سود خوبی نصیب کشاورزان خواهد شد. میوه‌های درخت سیب زرد فرانسوی در مهر‌ماه آماده برداشت است. رنگ زرد و پوست صاف و شفاف از مهم‌ترین ویژگی‌های سیب حاصل از این درخت است. این ویژگی‌ها فروش میوه در تره بار را تسهیل می‌کند و تجارت پر سودی را برای کشاورزان به ارمغان خواهد آورد.

نهال سیب عروس

نهال سیب عروس

نهال سیب عروس در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم است و حتی در دمای کمتر از 30- درجه سانتیگراد نیز می تواند میوه بدهد. نهال سیب عروس در شرایط آب و هوایی متنوعی از سردسیر گرفته تا آب و هوای گرمسیری کشت می شوند. این درختان به شرایط خاصی برای رشد نیاز ندارند و به دلیل سازگاری با شرایط محلی محبوب هستند و علیرغم مشکلات میوه می دهند.

نهال سیب فوجی

نهال سیب فوجی

نهال سیب فوجی یکی از ارقام نهال‌ سیب می‌باشد که از نظر محصول دهی، در سطح بالایی قرار دارد؛ این نهال پر محصول است و بازدهی اقتصادی فوق العاده خوبی دارد و باغدار در صورت استفاده از این نهال، می‌تواند سود اقتصادی مناسبی را به دست بیاورد. این نهال سیب برای تجارت‌های نوپا نیز پرسود است.

نهال سیب قرمز فرانسه

نهال سیب قرمز فرانسه

این درخت مقاومت زیادی در برابر شرایط آب و هوایی دارد و می تواند به خوبی رشد کند. معمولا 25 الی 30 سال برای کشاورز صرفه اقتصادی دارد و از سال سوم شروع به محصول دهی می کند. این نهال برای کاشت سیب قرمز بسیار مناسب است و می تواند میوه هایی با وزن 200 گرم تولید نماید. علاوه بر این نیازی به مراقبت های خاص ندارد و مقاومت درخت در برابر آفات و بیماری ها بالاست.

نهال سیب کاکس اورنج

نهال سیب کاکس اورنج

میوه های درخت کاکس اورنج قرمز رنگ با رگه هایی از رنگ زرد هستند که دو رنگ به گونه ای با هم ترکیب شدند. سیب کاکس اورنج گرد و کمی بیضی شکل است و طعمی فوق العاده شیرین و محبوب دارد. این نوع سیب که با نام «Cox» نیز شناخته می‌شود، دارای طعم و مزه‌ای است که مورد تحسین همه مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. پس جای تعجب نیست که علیرغم حساسیت آن، کشاورزان به کشت انبوه آن ادامه می دهند.

نهال سیب گالا

نهال سیب گالا

نهال سیب گالا نهالی پربار و پرثمر است و میوه های مطلوبی تولید می نماید. این میوه ها فوق العاده شیرین و سفت هستند که محبوبیت خاصی در بین کشاورزان دارند. این نهال می تواند 30 الی 40 سال میوه های آبدار و خوش طعمی را به شما بدهد که رنگی قرمز و براق دارند. نهال سیب گالا بسیار مقاوم بوده و در برابر شرایط جوی و بیماری ها مقاومت بالایی دارد.

نهال سیب گرانی اسمیت

نهال سیب گرانی اسمیت

نهال سیب گرانی اسمیت که در ایران به نهال سیب سبز گرانی اسمیت نیز معروف است، یکی از نهال‌های سیب می‌باشد که برای اولین بار در فرانسه دیده شد؛ این نهال کیفیت نسبتا مناسبی دارد و می‌تواند محصولات بسیار خوبی را تولید کند. باغداران نوپا نیز می‌توانند با خرید نهال سیب سبز گرانی اسمیت، باغ خود را احداث کنند.

نهال سیب گلاب کهنز

نهال سیب گلاب کهنز

نهال سیب گلاب کهنز یکی از ارقام نهال‌های سیب می‌باشد که بومی کشور ایران و منطقه اصفهان است؛ این رقم سیب در ایران طرفداران زیادی دارد و مزه نسبتا خوب آن باعث شده است تا از بازارپسندی تقریبا مناسبی در کشور برخوردار باشد.

نهال سیب گلدن دلیشز

نهال سیب گلدن دلیشز

این میوه در اوایل رشد سبز رنگ است و زمانی که می رسد به رنگ زرد در می آید. از بین تمام سیب‌هایی که در ایران رشد می‌کنند، سیب‌های گلدن دلیشز شیرین‌ترین سیب‌ها هستند. این سیب ها دارای یک شیرینی ملایم ،معطر ،آبدار و با طراوت هستند. وقتی در خاک سالم و حاصلخیز رشد می‌کنند، گوشت میوه می‌تواند ترکیبی سفت و در عین حال لطیف برای یک میان‌وعده با طراوت و سالم باشد.

نهال سیب میراکل

نهال سیب میراکل

نهال سیب میراکل یکی از انواع ارقام سیب می‌باشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل خوشمزه بودن میوه، این نهال طرفداران بسیار زیادی دارد. این نهال سیب جزء محبوب‌ترین نهال‌های سیب به حساب می‌آید و انتخاب اصلی بسیاری از باغداران و پرورش دهندگان نهال خواهد بود.


هر آنچه که باید درمورد نهال سیب بدانیم

از جمله ارقام مناسب جهت کاشت در مناطق معتدل و مناطق سردسیری نهال سیب است. این نهال خزان کننده و از نوع رقم برگ ریز است، شکل جوانه‌های این میوه تخم مرغی بوده و برگ‌های آن به صورت دوکی شکل اره‌ای و کنگره‌ای هستند.

در زمان شکوفایی نهال سیب در فصل بهار گل‌های این درخت به رنگ قرمز و صورتی مشاهده می‌شود، میوه درخت سیب برای به بار نشستن به ۷۰ تا ۱۸۰ روز زمان نیاز دارد و می‌تواند تا منفی ۴۰ درجه در زمستان و ۳۸ درجه در تابستان را تحمل کند. تکثیر نهال سیب معمولاً به شکل قلمه‌زنی، بذری و پیوندی است و میوه نهال سیب جزو پر مصرف‌ترین میوه‌ها با درصد بالای ویتامین‌ها است که برای سلامت بدن بسیار مفید است.

درخت سیب M.pumila یک رقم از خانواده گلسرخیان است. این درخت به علت میوه شیرین؛ گوشتی و پرخاصیتی که دارد؛ مورد توجه مصرف کنندگان در سرتاسر دنیا قرار گرفته است. این رقم در ابتدا، در کشورهای آسیای مرکزی دیده میشد. که رفته رفته با گسترش صادرات و مهاجرت افراد به سایر کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکای شمالی نیز راه یافته است. در دنیا بیش از 7500 رقم سیب وجود دارد. که با انجام اصلاحات و پیوندها امروزه بیش از 16 رقم سیب در شهرهای مختلف کشور کشت میشود. ایران به علت شرایط آب وهوای و اقلیمی مناسب سهم عمده ای از صادرات را به خود اختصاص داده است.

میوه سیب گرد و کروی در رنگ‌های قرمز؛ زرد؛ نارنجی؛ سیاه؛ سبز و حتی آبی وجود دارد. از سیب برای تازه خوری؛ تهیه دسر؛ غذا، کیک و شیرینی؛‌ترشی؛ کمپوت؛ مربا و نوشیدنی و… استفاده میشود.حتما شما نیز تابحال باغ‌های سیب را در کنار یکدیگر مشاهده کرده اید، که با اینکه شرایط آب وهوایی و اقلیمی در هر دو باغ ثابت است؛ باردهی و عملکرد یک باغ از دیگری بهتر است؟

اگرچه عوامل زیادی در میزان باردهی درختان تاثیرگذار خواهد بود. اما انتخاب رقم مناسب پیش از احداث باغ؛ میتواند تا بیش از 70 درصد در عملکرد باغ شما موثر باشد. با توجه به تنوع ارقام نهال سیب پیوندی در کشور؛ شما باید با مطالعه اطلاعات محصول در وبسایت غرب نهال، بهترین و سازگارترین رقم را برای باغ خود تهیه کنید.

انواع ارقام نهال سیب

نهالستان غرب نهال بزرگترین نهالستان تخصصی در خاورمیانه بیش از نیم قرن است که انواع ارقام نهال سیب پیوندی را با کیفیت بالا و قیمت رقابتی برای کاشت اصولی در کلیه شهرهای کشور تولید و عرضه میکند.از آنجایی که نهال‌های سیب دارای سازگاری عالی و گیرایی مناسب در تمامی شرایط آب وهوایی هستند. شما میتوانید نهال‌های سیب را در مناطق سردسیری؛ گرمسیری؛ و معتدل نیز بکارید.

شرایط اقلیمی از جمله ارتفاع از سطح دریا نیز در نحوه گیرایی درختان تاثیرگذار است. از این رو باید توجه داشته باشید که درختان سیب را فقط و فقط در ارتفاع از سطح دریای بین 100 تا 2500 متر در باغ بکارید.درخت سیب پاکوتاه پیوندی در پنجمین سال پس از کاشت باردهی اقتصادی خود را آغاز میکند. این باردهی اقتصادی با توجه به نوع رقم و میزان رسیدگی و آبیاری درختان میتواند بین 20 تا 100 کیلوگرم در سال باشد.همانطور میدانید درختان در یک بازه سنی خاصی بهترین عملکرد را از خود به همراه دارند. بازه عمر اقتصادی ارقام مختلف نهال سیب بین 40 تا 60 سال است.

