پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

نهال شلیل انجیری

نهال شلیل انجیری

شلیل انجیری شبیه هلو انجیری است اما تفاوت کمی با آن دارد. هلو انجیری دارای پوششی تیره تر است در حالی که شلیل انجیری پوستی صاف و بدون کرک دارد. این دو طعم یکسانی دارند و به دلیل آبدار بودن و طعم خوب به طور گسترده ای رواج یافته اند. شلیل انجیری دارای قندهای طبیعی، ویتامین ها و مواد معدنی بیشماری است.

نهال شلیل ردگلد

نهال شلیل ردگلد

نهال شلیل ردگلد در آب و هوای معتدل که تابستان های گرم و زمستان های معتدل تری دارد، بهتر رشد می کند. این نهال پربار است و در فصل برداشت محصولی فوق العاده را به ارمغان می آورد.میوه شلیل رد گلد بسیار درشت و خوش طعم است و حدود 200 گرم وزن دارد.

نهال شلیل سان گلد

نهال شلیل سان گلد

نهال شلیل سان گلد مقاوم در مقابل گرماست و برداشت آن در تابستان انجام می شود. زمانی که نهال جدید شما کاشته شد، به سرعت رشد میکند و محصولی پربار به همراه می آورد. شلیل سان گلد شباهت زیادی به هلو دارد، طعمی شبیه به هلو دارد و مانند هلو رشد می کند. اما این شلیل شیرین و آبدار با هلو متفاوت است زیرا پوست صافی دارد. گوشت زرد رنگ و پوست سرخی دارد و بسیار شیرین و خوش طعم است.

نهال شلیل سبز

نهال شلیل سبز

نهال شلیل سبز زودگل و زودرس است. بنابراین باید مراقب سرمای بهاره در جوانه ها باشید. میوه این درخت در ابتدا سبز رنگ و پس از رسیدن کامل به رنگ قرمز مایل به صورتی در می آید. رشد نهال متوسط بوده و محصول خوبی را در فصل برداشت به همراه دارد.این میوه در هنگام رشد به رنگ سبز است و پس از آن قرمز خواهد شد. میوه شلیل سبز جزو میوه های بسیار شیرین و خوش طعم بوده و گوشتی و آبدار است. هسته به گوشت چسبیده و گوشت آن رنگی زرد دارد که در نواحی نزدیک به هسته به قرمز متمایل می شود.

نهال شلیل سفید

نهال شلیل سفید

نهال شلیل سفید در آب و هوای سرد مقاومت پایینی دارد. این نهال در مناطق جنوبی نیاز به آبیاری بیشتری دارد و در صورت کاشت در مناطق سردسیر این درخت خشک خواهد شد .رنگ این میوه سفید است و اندازه متوسطی دارد. شلیل سفید میوه ای خوشمزه و تابستانی با برداشت پاییزی شبیه هلو است. آنها معمولاً کمی کوچکتر از هلوهای متوسط ​​هستند و پوست صافی دارند. موارد مصرف این شلیل ها بیشتر صادراتی است. آنها را می توان به صورت تازه خورد، در کیک ها و دسرها ریخت و در کنسروها و کمپوت ها استفاده کرد.

نهال شلیل شبرنگ

نهال شلیل شبرنگ

نهال شلیل شبرنگ یکی از ارقام پیوندی شلیل می‌باشد که میوه‌ی بسیار خوشمزه و البته زیبایی دارد که از بازارپسندی نسبتا مناسبی هم برخوردار است؛ این نهال در زمان‌های دور به اسم شفترنگ هم شناخته شده بوده است و با گذر زمان، به شلیل شبرنگ تغییر نام داده است.

نهال شلیل شمس

نهال شلیل شمس

نهال شلیل شمس یکی از ارقام ایرانی نهال شلیل در کشور می‌باشد که از رشد بسیار خوبی برخوردار است و قادر است در زمان بسیار کم، رشد فوق العاده خوبی را داشته باشد؛ اگر می‌خواهید نهالی داشته باشید که به سرعت رشد کند، بدون شک یکی از بهترین و اصلی‌ترین انتخاب‌های شما، استفاده از این نهال خواهد بود.