انواع نهال سیب با تنوع بالا و در دسته نهال سیب استخوانی؛ درخت سیب پایه کوتاه (پاکوتاه)؛ نهال سیب خوشه ای؛ نهال سیب پایه مالینگ؛ نهال سیب تابستانی با پایه رویشی و با ریشه لخت و گلدانی توسط نهالستان بزرگ غرب نهال تولید و عرضه میشوند.

بهترین ارقام نهال سیب

نهال سیب گالا

سیب گالا از ارقام تابستانه و متوسط رس سیب به حساب می آید و در کنار ارقام لبنانی قرمز و زرد، فوجی و گرانی اسمیت در زمره محبوبترین و بهترین ارقام نهال سیب قرار گرفته است. انواع اولیه سیب گالا قرمز رگه رگه با کمی حاشیه زرد رنگ است.

موتانت های بسیاری از رقم گالا نظیر رویال گالا، اسکارلت گالا، گالاکسی، بیگارد گالا، اسمیت گالا و انواعی که حتی نام گالا را به همراه ندارند از رقم اولیه تولید و عرضه شده اند. در کشور ما انواع مختلفی از گالا توسط نهالستان ها و موسسات وارد و متاسفانه همگی آنها با نام عمومی گالا به فروش می رسند.

این امر سبب می شود تا مشخصات دقیق و میزان رنگ پذیری رقم برای خریدار نهال به درستی قابل پیش بینی نباشد. در بین موتانت های گالا معروفترین آن رویال گالا است. اگرچه رقم گالا به عنوان یک رقم حساس به آتشک معرفی می شود، ولی خوشبختانه خسارت بیماری آتشک روی درخت سیب در کشور قابل توجه نمی باشد. در مقایسه با ارقام قدیمی سیب، بافت ترد و مزه ترش و شیرین میوه رقم گالا شاخص است.

نهال سیب لبنان قرمز

این سیب برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ در آمریکا شناخته و معرفی شد. این رقم در ایران به لبنانی قرمز معروف شده است و یکی از بهترین ارقام نهال سیب است که دارای بیشترین کشت در کشور می باشد. تاکنون بیش از 50 موتانت از این رقم معرفی شده که همگی آنها دارای پوست میوه ضخیم و قرمز بوده و در بیشتر موارد دارای میوه کشیده و استوانه ای شکل هستند.

این رقم به آردی شدن بافت داخل میوه حساس است و لذا تنظیم صحیح زمان برداشت میوه در آن به خصوص با هدف انبارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این درختان اگرچه دارای کاربرد تزئینی داشته و بار زیادی نیز تولید می کنند، لیکن برای احداث باغ تجارتی سیب دارای صرفه اقتصادی نمی باشند از نظر سازگاری گرده، سیب رقم لبنانی قرمز با رقم لبنانی زرد بارور شده و نیازی به استفاده از رقم دیگری به عنوان رقم گرده زا نیست.

این رقم همچنین حساس به لکه سیاه است و در صورتی که در تابستان رطوبت هوا بالا باشد لکه های سیاه رنگی روی پوست میوه و برگ ها ظاهر می شود. بیماری لکه سیاه سبب افت کیفیت میوه شده و ارزش آن خواهد کاست. با توجه به خسارت زیاد این بیماری در اروپا، ارقام متعددی در سیب با هدف کیفیت میوه و مقاومت به لکه سیاه تولید و عرضه شده اند.

سیب لبنان زرد یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این رقم نیز در سال های ابتدائی قرن بیستم میلادی در امریکا عرضه و به عنوان رقمی همراه و همنشین با رقم لبنانی قرمز ارائه گردیده است. رنگ میوه رسیده زرد تا زرد مایل به سبز و تا اندازهای کشیده است. رقم اصلی حساس به زنگار بوده و کشت آن در مناطق مرطوب سبب تولید زنگار روی پوست میوه می شود.

همچنین خسارت سرما و یا محلول پاشی های ترکیبات مسی و یا هر ترکیبی که سبب مرگ سلول های پوست میوه گردد، خطر زنگاری شدن بافت میوه را در این رقم چندین برابر می نماید.

این رقم بر خلاف رقم لبنانی قرمز، دارای موتانت های کمتری با عادت رشد تیپ اسپور می باشد. همچنین این رقم به اندازه رقم لبنانی قرمز به آردی شدن درونی و قهوه ای شدن بافت میوه حساسیت ندارد. اندازه درخت نیز در این رقم نسبت به رقم لبنانی قرمز کمی پررشدتر است، لیکن هردوی این ارقام نسبت به رقم گلاب کهنز رشد کمتر و قابل کنترل تری دارند.

معرفی پرفروش‌ترین و بهترین ارقام تجاری صادراتی نهال سیب اصلاح شده و پیوندی

نهال سیب گلدان دلیشز
نهال سیب رد دلیشز
نهال سیب زرد فرانسه
نهال سیب قرمز فرانسه
نهال سیب گلاب کهنز
نهال سیب عروس
نهال سیب دورنگ فرانسوی
نهال سیب گالا
نهال سیب آبی
نهال سیب توسرخ
نهال سیب جرومین
نهال سیب رندرز
نهال سیب فوجی
نهال سیب کاکس اورنج
نهال سیب گرانی اسمیت
نهال سیب میراکل

راهنمای قدم به قدم خرید نهال سیب

با استناد به مطالب ذکر شده در پاراگراف پیشین توجه به کیفیت خاک و شرایط آب و هوایی منطقه و سنخیت آن با رقم و گونه نهال سیب می‌تواند خرید شما را موفقیت آمیز کند. همچنین در هنگام خرید نهال سیب باید از سلامت ریشه‌ها مطمئن شوید، ریشه‌های تیره بی‌کیفیت بوده و ممکن است دارای بیماری باشند.

همچنین توصیه نهالستان معتبر غرب نهال این است که برای رشد بهتر نهال‌های کوتاه قد را انتخاب کنید و با توجه به هدف اقتصادی باغدار می‌تواند از دو نوع نهال بذری و پیوندی خرید خود را انجام دهد. در پروسه خرید نهال توجه به گواهی‌های سلامت و تاییدیه‌های گیاه پزشکی نهالستان حائز اهمیت است. نحوه تحویل نهال به مشتری و تضمین سلامت آن در این بین باید نیز مد نظر باشد.

نهال‌های بذری مستقیماً بدون دستکاری و اصلاح نژاد از بذر گیاه رشد می‌کنند اما در نهال‌های پیوندی معمولاً از ترکیب و اصلاح نژاد دو رقم با خصوصیات متفاوت در نهایت رقم برتری تولید می‌شود که به دلیل زود بازده بودن و دیرگلدهی بسیار محبوبیت دارند، این ویژگی‌ها می‌تواند در قیمت نهال سیب نیز تاثیرگذار باشد.

اطلاعات تکمیلی درمورد نهال سیب

سیب از نظر نژاد و گونه در اقصی نقاط دنیا بالغ بر۶۰۰۰ گونه دارد که با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی رقم قابل کشت در هر منطقه متفاوت است. البته نحوه تولید آن بر محور دو نوع بذری و پیوندی است که نهال‌های پیوندی به دلیل برتری یافتن نژاد آنها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و صرفه اقتصادی بیشتری خواهند داشت.

نهال‌های سیب بر اساس زمان باردهی نیز به دو نوع دیربازده و زودبازده تقسیم می‌شوند که نهال‌های زودبازده در ۲ سال اول و نهال‌های دیربازده بعد از چند سال به شکوفایی و باردهی می‌رسند. باغداران می‌توانند با دریافت مشاوره‌های سازنده از نهالستان‌های معتبر مانند غرب نهال با آگاهی از موارد تاثیرگذار در باردهی نهال رقم و گونه متناسب و مطابق با منطقه خود را خریداری کنند.

احداث باغ سیب به چه عواملی بستگی دارد؟

سیب به دلیل اینکه در بین درختان سازگاری بیشتری با شرایط اقلیمی متنوع دارد و در بین باغداران و کشاورزان درآمد و سود آن تضمین شده است، از بهترین گزینه‌ها برای احداث باغ سیب است. از برجسته‌ترین ویژگی‌های این درخت، محبوبیت آن بین مصرف‌‌کنندگان، بازار پسندی و همچنین مقاومت آن در مواجهه با تنش‌های محیطی است.

سیب هم به شکل تازه و هم در تولید طیف وسیعی از فرآورده‌ها کاربرد دارد، که تمامی این پارامتر‌ها سرمایه‌‌گذاران را ترغیب می‌کند تا در جهت احداث باغ سیب اقدام کنند.

معمولاً اکثر رقم‌های سیب پربار و پربازده هستند به همین دلیل اولویت‌‌ انتخاب باغداران است، اما برای احداث باغ سیب اخذ مشاوره از افراد متخصص و مطلع می‌تواند سطح آگاهی شما را در مراحل این پروسه یاری کند. احداث باغ سیب منوط به چندین پیش فاکتور مهم است از جمله:

بررسی شرایط آب و هوایی
انتخاب مکان و خاک مناسب
ارتفاع از سطح دریا
انتخاب رقم سیب
نور
آب مورد نیاز
الگوی کاشت
ماده سازی زمین
شیب زمین
کوددهی
سم‌پاشی

مزایای احداث باغ سیب

سیب به دلیل خوش خوراک بودن و همچنین خواص بی‌نظیری که دارد از جمله میوه‌هایی است که در تمامی فصول در دورهمی‌ها و مهمانی‌ها به چشم می‌خورد، از این رو بسیار پرمصرف است. اکثر باغداران جدا از فروش داخلی در زمینه صادرات سیب نیز توانسته‌اند بازارهای مالی زیادی را تصاحب کنند و به دلیل تنوع رنگ و گونه می‌توان در هر اقلیمی رقم متناسب با آن را کاشت.