نهال شلیل قرمز بهاره

نهال شلیل قرمز بهاره

نهال شلیل قرمز بهاره جزو نهال های پرثمر و مقرون بصرفه برای باغداران است.این نهال مقاومت پایینی در برابر سرما و آفات دارد و در آب و هوای گرمسیری و معتدل رشد بهتری دارد. میوه شلیل قرمز بهاره محبوبیت خاصی در بازار دارد و وزن آن 150 الی 200 گرم است. این شلیل جزو شلیل های درشت محسوب می شود و طعمی بسیار شیرین و آبدار دارد.

نهال شلیل گیوتا

نهال شلیل کیوتا

نهال شلیل کیوتا یکی از ارقام شلیلی می‌باشد که از نوع وارداتی می باشد و از کشور فرانسه وارد کشور می‌شود؛ این شلیل در کشورهای مختلف شلیل کیوتو نیز نامیده می‌شود. میوه این نهال نسبتا درشت است و از برخی ارقام دیگر شلیل، ظاهر زیباتری نیز دارد.

نهال شلیل مغان

نهال شلیل مغان

نهال شلیل مغان یکی از ارقام وارداتی است که برای اولین بار از چین به ایران و دیگر کشورهای آسیایی صادر شد؛ بعد از استقبال فراوان مردم از این نهال، توجه اروپاییان نیز جلب شد و باعث شد تا چین این نهال را به کشورهای اروپایی در سطح جهان نیز صادر کند.


معرفی نهال شلیل

نهال شلیل Prunus Persica از تیره گل سرخیان و از خانواده هلو است. این رقم با تغییرات ژنتیکی میوه‌های بدون کرک؛ شیرین و مطبوع دارد. شلیل میوه بومی کشور‌های آسیایی شناخته میشود. این رقم در کشور چین بیش از 2000 سال قدمت دارد. از طریق جاده ابریشم به ایران؛ یونان و رم باستان راه پیدا کرده است. به طور کلی بیش از 150 گونه شلیل در دنیا وجود دارد. امروزه بهترین نهال شلیل در کشورمان ایران کشت میشوند. بیشترین باغ‌های شلیل متعلق به استان‌های تهران؛ البرز؛ همدان؛ کردستان و خراسان شمالی میباشد.

میوه شلیل در دو رنگ قرمز و زرد رشد میکند. از میوه شلیل برای تازه خوری؛ تهیه لواشک و آبمیوه، کمپوت و… استفاده میشود.

بیش از 10 رقم نهال شلیل با کیفیت بالا و اصلاح شده برای کاشت در کلیه شهرهای کشورمان توسط نهالستان غرب نهال تولید میشوند. نهال شلیل پیوندی بهترین انتخاب برای کاشت و پرورش در باغهای کشور به حساب میاید.مهم ترین نکته پیش از خرید نهال شلیل و احداث باغ شلیل این است که بدانیم برای اینکه یک نهال شلیل با باغ ما سازگار شود و محصول دهی مناسب داشته باشد. باید چه فاکتورهایی را در خرید نهال شلیل در نظر بگیریم؟

از آنجایی که باغ شلیل با اهداف تجاری احداث میشود. بنابراین انتخاب یک رقم پربار با عمر اقتصادی بالا میتواند ضامن سودآوری و تداوم درآمدزایی از باغ محسوب شود. اما اگر رقمی که خریداری میکنید با شرایط باغ سازگار نبوده و گیرایی مناسبی نداشته باشد؛ تمام زحمات شما به هدر میرود. در اینجا توجه به فاکتور آب وهوا و شرایط اقلیمی و ارتفاع از سطح دریا نیز مورد توجه قرار میگیرد. با توجه به شرایط اب وهوایی در منطقه شما باید بدانید که نهال شلیل زودرس مناسب باغ شماست یا نهال شلیل دیررس؟ سپس با مطالعه هر رقم در وبسایت غرب نهال؛ از مشخصات و قیمت نهال شلیل آگاه شده و اگر مایل هستید سفارش خرید اینترنتی نهال شلیل خود را ثبت کنید.

انواع ارقام نهال شلیل

نهال شلیل یک رقم با مقاومت و سازگاری مناسب در اکثر شرایط آب وهوایی از جمله گرمسیری و مرطوب؛ معتدل و مرطوب و حتی سردسیری و کوهستانی میباشد. نهال شلیل دیرگل و نهال شلیل دیررس بهترین انتخاب به خصوص برای مناطق سردسیری با احتمال سرمازدگی زمستانه محسوب میشوند.

ارقام مختلف درختان شلیل را میتوانید در مناطقی با ارتفاع 100 تا 3000 متر از سطح دریا کاشته و از سازگاری عالی و محصول دهی مطلوب درختان بهره مند شوید.لازم به ذکر است ارقام نهال شلیل یکی از بهترین سازگاری و محصول دهی ها را در بین ارقام میوه به خود اختصاص داده اند. به نحوی که با توجه به رقم، درخت شلیل پیوندی قادر به محصول دهی 20 تا 80 کیلوگرم خواهد بود.

عمر اقتصادی این درختان از 3 سالگی نهال آغاز شده و تا بیش از 10 تا 20 سال ادامه خواهد یافت. باردهی درخت شلیل در طول عمر مفید آن در صورت نگهداری صحیح و آبیاری کافی بیشترین مقدار خواهد بود.بهترین نهال شلیل با توجه به شرایط آب وهوایی اقلیمی شهرهای ایران رقم نهال شلیل گیوتا؛ نهال شلیل شمس؛ نهال شلیل مغان و نهال شلیل شبرنگ است.

معرفی پرفروش ترین و بهترین ارقام تجاری صادراتی نهال شلیل پیوندی

نهال شلیل انجیری
نهال شلیل رد گلد
نهال شلیل سان گلد
نهال شلیل سبز
نهال شلیل سفید
نهال شلیل شبرنگ
نهال شلیل شمس
نهال شلیل قرمز بهاره
نهال شلیل گیوتا
نهال شلیل مغان

با خرید انواع نهال شلیل از نهالستان بزرگ مجوز دار جهاد کشاورزی؛ نهال شلیل چند ساله (یکساله – دوساله) خود را به همراه ضمانتنامه واقعی بازگشت کالا؛ کارت گارانتی معتبر و پشتیبانی دائمی از سوی نهالستان غرب نهال دریافت نمایید.

برای مشاهده قیمت نهال شلیل و خرید اینترنتی نهال شلیل کافیست به صفحه محصول در وبسایت غرب نهال مراجعه فرموده و پس از مشاهده عکس نهال شلیل و مطالعه مشخصات نهال در صورت تمایل سفارش خود را در تعداد عمده و خرده ثبت کنید.

خرید اینترنتی (آنلاین) نهال شلیل

یکی از بهترین و به روز ترین روش‌ها برای تهیه انواع نهال شلیل و میوه؛ خرید اینترنتی نهال شلیل از وبسایت غرب نهال میباشد. از مزایای این کار امکان مشاهده عکس نهال شلیل؛ مطالعه اطلاعات صحیح نهال و مقایسه آن با شرایط موجود در باغ است. همچنین شما میتوانید از پشتیبان سایت درباره سازگاری نهال با شهرتان نیز سوال کنید.