نگهداری طولانی مدت آن تا ۶ ماه در انبار امکان‌پذیر بوده و این ویژگی کمک می‌کند باغدار بتواند محصول خود را در خارج از فصل برداشت با قیمت بیشتری به فروش برساند.
سیب میوه‌‌ای است که بازار فروش بالایی دارد و از آن هم به شکل خوراکی و هم در تولید فرآورده‌های مختلف استفاده می‌شود.
رقم‌های مرغوب و با کیفیت آن می‌تواند در زمره محصولات صادراتی قرار گرفته و باعث ارزآوری شده و سوددهی بالایی نصیب سرمایه‌گذار و باغدار کند.
کنترل آفت‌‌ها و بیماری‌های سیب در کنار داشتن آگاهی و مدیریت اصولی پیچیدگی خاصی ندارد.
نهال سیب در اقلیم‌های با شرایط آب و هوایی متناسب، بالاترین بازدهی و باردهی را در هر هکتار خواهد داشت.
نهال سیب مقاومت بسیار زیادی در برابر سرما داشته و از گزینه‌های عالی برای کشت با هر نوع شرایط اقلیمی است.

بهترین نژادهای سیب کدام‌اند ؟

سیب از جمله میوه‌های مغذی، پرخاصیت و عامه پسند در بین میوه‌ها است که به دلیل کامل بودن از حیث ویتامین‌ها و مقاومت بسیار بالای نهال آن با شرایط جوی متفاوت در هر بازه زمانی از سال در دسترس بوده و با ۶۰۰۰ گونه متنوع به میوه‌ای چهار فصل مشهور است.

پارامترهای مهمی در تعیین برتر بودن نهال سیب نقش دارند که از آن جمله می‌‌توان به کیفیت نهال، شرایط آب و هوایی، کیفیت خاک، شیوه نگهداری و مقاومت نهال در برابر تنش‌های محیطی و افت را اشاره کرد.

سیب گالا: این گونه با رنگ قرمز متمایل به سبز و سبز متمایل به زرد با جثه کوچک در زمره بهترین نژادها بوده و نهال آن از طریق تکثیر تاگ‌سازی تولید می‌شود.
سیب قرمز فرانسه: این سیب جزو سیب‌های قرمز با باردهی بسیار مطلوب در تمامی شاخه‌ها است و بستر خاکی آن لومی با بافت سبک بوده و در برابر سرما و آفات مقاومت خوبی دارد و بسیار آبدار و شیرین است و جزو سیب‌های سازگار برای نگهداری در انبار است.
سیب زرد لبنان: سیب لبنان به سیب گلدن دلیشیز معروف و دارای رنگ زرد درخشان بوده و بهترین نوع سیب در بین عامه مردم است. میزان باردهی ۱۸۰ الی ۲۰۰ تن آن در هر هکتار، باعث قرارگیری آن در زمره رقم‌های پربازده شده که مقاومت بالایی در برابر تنش‌های آبی و جوی دارد.
سیب فوجی: فوجی دارای میوه قرمز با مزه شیرین، آبدار و گوشتی سفید است، دیرگل بوده و از سال دوم به باردهی می‌رسد، بازدهی بالا با ۸۰ تن محصول در هر هکتار دارد.
سیب اسمیت: این گونه جزو محبوبترین‌ها در لیست سیب‌های ترش بوده، رنگ سبز و مزه نسبتاً لذیذ و ترشی دارد، گوشت این میوه به رنگ سفید بوده و اکثراً واردات آن از کشور فرانسه است.

معرفی بهترین ارقام و نژاد های درخت سیب در ایران

درخت و نهال سیب دارای رقم‌ها و نژادهای متنوعی است که هر کدام برای کاشت و بازدهی و باردهی مطلوب دارای معیارها و ویژگی‌های خاص خود هستند. مزه غالب آن شیرین بوده ولی در این میان سیب‌های ترش مزه نیز کم نیستند، اما از جهت خاصیت می‌توان سیب را سرآمد تمام میوه‌ها دانست.

در همین راستا سرمایه‌گذاران و باغدارانی که قصد احداث باغ را دارند با شناخت کافی از پربارترین نژادهای سیب می‌توانند در نهایت با محصولات باکیفیت برترین گونه این نهال در زمینه فروش و تجارت بسیار موفق عمل کنند.

طی تحقیقات وافر گیاه‌شناسی می‌توان پربارترین نژادهای سیب را موارد زیر عنوان کرد:

نهال سیب رندرز ۱۰۰ تن در هر هکتار
نهال سیب گلدن وورد زرد ۲۰۰ تن در هر هکتار
نهال سیب گالا ۷۰ تن در هر هکتار
نهال سیب فوجی ۷۰ تن در هر هکتار
نهال سیب گرنی اسمیت ۷۰ تن در هر هکتار
نهال سیب گلاب کهنز ۷۰ تن در هر هکتار
نهال سیب میراکل ۷۰ تن در هر هکتار
نهال سیب تو سرخ ۶۰ تن در هر هکتار
نهال سیب عروس ۵۰ تن در هر هکتار

بهترین ارقام نهال سیب برای پرورش در ایران

بهترین ارقام نهال سیب و پر فروشترین و پر طرفدارترین آن در کشور نهال سيب گلاب ، نهال سيب گالا ، نهال سيب لبنانى زرد ، نهال سيب قرمز لبنانى می باشد. ما در این مقاله برای شما درباره ویژگی ها و شرایط پرورش هر کدام از موارد ذکر شده به صورت کامل توضیح خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

نهال سیب گلاب کهنز یکی از بهترین ارقام نهال سیب

این سیب یکی از بهترین ارقام نهال سیب بومی ایران است و از جمله ارقام زودرس کشور به حساب می آید. اگر چه ارقام سیب زودرس تر از سیب گلاب کهنز نیز در مجموعه ارقام بومی ایران موجود است، اما اغلب دیگر ارقام دارای سایز کوچکتری بوده و بافت میوه آنها بسیار نرم و فساد پذیر است.

اندازه درخت در رقم گلاب کهنز بسیار بزرگ و استفاده از پایه های بذری سبب رشد هرچه بیشتر این رقم خواهد شد. لذا استفاده از پایه هائی که اندازه این رقم را تا اندازهای کاهش میدهد، تا حدی می تواند در فرمدهی این رقم مفید واقع شود.

از جمله پایه های مورد استفاده برای این رقم می تواند پایه رویشی M7 باشد. این رقم روی پایه MM111 بسیار پر رشد خواهد بود. تنوع داخلی رقم در این نوع سیب بسیار زیاد است ودرختانی که به نام گلاب کهنز عرضه می شوند اگرچه همگی تقریباً دارای یک زمان رسیدن می باشند، لیکن عادت های رشد بسیار متنوعی از خود نشان می دهند.

این رقم حساسیت های متعددی از جمله حساسیت به کرم سیب، سایتئرسپورا و دیگر آفات و بیماریها دارد. میوه رقم گلاب کهنز در مواردی با لپ صورتی و در برخی مناطق کاملاً روشن عرضه می گردد.

چرا باید نهال سیب کاشت

سیب از جمله میوه‌های است که در بین تمامی میوه‌ها محبوبیت بالایی دارد و به جهت طعم بی‌نظیر، بافت شیرین و آبدار به شکل تازه خوری در اکثر فصول در دسترس است و تقاضای بالا برای خرید آن باعث می‌شود باغداران نسبت به کاشت نهال سیب ترغیب شود.
سرمایه‌گذاران در این بخش می‌توانند با ارسال ارقام مرغوب به بازارهای خارجی سودآوری و ارزآوری زیادی را داشته باشند.
موارد کاربرد سیب به جز تازه خوری در تولید انواع آبمیوه‌ها، مربا، کمپوت، دسر، شیرینی پزی و … قابل مقایسه با دیگر میوه‌ها نیست.
سیب به دلیل فراوانی ویتامین‌ها و خواص عالی برای ورزشکاران، افراد دارای رژیم، کودکان و سالمندان مفید است.
اکثر نهال‌ها‌ی سیب دارای عمر اقتصادی بالای ۶۰ سال هستند و این مسئله سبب می‌شود بیشترین بهره‌وری را نصیب باغدار شود.
قابلیت انبارداری سیب به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا در فصول دیگر با قیمت بیشتر میوه را به فروش برساند.
از آنجایی که اغلب نهال سیب در مناطق معتدل و سردسیری با میزان بارش بالا کاشته می‌شود، پس باغدار از جهت تامین نیاز آبی کمتر دچار چالش می‌شود، زیرا درخت می‌تواند از طریق منابع زیرزمینی تا حدودی نیاز آبی خود را تامین کند.
باغداری نهال سیب پیچیدگی خاصی ندارد و با رعایت اصول باغبانی و داشتن اطلاعات کافی در خصوص شرایط باغداری و آگاهی از عوامل بیماری زا و کنترل آن می‌توان از باغ سیب بهترین بهره‌وری را داشت.

علت قیمت‌های متفاوت نهال سیب در بین نهالستان‌ها چیست ؟

متفاوت بودن قیمت نهال سیب در بین نهالستان‌های متعدد از جمله دغدغه‌ها و سوالاتی است که ذهن اکثر سرمایه‌گذاران و باغداران را مشغول می‌کند، اما مهم‌ترین علت در متغیر بودن قیمت نهال در مراکز مختلف می‌تواند در کیفیت، مقاومت و باردهی نهال تعریف شود. اگر سرچی در سایت‌هایی فروش نهالستان‌های زده باشید مطمئناً با قیمت‌های متفاوت یک رقم خاص نهال روبرو شده‌اید.