نهالستان غرب نهال بزرگترین مرکز فروش نهال شلیل زودرس و دیررس در خاورمیانه شناخته میشود. این مرکز با تلاش متخصصان کشاورزی و IT امکان ثبت سفارش اینترنتی انواع نهال شلیل و سایر ارقام میوه را در تعداد عمده و خرده فراهم نموده است.از این پس شما باغداران محترم با مراجعه به صفحه هر محصول علاوه بر کسب اطلاع از قیمت نهال شلیل میتوانید ارقام مورد نظرتان را ثبت سفارش کنید.

پس از ثبت سفارش کلیه نهال‌ها به صورت بسته بندی شده و به همراه کارت سلامت؛ شناسنامه نهال؛ گواهی عاری از آفات؛ کارت قرنطینه؛ گواهی بازگشت واقعی کالا؛ گارانتی معتبر 2 ساله و پشتیبانی دائمی برای شما در سرتاسر کشور ارسال میشوند.

چرا باید نهال شلیل کاشت

در پاسخ به سوال باغدارانی که می‌پرسند چرا تشویق به خرید نهال شلیل و پرورش آن در سال‌های اخیر متداول شده است، باید گفت که شلیل میوه‌ای همه پسند و تابستانه است که ارزش تجاری بسیار بالایی نیز دارد و از همه مهم‌تر تنوع بالای این نهال و سازگاری آن با اقلیم آب و هوایی کشور عزیزمان ایران باعث می‌شود تا با کاشت و پرورش آن به سود بسیار خوبی دست یابیم و با توجه به این که احداث باغات شلیل امکانات چندان بالا و ویژه‌ای را نمی‌طلبد و با کمترین امکانات می‌توان به بازدهی رسید، پس مطلوب است نهال شلیل را کاشت و پرورش داد.

هر آنچه که باید درباره نهال شلیل بدانیم

این که بگوییم شلیل همان هلو ( نهال هلو ) بدون کرک است که در است جهش ژنتیکی تغییر یافته است مطلبی بسیار تکراری است اما باید بدانید که عمر اقتصادی نهال شلیل در برابر سایر ارقام نهال میده بسیار کوتاه‌تر است و دلیل اصلی آن شکننده بودن تنه و خزان پذیر بودن گونه است و دارای برگ‌های کوچک و کشیده با طول و عرض ۳.۱۰ سانتی متری شبیه به پر کشیده و باریک است که همزمان با آغاز فصل سرما ریزش پیدا خواهند کرد.

برای اولین بار نهال شلیل در آسیا یافت شد و به دلیل داشتن میوه‌هایی کروی با بافتی گوشتی و هسته دار به سرعت در میان مردم پرطرفدار شد و در تمامی جهان امکان کاشت و پرورش بیش از ۲۰۰ رقم نهال شلیل وجود دارد که هر یک طعم، رنگ و بافت منحصر به فرد خود را دارند.

انواع ارقام نهال شلیل

تنوع ارقام نهال شلیل در دنیا به حدی بالاست که در هنگام مراجعه به مراکز فروش نهال شلیل ممکن است گیج شوید و قدرت انتخاب خود را از دست بدهید اما در این زمینه باید از کارشناسان اقدان به دریافت مشاوره نمایید و با توجه به نیاز خود و همچنین شرایط اکولوژیکی منطقه و نهال شلیل،یک گونه‌ی

زودگل یا دیرگل
زودبازده یا دیربازده
تجاری یا معمولی را خریداری کرده و پرورش دهید تا پس از رسیدن به سن باردهی اقتصادی ازعملکرد آن کسب سود کنید.

برخی از ارقام متنوع نهال شلیل عبارتند از: شلیل کیوتا، شلیل رفعتی، شلیل شمس و شلیل مغان که هر یک دارای شرایط ویژه‌ای برای پرورش هستند و بایستی به این شرایط توجه داشت.