بسیاری از نهالستان‌ها که اقدام به فروش نهال سیب می‌کنند باید اصالت نهال خود را تضمین کنند و گواهی‌های سلامت مربوطه به نهال را از مراجع و سازمان‌های مربوطه دریافت کنند، پشت سر گذاشتن تمامی این مراحل منوط به پرداخت هزینه‌های جانبی می‌شود و این مسئله باعث می‌شود در قیمت پایانی و تمام شده نهال‌های با کیفیت شناسنامه‌دار و با گواهی سلامت تفاوت مشهودی احساس شود.

پروسه انتخاب نهال برای کاشت و انتظار دریافت باردهی مطلوب و سود عالی در دراز مدت بستگی به انتخاب نهال با کیفیت و تایید شده دارد، چنانچه در مرحله خرید نهال سیب کمی هزینه بیشتری پرداخت کنید در آینده می‌توانید نتیجه آن را مشاهده کنید.

قیمت نهال سیب ارائه شده در غرب نهال در صورت خرید بدون واسطه یا پیش خرید قبل از موعد مقرر برای کاشت می‌تواند برای شما باغداران عزیز از جهت اقتصادی به صرفه باشد. تمامی نهال‌های ارائه شده در غرب نهال دارای لیبل و شناسنامه اصالت و همچنین تاییدیه تضمین سلامت است، و شما می‌توانید با تکیه بر این مولفه‌ها نسبت به خرید نهال سیب مبادرت کنید.

مشخصات نهال سیب استاندارد

از جمله مشخصات نهال سیب استاندارد و سالم می‌توان در وهله اول به ویژگی‌های ظاهری و در مرتبه دوم به اصالت و گواهی‌های آن نهال استناط کرد، ویژگی‌های ظاهری شامل،

داشتن جوانه‌های سالم با شاخه‌های صاف و بدون لک
رشد قدی استاندارد نهال و یک اندازه بودن قد تمامی نهال‌های خریداری شده
عدم وجود شاخه‌های زخمی و شکسته
در صورت خرید نهال‌های گلدانی خاک گلدان به هیچ وجه نباید دارای علف‌های هرز باشد.

مشخصات ذکر شده معمولاً توسط باغداران قابل تشخیص می‌باشد اما تشخیص سلامت نهال و ناقل نبودن نهال به آفت‌ها و بیماری‌ها موضوعی است که تنها با مشاهده چشم قابل تشخیص نیست به همین جهت نهالستان‌هایی که اقدام به فروش نهال می‌کنند باید گواهی‌ها و تاییدیه‌های لازم را در خصوص ناقل آفت و بیماری نبودن نهال خود ارائه دهند، که این گواهی‌ها توسط گیاه پزشک و از طریق تجهیزات آزمایشگاهی اتخاذ می‌‌شود.

همچنین اکثر نهال‌ها به دلیل کوچک بودن شباهت بسیاری به هم دارند و باغداران نمی‌توانند نوع گونه و رقم آن را از روی ظاهر تشخیص دهند به همین دلیل باید نهالستان‌ها نهال‌های دارای تاییدیه اصالت و شناسنامه‌دار را به مشتری ارائه کنند پس در هنگام خرید انواع نهال سیب از خریداری نهال‌های بدون شناسنامه و گواهی سلامت بپرهیزید.

کاشت نهال سیب بر اساس مناطق مختلف کشور

اغلب باغداران و سرمایه‌گذاران برای کاشت نهال سیب نوع و رقم آن را به گونه‌ای انتخاب می‌کنند که با شرایط اقلیمی و محیطی منطقه کاشت سنخیت داشته باشد، از این رو نهال‌های سیب بسته به شرایط اقلیمی و جغرافیایی به سه نوع نهال‌های گرمسیری، نهال‌های سردسیری و نهال‌های معتدل تقسیم بندی می‌شوند.

نهال سیب سردسیری

از جمله نهال‌های سازگار با مناطق سردسیری می‌توان به نهال سیب رندرز، نهال سیب زرد و قرمز فرانسوی، نهال سیب دو رنگ فرانسوی اشاره کرد، این ارقام برای شکوفایی نیاز به سرمای بیشتر از هزار ساعت را دارند و می‌توانند در زمستان دمای تا منفی ۳۰ درجه را نیز متحمل باشند.

نهال سیب گرمسیری

نهال سیب برای شکوفایی نیاز به تامین سرمای مناسب برای باردهی مطلوب دارد و بیشتر در مناطق سردسیری کشت می‌شود، اما ارقامی از نهال سیب وجود دارد که با تامین سرمای پایین می‌توان با راندمان بازدهی بالا در مناطق گرمسیری مورد کشت قرار داد. از جمله این نهال‌ها می‌توان به نهال سیب قرمز فرانسه، نهال سیب توسرخ و نهال سیب گرنی اسمیت اشاره کرد.

نهال سیب معتدل

نهال‌های سیبی که در مناطق سردسیری بهترین باردهی را دارند می‌توانند در مناطق معتدل که دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد است نیز به بازدهی مطلوبی برسند، زیرا به دلیل تابستان‌های معتدل می‌توانند تا دمای بالای ۳۰ درجه را تحمل کنند. نهال سیب جرومین، نهال سیب زرد و قرمز فرانسوی و لبنانی از نمونه‌های این نوع نهال هستند.

مناسبترین زمان خرید نهال سیب

باغداران پس از طی پروسه انتخاب نهالستان معتبر و مجوزدار در هر بازه زمانی از سال می‌توانند نسبت به خرید نهال سیب اقدام کنند و چنانچه زمین آنها شرایط مناسب برای کاشت را نداشت، می‌توانند با قیمتی مناسب و متعادل پیش خرید نهال خود را انجام داده و در موعد مقرر و زمان کاشت تحویل بگیرند، اما از آنجایی که این درختان نسبت به آب و هوای سرد مقاومت خوبی می‌توان آنها را در هر بازه زمانی از موعد برگ‌ریزان تا بیداری جوانه‌ها در بهار کاشت.

معتبر بودن نهالستان این امکان را به شما می‌دهد که مشاوره‌های لازم را در خصوص کاشت نهال در زمان مناسب دریافت کنید و در بهترین تاریخ نهال سیب خود را بکارید. در مناطقی با آب و هوای معتدل بهترین بازه زمانی برای کاشت نهال سیب اواخر فصل پاییز است، کاشت نهال در این زمان باعث می‌شود تا بیدار شدن نهال از خواب ریشه‌های آن با محیط جدید وفق پیدا کند.

اما در نقاط سردسیر توصیه غرب نهال این است که پس از یخبندان و گذر هوای سردسیری کاشت نهال انجام شود و بهترین زمان همان ۱۵ اسفند است البته تاریخ کاشت نهال در اقلیم‌هایی با شرایط آب و هوایی متفاوت متغیر است.

ویژگی های بهترین نهالستان سیب

بنیاد و شالوده یک نهال با کیفیت و سالم از نهالستان آن سرچشمه می‌گیرد و ضعف یا هرگونه آلودگی موجود در نهالستان باعث رنجور شدن و کاهش رشد نهال می‌شود، در نتیجه انتخاب نهالستان معتبر و مرغوب می‌تواند در نتیجه نهایی و میزان باردهی و پربازده بودن نهال شما بسیار تاثیر گذار باشد. نهالستان‌های معتبر و مرغوبی همچون غرب نهال دارای ویژگی‌های برجسته زیر هستند.

نهال‌های ارائه شده دارای کیفیت بالا جهت باردهی و بازدهی در زمین‌های کشاورزی و باغبانی باشند.
فراوانی انواع و ارقام نهال‌ها در نهالستان‌ها
قیمت مطلوب و مناسب نهال‌ها.
مطلوب بودن محل نهالستان از حیث شرایط آب و هوایی و حاصلخیزی خاک
نهالستان خوب و معتبر دارای تاییدیه‌، مجوز فعالیت و گواهی سلامت از جهاد کشاورزی و سازمان‌های حفظ نباتات و نظام مهندسی باشد.
نهال‌های موجود در بهترین شرایط با خاک حاصلخیز و کودهای آلی تولید شده‌ باشد.
نهالستان نهال‌های اصیل و شناسنامه‌دار ارائه ‌کند.
نهالستان دارای پرسنل و کادر مجرب متشکل از مهندسان و متخصصان گیاه پزشکی باشد تا بتواند در هنگام خرید نهال، احداث باغ و انتخاب رقم مرغوب نهال سیب مشاوره‌های اصولی ارائه دهد.

نحوه پیوند زدن نهال سیب و درخت سیب

از آنجایی که نهال سیب دارای ارقام متنوعی است و غالب رقم‌ها به طور مطلق دارای ویژگی‌ها و خصوص نهالستان‌ها در جهت تولید پایه‌های مقاومتر برای تولید نهال از پایه‌های بذری با مقاومت بالا در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها استفاده کرده و با پیوند زدن آن به رقم‌های حساس با مقاومت پایین رقم با کیفیت، برتر و اصلاح شده‌ای را تولید می‌کنند. عملیات پیوند زدن نهال سیب در واقع تجربه و تخصص افراد کار بلد را می‌طلبد.

کسانی که بدانند در چه زمان و از چه محلی باید برش و پیوند زدن بر روی شاخه و جوانه انجام شود، یا بهترین و برترین شاخه برای پیوند زنی کدام است. آگاهی از تمامی این پیش‌فاکتور‌ها باعث موفقیت عمل پیوندزنی شده و موجب رشد بیشتر نهال در سال بعد می‌شود. برای موفق بودن پیوند از پایه و رشد مطلوب آن باید شاخه‌های پایه در جهت رشد پیوند به شکل اصولی و صحیح هرس شود که این کار نیز نیازمند تخصص و تبحر است.

آیا نهال سیب را می‌توان در باغچه کاشت؟

بسیاری از افراد تمایل دارند در باغچه خود نهال و درخت سیب داشته باشند اما مهم‌ترین سوال در ذهن آنها این است که آیا کاشت نهال سیب و باردهی آن در باغچه ممکن است؟ چنانچه در همان منطقه همسایگان مجاور دارای باغچه و درخت سیب باشند، به دلیل توانایی گرده افشانی تمامی ارقام سیب با یکدیگر می‌توان اطمینان داشت که گرده افشانی تک درخت خانه شما می‌تواند به کمک درختان موجود در منطقه از طریق حشرات یا باد تامین شود و باردهی درخت شما نیز مطلوب باشد.

اما اگر جزو باغدارانی هستید که قصد بهره‌برداری تجاری از درختان سیب خود را دارید باید از ارقام مناسب جهت گرده افشانی در بین درختان میوه خود استفاده کنید تا باردهی مطلوب و سودمندی داشته باشید.

قیمت نهال سیب بر چه اساس تعیین می‌شود؟

قیمت نهال سیب در نهالستان‌های مختلف متغیر بوده و شما هنگام خرید نهال سیب ممکن است با قیمت‌های متفاوت روبرو شده و نتوانید نسبت به خرید آن با اطمینان اقدام کند، از جمله دلایل موثر در متغیر بودن قیمت نهال سیب معیارهای زیر هستند.

نوع و ارقام نهال سیب: معمولاً رقم‌هایی که بازار پسندتر باشند نسبت به دیگر ارقام دارای قیمت بالاتری خواهند بود.
میزان مقاومت نهال به بیماری: مقاوم بودن نهال سیب در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها از جمله مواردی است که موجب تحمل بالای آن در مواجهه با آفات می‌شود، این فاکتور می‌تواند در مقایسه با ارقام حساس باعث افزایش قیمت نهال شود.
میزان تحمل خشکی و نیاز آبیاری نهال: ارقامی که در برابر خشکی مقاوم‌تر هستند و نیاز آبی کمتری دارند از جهت قیمت بالاتر هستند، زیرا این قابلیت باعث می‌شود در مناطق کم آب با توجه به شرایط آبی بتوان از باردهی مطلوب به دست آورد.
داشتن تاییدیه و اصالت نهال : معمولاً نهال‌هایی که دارای شناسنامه و لیبل هستند و سلامت آنها از نظر مراکز مرتبط با گیاه‌شناسی تایید شده باشد کیفیت رشد و باردهی بالایی دارند، در نتیجه قیمت متفاوتی نسبت به ارقام بدون اصالت خواهند داشت.
نژادهای پیوندی و اصلاح شده سیب: نهال‌های پیوندی به دلیل زود بازدهی و دیرگل بودن بسیار پرطرفدار هستند و بالطبع قیمت بالاتری دارند.

چنانچه شما باغداران عزیز از نهالستان‌هایی مجوزدار و معتبر مانند غرب نهال که خود اقدام به تولید این گونه نهال‌ها می‌کند به طور مستقیم و بدون واسطه خرید نهال سیب خود را انجام دهید، تفاوت چشمگیری در قیمت نهایی مشاهده نخواهید کرد و با قیمتی مطلوب و با تضمین سلامت می‌توانید نهال را خریداری کنید.

کدام سیب‌ها نیاز به گرده افشانی دارند؟

اگرچه برخی از ارقام سیب مانند: سیب جانان، گالا، گلدن دلیشیز و گرنی اسمیت جز رقم‌های خودبارور هستند و دارای راندمان و باروری مطلوبی هستند، اما گرده افشانی و دگر گرده افشانی برای این ارقام می‌تواند در اصلاح نژاد و تشکیل میوه بهتر بسیار موثر باشد، متقابلا بسیاری از ارقام نهال سیب هستند که خود ناسازگارند که جهت بالا بردن راندمان باردهی آنها باید از گرده افشانی استفاده کرد.

گرچه پروسه گرده افشانی اگر با آگاهی و درست پیش نرود ممکن است در نهایت به ریزش میوه منجر شود. اغلب کارشناسان علت این ریزش را انتخاب غلط رقم گرده افشان، کندو گذاری نامناسب در زمان گرده‌افشانی و نامساعد بودن شرایط آب و هوایی عنوان می‌کنند که باعث تلقیح ناقص گل‌ها می‌شود.

اطلاع و انتخاب درست ارقام برتر برای گرده افشانی می‌تواند در کیفیت میوه و باردهی مطلوب درخت سیب بسیار تاثیر گذار باشد، همچنین کلونی گذاری اصولی نیز در زمان گرده افشانی بسیار مهم تلقی می‌شود، چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره و مشورت دارید می‌توانید از مراکز و نهالستان‌های معتبر همچون غرب نهالنهال مشاوره‌های تخصصی و علمی در این مقوله دریافت کنید.

سیب اصلاح شده به چه معناست؟

سیب اصلاح شده در واقع ثمره نهال اصلاحی است که از طریق پیوند زدن دو رقم نهال به دست می‌آید، اصلاح نهال در نهایت به رشد سریع‌تر نهال، افزایش راندمان باردهی، سودآوری هرچه بیشتر، مقاومت بیشتر نهال در برابر تنش‌ها و آفت‌ها و در نهایت افزایش کیفیت محصول کمک فزآینده‌ای می‌کند.

با استناط به این مولفه‌ها باغداران و سرمایه‌گذاران با تمایل بیشتری به خرید نهال اصلاح شده اقدام می‌کنند و رضایت بیشتری از محصولات دریافتی خود نسبت به دیگر رقم‌ها دارند.

برخی از گونه‌های سیب در کنار مقاوم بودن به شرایط محیطی و تنش‌ها و یا بازدهی بالا کیفیت و باردهی مطلوبی ندارند، از این حیث متخصصان اصلاح‌نژاد با انجام عملیات پیوند مقاومت و راندمان بازدهی نهال را بیشتر می‌کنند و نهال اصلاحی تاثیر زیادی در توناژ و بازدهی محصول در هر هکتار دارد، تمامی نژادهای اصلاحی دیرگل بوده و در سرمای بهار ایمن تر هستند.

دیرگل بودن نژاد سیب چه مزیتی دارد؟

نژادهای سیب از جهت گلدهی دارای دو نوع دیرگل و زودگل هستند و از آنجایی که شکوفا شدن گل نیاز به تامین سرما دارد، به همین خاطر نهال سیب در مناطق سردسیری کاشت می‌شود. درختانی که زودگل هستند معمولاً از اواخر اسفند ماه تا فروردین شروع به گلدهی می‌کنند که در مناطق کوهستانی و سردسیر نظیر استان‌های شمال غربی زمستان تا اواسط و اواخر فروردین احساس می‌شود و گل‌های این گونه نهال‌ها بر اثر بادها یا باران‌‌های مکرر و شدید دچار ریزش می‌شوند.

لذا باغداران این مناطق سعی می‌کنند اولویت انتخاب خود را نهال‌های دیرگل قرار دهند، چون برجسته‌ترین مزیت دیرگل بودن نهال این است که در سرمای دیررس بهاره هیچگونه آسیبی نمی‌بیند و از آنجایی که به گلدهی نرسیده است پس ریزش گل و صدمه‌ای نیز متوجه این گونه نهال نمی‌شود از این رو بسیار مورد توجه باغداران و کشاورزان برای کاشت است.

زیر درخت سیب چه بکاریم؟

اغلب افراد در فواصل بین دو نهال یا درخت سیب اقدام به کاشت محصولات زراعی همچون: صیفی‌جات می‌کنند این افراد بر این باورند که می‌توانند با یک تیر دو نشان بزنند، هم باغ سیب خود را داشته باشند و هم از فضای بلااستفاده بین نهال‌ها بیشترین بهره‌وری را داشته باشند.

این کار در میان نهال‌های سیب جوان بلامانع است، زیرا نهال‌های جوان نیاز به آبیاری بیشتری دارند و هم تا بالغ شدن و به قطر رسیدن زمان کافی برای بهره‌وری و برداشت صیفی‌جات نیز وجود دارد، اما زمانی که درختان قطور و تنومند می‌شوند هم سایه انداز شده و مانع رشد دیگر گیاهان می‌شوند و هم نیاز آبیاری متفاوتی نسبت به دیگر گیاهان دارند.

آبیاری زود هنگام می‌تواند به درختان آسیب رسانده و آبیاری دیر هنگام نیز متقابلاً باعث از بین رفتن گیاهان زراعی شما می‌شود. توصیه ما این است که با کاشت این گیاهان خود را متحمل ضرر نکنید اما در صورتی که فاصله ۶ متری بین درختان سیب وجود دارد، از نهال‌های هلو و شلیل جهت کاشت استفاده کنید. از آنجایی که عمر اقتصادی این دو نهال حداکثر تا ۱۰ سال است، شما می‌توانید در فاصله به بار نشستن درختان سیب خود از این دو نهال نیز بهره اقتصادی خود را داشته باشید.

راهنمای اینترنتی خرید انواع نهال سیب

امروزه به دلیل کثرت نهالستان‌ها و مراکز فروش انواع نهال اکثر افراد در انتخاب بهترین نهالستان برای خرید انواع نهال سیب دچار چالش می‌‌شوند، استفاده از فضای مجازی و روش خرید آنلاین یکی از روش‌های هوشمندانه و اقتصادی است که تمامی باغداران و سرمایه‌گذاران می‌توانند از بستر اینترنت جهت سرچ نهالستان‌های متعدد و مقایسه انواع نهال، کیفیت، گونه و قیمت نهال به یک جمع‌بندی و انتخاب آگاهانه برسند.