بهترین ارقام نهال شلیل

برای آشنایی با بهترین ارقام نهال شلیل می‌توان آنها در دو دسته بندی جداگانه قرار داد؛

بهترین ارقان نهال شلیل در جهان
بهترین ارقام نهال شلیل در ایران

که در رابطه با مورد دوم در قسمت‌های بعدی مقاله به توضیح خواهیم پرداخت اما در این قسمت به آشنایی با بهترین ارقام نهال شلیل در جهان خواهیم پرداخت، ارقامی که به سبب کیفیت بسیار بالا و ویژگی‌های مطلوب برای پرورش در این رتبه قرار گرفته‌اند.

۱. نهال شلیل بیگ تاپ که گونه‌ای است که نه زودگل است و نه دیرگل اما برای کاشت در نواحی کوهستانی و نیمه سردسیری توصیه می‌شود و زمان گلدهی آن در دو هفته ابتدایی فصل بهار خواهد بود ومیوه‌های درشت و قرمز رنگ آن به کیفیت بالا و زودرس بودن در جهان مشهور اند.

۲. دومین گونه‌ای که به دلیل داشتن محصولات مرغوب و قابلیت انبارداری بالا در جهان شهرت یافته است نهال شلیل شمس است که قدرت رشد بالا و میوه‌های سبز رنگ با بافت سفت اما خوش طعم سبب این شهرت شده است.

اطلاعات تکمیلی درباره نهال شلیل

هر آنچه که در این قسمت بایستی در رابطه با نهال شلیل دانست، در رابطه با نیازهای اکولوژیکی و حیاتی این نهال در راستای عملکرد بهتر و سلامت بیشتر گونه خواهد بود، باید توجه داشته باشید که این ارقام نهال برای عملکرد صحیح نیاز بالایی به دریافت روزانه ۸ ساعت نور خورشید دارند و حداکثر دمای متحمل در فصل تابستان ۳۸ درجه خواهد بود؛ به گونه‌ای که در دماهای بیش از ۳۸ درجه دچار آفتاب سوختگی خواهند شد و بایستی آبیاری را از فواصل ۱۰ روزه به فواصل ۷ روزه تبدیل کرد تا تبخیب آب در تابستان جبران شود و نهال شلیل به عملکرد مطلوب و ارتفاع مناسب ۵ الی ۱۰ متری در دوره حیات خود دست یابد.

راهنمای قدم به قدم خرید نهال شلیل

در صورتی که تمایل دارید به صورت حرفه‌ای باغداری میوه شلیل را تجربه کنید، بهتر است به راهنمای اصولی خرید نهال که در زیر می‌آید توجه داشته باشید:

قدم اول در زمان خرید نهال شلیل مراجعه به نهالستان‌های تحت نظارت مستقیم جهاد کشاورزی است که در این زمینه ضمن تجربه کافی به صورت تخصصی فعالیت کنند.

در مرحله‌ی دوم نیز علاوه بر این که ارقام نهال موجود در نهالستان را از لحاظ ظاهری فیزیکی (وضعیت ریشه‌ها، سلامت تنه و ساقه و جوانه‌های سبز شده و همچنین وجود آفات و بیماری‌ها) مورد بررسی قرار می‌دهید باید سن نهال شلیل را نیز مورد بررسی قرار دهید؛ چرا که بازدهی نهال‌های تکثیر شده از طریق بذر بیش از دو سال و ارقام نهال پیوندی بزرگ‌تر از یکسال، چندان مطلوب نخواهد.

بهترین نژادهای شلیل کدامند؟

در یک مقایسه کلی که در رابطه با نژادهای برتر نهال شلیل صورت گرفت مشخص شد که بهترین نژاد نهال شلیل، ارقامی هستند که در شرایط نسبتا سخت دارای بیشترین میزان باردهی هستند؛

ارقامی همچون نهال شلیل ردگلد که سالانه بیش از ۱۰۰ تن محصول در واحد هکتار خواهند داشت و یا نهال شلیل مغان که امکان باردهی بیش از ۸۰ تن محصول خواهند داشت و با توجه به قابلیت انبارداری بالای این محصول نیاز به عجله برای عرضه به بازار نخواهد بود و می‌توان بخشی از محصول را در فصل دیگری با قیمت بیشتری در راستای کسب سود بیشتر به بازار عرضه نمود.