از آنجایی که اکثر نهالستان‌ها در فضای مجازی دارای وب سایت‌هایی برای معرفی و فروش نهال سیب خود هستند، لذا پیشنهاد ما این است برای خرید انواع نهال سیب به سایت نهالستان‌های مجوزدار و معتبر مانند غرب نهالنهال در بستر اینترنت مراجعه کنید و توجه داشته باشید و حتما جهت اطمینان مجوز رسمی آنها را مشاهده کنید.

در خرید اینترنتی نهال اکثر باغداران به شکل پیش خرید سفارشات خود را ثبت می‌کنند و تا زمان آماده سازی زمین و کاشت نهال‌ها به شکل امانی در نهالستان باقی می‌ماند و در این روش دیگر باغداران و سرمایه‌گذاران از بابت نگهداری نهال تا فرایند کاشت نگرانی نخواهند داشت و پس از درخواست باغدار با گارانتی و تضمین و کاملا بهداشتی با لیبل معتبر تحویل داده می‌شود.

کاشت، داشت و برداشت نهال سیب

همه باغداران در جهت بهره‌وری بهره‌برداری اقتصادی اقدام به احداث باغ سیب می‌کنند که رسیدن به نتیجه مطلوب شامل سه مرحله مهم از جمله کاشت نهال نگهداری یا داشت نهال و برداشت میوه است در پروسه باغداری هر کدام از این مراحل شامل زیر مرحله‌ها و اقداماتی است که رعایت اصولی آنها و داشتن اطلاعات علمی و گیاهی در این خصوص می‌تواند در عملکرد و کیفیت محصول و همچنین سوددهی بالا و محصول بسیار موثر باشد.

کادر متخصص غرب نهال با سطح علمی بالا و تجربه‌های فراوان در رابطه با باغداری و اصول آن می‌توانند شما را از مراحل اولیه احداث باغ تا زمان فروش محصول با ارائه راهنمایی و مشاوره‌های تخصصی همراهی کنند.

اصول کاشت نهال سیب

در پروسه کاشت نهال سیب توجه به تمامی مولفه‌ها و رعایت اصول کاشت در نهایت منجر به بهره وری تجاری بیشتر و عمر اقتصادی بالا برای نهال می‌شود، آماده سازی زمین و آنالیز خاک جهت احداث باغ، تصحیح بافت خاک، حفر چاله در ابعاد مناسب، خاکورزی و توجه به نیاز نوری درختان در هنگام کاشت و بلوغ و همچنین خرید نهال سیب بسیار مرغوب در ارقام مقاوم تعدادی از موارد مهم هستند

آنالیز خاک: نهال‌های سیب در خاک‌های با بافت شنی، سبک و لومی بهترین رشد را دارند و در خاک‌هایی که دارای عناصر غذایی به میزان لازم باشد رشد بهینه درختان را شاهد خواهیم بود.

اما از آنجایی که به طور چشمی نمی‌توان از نسبت عناصر تغذیه‌ای یا عوامل بیمار گر خاک‌زاد موجود در آن مانند قارچ‌های پوسیدگی طوقه مطمئن شد اصولاً از طریق انتقال خاک به آزمایشگاه‌های گیاه‌شناسی و تجزیه آن خاک مورد آنالیز قرار گرفته و باغدار طبق نتیجه آنالیز می‌تواند در آن محیط اقدام به کاشت نهال سیب کند.

آماده سازی برای کاشت: بعد از اینکه نتیجه آنالیز خاک مشخص شد در صورت نیاز بافت خاک به اصلاح باغداران در حین شخم زنی و خاک ورزی بافت خاک را تقویت و اصلاح می‌کنند. چنانچه در نتیجه آزمایش از استقرار عوامل بیمارگر اطمینان حاصل کردند توصیه می‌شود در جهت کنترل و نابودسازی این عوامل اقدامات لازم را انجام دهند چون ممکن است با حمله به ریشه نهال جوان باعث تضعیف و نابودی آن شوند.
عمق چاله: هنگام کاشت نهال باید چاله‌هایی با حجم دو برابر ریشه از قبل آماده سازی شده باشد و چنانچه هدف شما تامین تغذیه و عناصر خاک است می‌توانید از کودهای دامی و ترکیب آن با خاک اقدام به ریزش آن در این چاله‌‌ها کنید، همچنین برای استقرار کود باید ۱۰ الی ۲۰ سانتی‌متر به عمق چاله اضافه کرده تا در صورت رشد سریع ریشه نهال و برخورد آن با سطح کود از سوختگی ریشه جوان جلوگیری کرد.
فواصل کاشت: سازگار بودن نهال‌های سیب با مناطق معتدل و سردسیر باعث نمی‌شود که از نیاز درختان به نور برای فتوسنتز و همچنین رسیدن میوه در بالاترین کیفیت چشم‌پوشی کنیم، درختان سیب با توجه به نوع رقم و شکل هرس در سال‌های اولیه بعد از بالغ شدن حجم تاج پوششی متفاوتی دارند.

پس رعایت فاصله ۴ الی ۵ متری بین درختان هم باعث دریافت نور توسط شاخه‌های زیرین می‌شود و هم عبور و مرور افراد و ابزارآلات کشاورزی راحت‌تر انجام می‌شود، همچنین فاصله اصولی درختان از هم باعث می‌شود در صورت درگیر شدن درختی با آفت و بیماری دیگر درختان به منزله این فاصله از بیماری در امان باشند.

تهیه ارقام مقاوم: انتخاب ارقام مقاوم هنگام خرید نهال سیب باعث می‌شود نهال در برابر تنش‌های خشکی، کم آبی، آفت‌ها و بیماری‌ها مقاوم بوده و کمتر درگیر شود، از این حیث باغدار نیز متحمل زیان اقتصادی نمی‌شود.

مقاوم بودن ارقام نهال سیب باعث می‌شود در هزینه‌های نگهداری و استفاده از سموم و کنترل آفات کاهش چشمگیری اتفاق بیفتد، در نتیجه با هزینه کمتر سود بیشتری عاید باغدار ‌شود، پس در زمان خرید نهال سیب توجه به رقم نهال سیب و مقاومت آن می‌تواند در بهره‌وری باغ بسیار موثر باشد.

نکات داشت و نگهداری نهال سیب

مرحله بعدی در باغداری بعد از کاشت نهال، داشت و نگهداری نهال سیب است، در واقع مجموعه‌ای از اقدامات و عملیات باغبانی که جهت نگهداری، رسیدگی و تقویت نهال سیب از زمان کاشت تا زمان برداشت انجام می‌شود به مرحله داشت نهال سیب معروف است.

رعایت داشت نهال سیب به شکل اصولی و با مدیریت اجرایی دقیق باعث می‌شود محصول در بالاترین تناژ و کیفیت به باردهی برسد. از جمله اقداماتی که در مرحله داشت باغدار باید انجام دهد مواردی از قبیل کوددهی، سمپاشی، فرم دهی، آبیاری منظم، هرس و تقویت درخت در مواجهه با بادهای شدید و یخبندان‌ها و هوای سرد است.

هرس کردن نهال سیب

هرس نهال سیب از جمله اقداماتی است که نیازمند تخصص و تجربه است و بعد از کاشت نهال سیب باید ۴۰ الی ۵۰ سانتی‌متر از قسمت بالای پیوند با کمک قیچی باغبانی به شکل مورب هرس شود. هرس درختان با توجه به رقم درخت نوع هرس فرق می‌کند، اما برای هرس فرم دهی معمولاً درختانی که شاخ و برگ زیادی دارند و رشد قدی آنها افزایش چشمگیری داشته برای رسیدگی بهتر و راحتی در برداشت میوه هرس فرم دهی انجام می‌شود.

این کار باعث دریافت بیشتر نور توسط شاخه‌های داخلی و باردهی بیشتر آنها انجام می‌شود، هرس باردهی نیز با هدف حذف شاخه‌های بی‌کیفیت و تولید شاخه‌های بارده در برخی ارقام شکل می‌گیرد، جهت راهنمایی در خصوص زمان و چگونگی هرس نهال سیب می‌توانید از مشاوره غرب نهال و مهندسان متخصص آن استفاده کنید.

توصیه مهندسان غرب نهال این است که هرس را در آب و هوای مساعد بدون بارندگی و باد انجام دهید، زیرا هنگام هرس نهال سیب به دلیل زخمی شدن تنه درخت و وجود عوامل بیماری‌زا در هوا ممکن است از طریق قطرات باران به درخت منتقل شود. همچنین در مناطق سردسیر توصیه می‌شود بعد از پایان یخبندان و در مناطق معتدل در زمان خواب درخت هرس آن انجام شود.

کوددهی نهال سیب

انجام آزمایش خاک قبل از کاشت نهال و استناد به نتیجه تجزیه خاک باعث می‌شود در صورت مشاهده علائم کمبود در نهال بتوانید در جهت رشد و جلوگیری از تضعیف شدن آن کوددهی نهال سیب مناسب را داشته باشید، شما می‌توانید با کود پاشی یا اصلاح اسیدیته خاک کمبود آن را جبران کنید.

املاحی همچون کلسیم، فسفر، ازت، پتاسیم و نیتروژن باعث رشد عالی درخت شده، پس در صورت کمبود هر کدام از این املاح باید کود حاوی آن مورد استفاده شود. استفاده از کودهای دامی و ترکیب آن با کودهای قوی موجب تامین عناصر غذایی درخت برای طولانی مدت می‌شوند.

اما در استفاده از کودهای دامی باید به پوسیدگی آن توجه کنید زیرا این کودها عاری از حشرات و بذر علف‌های هرز و بیماری‌های گیاهی هستند و به راحتی می‌توانند ازت خود را در خاک آزاد کنند. اما کودهای نپوسیده برای تجزیه خود از ازت خاک تغذیه کرده و باعث کمبود شدید ازت خاک شده و در نتیجه علف‌های هرز بیشتر شده و به درخت آسیب زند.

آبیاری نهال سیب

میزان نیاز آب هر نهال سیب با توجه به رقم درخت، نوع خاک و نوع فصل متغیر است، البته درختان و نهال‌های جوان به دلیل عمیق نشدن ریشه و مقاومت کمتر به خشکی نیاز آبی نسبتا بیشتری در مقابل نهال‌ها و درختان مسن و چند ساله دارند. میزان دمای محیط و بافت خاک در جذب آب و تبخیر آن نیز بسیاری موثر است.

بسیاری از نهال‌های در تابستان زودتر تشنه شده و نیاز آبی پیدا می‌کنند اما در فصول سرد زمستان از طریق بارش باران نیاز آبی خود را تقریباً مرتفع می‌سازند. دوره رشد درخت از جهت آبیاری نهال سیب شامل: مرحله گلدهی، تشکیل، ایجاد جوانه و رسیدن میوه است که به شکل میانگین هر درخت حداکثر ۲۵ لیتر در سال‌های اول کاشت و تا ۱۰۰ لیتر در سن‌های بالاتر در هر بار آبیاری نیاز آبی دارد.

سمپاشی نهال سیب

امکان ابتلای نهال سیب به یکی از عوامل بیماری زا و نابودگر وجود دارد که نیاز به سمپاشی نهال سیب احساس می‌شود، سمپاشی برای بیماری‌های مختلف متفاوت است مثلاً: برای بیماری آتشک سیب و گلابی اطلاعات و آگاهی از قبل می‌تواند در روش و میزان سمپاشی یا نیاز به سمپاشی مفید باشد.

پس باغداران با پایش مرتب و داشتن برنامه‌ریزی و اطلاع از سابقه بیماری و آفات باغ خود می‌توانند بهتر متوجه شوند که چه زمانی از چه سمی جهت سمپاشی استفاده کنند. در باغاتی با سابقه کرم سیب، آفت شته و کنه تارتن باید از قبل نسبت به سمپاشی این باغ‌ها سمپاشی پیشگیرانه انجام داد، اما در صورت نبود آفت و بیماری پایش مرتب و رصد منظم باغبان می‌تواند در کنترل و اقدام سریع برای سمپاشی بعد از مشاهده آفت بسیار موثر باشد.

برای سمپاشی باید از میزان جمعیت آفات و سطح درگیر نیز مطلع باشید تا با سمپاشی بیش از حد باعث از بین رفتن دشمنان طبیعی آفات نشوید چون این اقدام می‌تواند باعث ضرر اقتصادی و بیشتر شدن آفت و بیماری خاص شود. بهترین زمان برای سمپاشی از اردیبهشت‌ تا مرداد بسته به نوع رقم دیر بازده و زود بازده متغیر است.

نکات برداشت نهال سیب

از پیچیده‌ترین پروسه‌ها در باغداری رعایت نکات داشت نهال سیب است، اینکه شما به عنوان باغدار برای کسب سود بالاتر بدانید چگونه و در چه زمان محصول سیب خود را برداشت کنید، زمان بازدهی و میزان باردهی رقم نهال شما چگونه است، آبیاری، کوددهی، هرس و دمای هوا نیز در مقدار بار و زمان داشت میوه و کامل شدن آن تاثیرگذار است.

مولفه‌های زیادی همچون: شرایط آب و هوایی، دما، میزان باردهی درخت آزمایش محل اتصال میوه به شاخه، رنگ و کیفیت بافت سیب در زمان برداشت بسیار کمک کننده هستند. البته افتادن سیب قبل از موعد مقرر باعث می‌شود محصول به عنوان سیب زیر درختی بی‌کیفیت شناخته شود و باغدار را متضرر کند.

همچنین جدا از فروش برای تازه خوری در صورت انبار کردن میوه سیب باید سردخانه یا فضایی متناسب از قبل مهیا شده باشد تا از هدر رفت و خرابی میوه‌ها جلوگیری به عمل آید، برداشت محصول نیازمند ماشین آلات و نیروهای انسانی و صرف وقت است که همه این عوامل در نهایت به برداشت محصول سیب می‌انجامد.

نکات خرید نهال سیب

خرید نهال سیب تنها منوط به یافتن نهالستان معتبر و مجوزدار و انجام خرید نیست، موضوع خرید نهال سیب بسیار پیچیدگی داشته که باید عوامل و شرایط موثر بر آن را مورد تحقیق و تجزیه قرار داد، سپس بعد از نتیجه گیری نسبت به خرید اقدام کرد. از جمله شرایطی که می‌تواند در خرید نهال سیب کمک کننده باشد آگاهی از موارد زیر است.

بافت خاک: از آنجایی که درختان به واسطه ریشه تمامی منابع تغذیه‌ای، آب و عناصر معدنی را از خاک دریافت می‌کنند لذا توجه به بافت خاک و عناصر تغذیه موجود در آن می‌تواند در نتیجه به رشد مطلوب و باردهی نهال در تناژ بالا منجر شود.

بافت خاک درختان سیب باید سبک، شنی و لومی باشد تا با زهکشی مناسب ریشه بتواند با تبادل بهتر هوا و جذب آب رشد کند، سنگین بودن خاک هم باعث خفه‌گی ریشه شده و هم مانع جذب آب توسط ریشه شده در نهایت تجمع آب دور درخت باعث پوسیدگی و بیماری طوقه می‌شود.

میزان بارش: میوه سیب جز میوه‌های آبدار و درشت است و اگر درخت سیب از آبیاری مطلوبی برخوردار باشد در زمان باردهی کیفیت و وزن گیری سیب بالا می‌رود، پس در مناطقی که میزان بارندگی‌ها بالا بوده و منابع ذخایر آب زیرزمینی چشمگیر است کاشت درختان سیب بسیار توصیه می‌شود.

زیرا باغدار از جهت تامین نیاز آبی درخت مطمئن است و در نهایت نهال سیب می‌تواند در توناژ بالا میوه‌های با کیفیت را به بار برساند، پس هنگام خرید نهال سیب رقم آن را متناسب با مقاومت آن نسبت به شرایط آبی منطقه در نظر بگیرید.

ارتفاع از سطح دریا: ارقام معتدله نهال سیب برای شکوفایی هرچه بهتر نیاز ساعاتی معینی به سرمای زیر ۷ درجه دارند، این ارقام می‌توانند در مناطق سردسیر این نیاز خود برای سرما به خوبی تامین کنند. اما چنانچه اقدام به کاشت نهال در مناطق گرمسیری می‌کنید باید ارقام انتخابی شما در موقع خرید نهال متناسب با ارتفاع سطح منطقه شما از دریا باشد زیرا این ارتفاع می‌تواند بر شرایط آب و هوایی بسیار موثر باشد.
نوسانات دمایی: درختان سیب برای اینکه به شکوفایی و زمینه رشد مطلوبی برسند حدود ۱۰۰۰ ساعت به دمای منفی ۴ تا ۷ درجه نیازمند هستند، همانطور که پارامتر ارتفاع از سطح دریا بر نوسانات آب و هوایی تاثیرگذار است این نوسانات نیز می‌تواند در کمینه و بیشینه دما نیز تاثیرگذار باشد و نهال شرایطی از قبیل یخبندان و یا تنش خشکی را تجربه کند.

با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و نوسانات دمایی خریدار باید ارقام مقاوم و متناسب را انتخاب کند هرچند قیمت نهال سیب مقاوم می‌تواند متفاوت باشد اما با توجه به نتیجه‌دهی در آینده و سودآوری نهال این مسئله قابل اغماض است.

نهال سیب دیربازده کدام‌اند ؟

آن دسته از ارقام نهال سیب که برای به بار نشستن و بازدهی به ۳ یا چند سال زمان بعد از کاشت نیاز دارند نهال سیب دیربازده شناخته می‌شوند. این گونه نهال‌ها تقریباً به دلیل میوه‌دهی بعد از ۳ سال زیاد زیان‌ده نبوده، البته نحوه رسیدگی، کوددهی نهال سیب، مساعد بودن شرایط محیطی و همچنین خصوصیات ژنتیکی نهال از جمله عوامل دخیل در زود بازدهی یا دیر بازدهی یک رقم خاص است.

در ادوار گذشته معمولاً بسیاری از باغات سیب برای باردهی پروسه طولانی‌‌تری سپری می‌کردند و دیربازده بودند، زیرا نهال‌ها از بذرهای بومی و به روش سنتی به دست می‌آمدند. اما امروزه از طریق عملیات اصلاح میزان بازدهی ارقام افزایش پیدا می‌کند.

نهال سیب زودبازده کدام‌اند ؟

ارقامی از سیب که بلافاصله پس از منتقل شدن به زمین اصلی به سرعت ریشه آن با شرایط خاک و محیط وفق پیدا می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان و در فاصله ۱ الی ۲ سال به شکوفایی و باردهی می‌رسد ارقام زود بازده نام دارند، و باغدار برای رسیدگی به آنها هزینه‌های مازاد را متحمل نمی‌شود.

از جمله ارقام زود بازده که در ۲ ساله اول کاشت به باردهی و میوه دهی می‌رسند می‌توان به نهال سیب توسرخ، سیب گلاب کهنز، سیب قرمز لبنان، سیب میراکل، سیب فوجی، سیب مشهد، سیب گالا، سیب سفید شیشه‌ای، سیب غرب نهال، سیب جرومین می‌توان اشاره کرد که در سال‌های اولیه به جهت رشد و بلوغ زودتر جزو دسته ارقام زود بازده هستند.

مشخصات یک نهال سیب خوب

تمامی باغداران هدفشان از خرید نهال رسیدن به نتیجه مطلوب و در نهایت محصولی پربار در آینده است، بنابراین از مشخصات یک نهال خوب سیب می‌توان به زود بازده بودن آن اشاره کرد که در نهایت منجر به باردهی نهال بعد از دو سال می‌شود. همچنین تناژ بالا در هر هکتار از جمله ویژگی‌های یک نهال خوب است، از نظر استاندارد نهالی قابل قبول است که دارای گواهی سلامت و شناسنامه باشد.

از ویژگی‌های ظاهری نهال نیز ارتفاع ۱ تا یک و نیم متری آن و همچنین قطر تنه آن در حد انگشت دست است، ریشه‌های آن باید مویی و ریز باشد تا بتواند پس از قرارگیری در خاک جدید با گیرایی بالا جذب مواد معدنی را داشته باشد، شکل ظاهری نهال باید صاف و بدون خمیدگی و پلاسیدگی باشد.

مجموعه غرب نهال تمامی نهال‌های سیب تولید شده خود را با استفاده از دستگاه‌های بیل مکانیکی جهت بسته‌بندی به محل مورد نظر منتقل می‌کند و پس از قرارگیری داخل ماسه بادی بسته‌بندی می‌شوند، به گونه‌ای که هوا به داخل آنها نفوذ نکند تا نهال در سلامت کامل زراعی به دست باغداران و سرمایه‌گذاران برسد.

بهترین سیب جهان

از ویژگی‌های بهترین سیب جهان می‌توان به بازار پسند بودن آن اشاره کرد، سیب‌هایی که شیرین، ترد و آبدار هستند و دارای ظاهری سالم و جذاب، بازار فروش بسیار بالایی دارند.
پربازده بودن سیب و باردهی ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن در هر هکتار
زود بازده بودن باعث باردهی زود هنگام در سال‌های اولیه می‌شود و جزو ویژگی‌های سیب خوب است.
سیب خوب باید قابلیت انبارداری طولانی مدت داشته باشد، تا باغدار بتواند در فصول دیگر با فروش بهتر و قیمت بالاتر سودآوری کند، بسیاری از سیب‌ها پی از انبارمانی دچار بی آبی و پوکی شده و باعث از دست رفتن اعتماد کاربر می‌شوند. سیب گلدن ورد زرد و قرمز لبنان قابلیت انبارمانی بالایی دارند.
سیب خوب باید ارزش اقتصادی داشته باشد و همچنین کیفیت بالای آن بتواند بازارهای مالی زیادی را از جهت صادرات نصیب باغدار کرده و ارزآوری داشته باشد.

سود و درآمد هر درخت سیب به صورت تجاری چقدر است؟

معمولاً باغدار برای رسیدن به سوددهی و باردهی محصول، هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کند، از جمله آنها می‌توان به هزینه برای احداث باغ، آماده سازی زمین مانند حفر گودال یا شخم زنی، خرید نهال، اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای، کوددهی، سمپاشی، هزینه دستمزد کارگر برای پروسه کاشت داشت و برداشت محصول اشاره کرد.

در این میان باغدار برای محاسبه سود خود معمولاً جمع هزینه‌ها را از کل درآمد کسر کرده و رقم باقیمانده سود عایدی باغدار از یک درخت است، در کل روش مدیریت باغداری و نوع هزینه‌ها با توجه به سن درخت و نوع رقم آن می‌تواند متغیر باشد، مثلا برند سم و شیوه سمپاشی در هزینه نهایی موثر است، پس هزینه‌های یکسانی را نمی‌توان به همه باغداران تعمیم داد.

سود درخت سیب بسته به نحوه فروش آن می‌تواند متغیر باشد، باغدار می‌تواند در کنار فروش داخلی با صادرات رقم‌های مرغوب به بازارهای خارجی به ارزآوری بالا برسد. در مناطقی با تولیدات بالا، کشاورز با انبار کردن سیب در سردخانه‌ها می‌تواند فروش خود را با سود بیشتر در فصول دیگر داشته باشد.

روش‌های تکثیر نهال سیب (تفاوت سیب بذری و پیوندی)

اصولاً ارقام سیب به دو شکل بذری و پیوندی تولید می‌شوند که در پایه‌های بذری نهال از طریق بذر رقم مورد نظر به تولید می‌رسد، اما در نهال‌های پیوندی از طریق پیوند زدن رقم پربازده اما حساس به آفات با رقم‌های مقاوم به بیماری، نژاد پیوندی برتری تولید می‌شود، پیوند زدن باعث اصلاح نژاد رقم سیب شده و کیفیت باردهی و مقاومت آن را بالا برده و موجب دیرگلدهی آن می‌شود که بسیار مورد توجه باغداران است.

متقابلاً قیمت بذرهای پیوندی در مقابل گونه‌های بذری نیز بالاتر است اما از جهت اقتصادی بودن و باردهی قیمت بالای آن قابل درک است، همچنین در تکثیر یک نژاد از طریق بذر پیوندی تمام ویژگی‌های برتر درخت مادر منتقل نمی‌شود بلکه از طریق جوانه‌های درخت موجود در زیر شاخه‌ها این تکثیر بهتر و مطلوب‌تر انجام می‌شود.

خواص و ویتامین‌های موجود در سیب

شاید جمله خوردن یک سیب شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌کند، برایتان آشنا باشد، در واقع این جمله با تکیه بر خواص و انواع ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی فراوان موجود در سیب گفته شده است. از جمله خواص و ویتامین‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلسیم: سیب سرشار از کلسیم بوده و خوردن آن می‌تواند در استحکام استخوان‌های کودکان و افراد مسن بسیار موثر باشد، بسیاری از سالخوردگان به دلیل افزایش سن و کاهش سطح استروژن و پروژسترون دچار پوکی استخوان شده و مصرف سیب می‌تواند این کمبود را جبران کند. همچنین سیب به افزایش طولی استخوان‌ها در نوجوانان بسیار موثر است.
فیبر بالا: زمانی که فیبر وارد معده می‌شود در تماس با آب حجیم شده و حجم وسیعی از معده را در بر می‌گیرد و با القای حس کاذب سیری از پرخوری جلوگیری می‌کند. همچنین به تقویت و افزایش روند تحرک روده‌ها کمک می‌کند در نتیجه عمل دفع بهتر انجام شده و از یبوست نیز جلوگیری می‌شود در نتیجه از بسیاری از سرطان‌ها من جمله سرطان روده نیز پیشگیری می‌شود.
کاهش وزن: فیبر بالای سیب باعث احساس سیری و پیشگیری از خوردن افراطی شده در نهایت به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند، همچنین به دلیل سرشار بودن از ویتامین‌ها و مغذی بودن برای ورزشکاران و بدنسازان و افراد دارای رژیم مفید است.
ویتامینA ,c و آنتی اکسیدان‌ها: ویتامین c و آنتی اکسیدان‌ها از جمله مواردی هستند که در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک کننده هستند، همچنین آنتی اکسیدان‌ها در کلاژن سازی بسیار موثر بوده و در نتیجه باعث شادابی و جوانی پوست می‌شوند. در جذب رادیکال‌های آزاد بدن و از بین بردن آنها نیز بسیار کلیدی عمل می‌کنند، ویتامین a در شادابی و سلامت پوست و مو و همچنین افزایش بینایی بسیار تاثیرگذار است.

سخن پایانی

نهال رقم گلاب کهنز
نهال سیب گرانی اسمیت
نهال سیب فوجی

و نهال سیب مخصوص مناطق گرمسیری موجود نمی باشد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا بهترین ارقام نهال سیب را برای شما معرفی کنیم در پایان باید بگوییم که نهالستان غرب نهال بزرگ ترین نهالستان شمال غربی ایران است که در شهر میاندوآب واقع شده است.

برای خرید انواع نهال سیب پیوندی چندساله (یکساله – دوساله) از نهالستان‌های معتبر جهادکشاورزی کافیست به وبسایت غرب نهال سری بزنید. برای مشاهده عکس نهال سیب و آگاهی از قیمت نهال سیب پیوندی در غرب نهال؛ به صفحه محصول در وبسایت غرب نهال مراجعه کنید.

خرید اینترنتی (آنلاین) نهال سیب

فروشگاه بزرگ اینترنتی غرب نهال برای افزایش رفاه باغداران محترم و ایجاد خاطره خریدی آسان و مطمئن؛ امکان خرید اینترنتی نهال سیب پیوندی را به صورت مستقیم از خود نهالستان فراهم نموده است.برای خرید اینترنتی نهال سیب کافیست به صفحه محصول در وبسایت غرب نهال مراجعه نموده و پس از مطالعه اطلاعات محصول؛ مشاهده عکس و قیمت نهال سیب؛ آن را در تعداد دلخواه به سبد خرید بیافزایید. پس از تکمیل فرایند خرید، نهال سیب در زمان مشخص و با بسته بندی استاندارد برای شما ارسال خواهند شد.

نهال‌های سیب شناسنامه دار در نهالستان غرب نهال با قیمت مصوب و کیفیت تضمین شده به همراه گواهی واقعی بازگشت کالا؛ کارت گارانتی معتبر 2 ساله؛ کارت سلامت و شناسنامه رسمی؛ و کارت قرنطینه و گواهی عاری از آفات برای شما در داخل و خارج از کشور ارسال میشوند.