احداث باغ شلیل به چه عواملی بستگی دارد؟

به منظور این که عملیات احداث باغ شلیل در یک منطقه با درصد بالایی از موفقیت مواجه شود باید عوامل زیر را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد؛ عواملی همچون:

تعبیه نقشه احداث باغ که شامل الگوی کاشت، فواصل استاندارد میان درختان، شیب زمین و مکان یابی صحیح به منظور دریافت نور روزانه خورشید
نحوه آبیاری و میزان کوددهی سالیانه
اقلیم آب و هوایی منطقه
خرید ارقام نهال سازگار و پربازده
کل مساحت زمین باید به کاشت نهال شلیل اختصاص یابد و از کاشت هرگونه نهال متفرقه خودداری شود

در بررسی مورد اول مشخص شد که برای کاشت نهال شلیل بهتر است از الگوهای کشت مستطیلی است و در مورد دوم نیز با توجه به نیاز آبی این گونه در صورت بارش بیش از ۷۰۰ میلی متر بارندگی در طول سال امکان کشت دیم وجود خواهد داشت و در نهایت بهتریت اقلیم برای پرورش نهال شلیل اقلیم معتدل و نیمه گرمسیری است.

مزایای احداث باغ شلیل

سوال بسیار رایج باغداران در هنگام مراجعه به مراکز فروش نهال شلیل آن است که احداث باغ شلیل چه مزیتی برایمان خواهد داشت؟

با احداث باغات شلیل ضمن این که شما عزیزان یک کسب و کار ساده و پربازده با سود بسیار عالی خواهید داشت می‌توانید در همان سال‌های ابتدایی به سرمایه‌ی اولیه خود نیز دست یابید و با تولید محصولاتی مرغوب و صادراتی به یک تاجر بزرگ و مشهور در زمینه صادرات شلیل تبدیل شوید و ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشید؛ با توجه به میزان تقاضای این میوه در بازارهای داخلی و خارجی اگر در این زمینه فردی متخصص و تحصیل کرده هستید، می‌توانید کسب و کاری تضمینی داشته باشید.

معرفی بهترین ارقام و نژادهای درخت شلیل در ایران

با توجه به اقلیم چهار فصل ایران و متفاوت بودن نیاز سرمایی ارقام نهال شلیل موجود در بازار، بایستی بهترین و سازگارترین نژاد را برای هر منطقه انتخاب نمود و سپس اقدام به کاشت نهال و احداث باغ کرد.

ارقام نهالی همچون نهال شلیل ایفری، نهال شلیل انجیری و… که نیاز سرمایی بالایی دارند را برای نواحی سردسیری انتخاب کنید.
ارقامی همچون نهال شلیل مغان که گرما دوست و سرماگریز است برای نواحی گرمسیری نژاد برتری به حساب می‌آید.
ارقامی همچون نهال شلیل سان گلد نیز که برای رشد نیاز به خنکای تابستان و سرمای تابستان دارد، نژاد برتر برای نواحی معتدله محسوب می‌شود.

شلیل اصلاح شده به چه معناست؟

در رابطه با ارقام نهال شلیل اصلاح شده چه می‌دانید؟ آیا از مزایای این ارقام سودآور مطلع هستید؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دانش کشاورزی ارقلم نهال شلیل اصلاح نژاد شده دارای برتری‌ها و مزایای خاصی نسبت به سای ارقام نهال خواهند بود که این ویژگی‌ها را می‌توان در یک جمع بندی کلی به شرح زیر بیان کرد:

اصلاح نژاد نهال شلیل علاوه بر ایجاد تنوع در واریته‌های مختلف این گونه باعث افزایش طرفداران و همچنین میزان فروش نهال شلیل خواهد شد؛ ضمن این که قدرت رشد و بازدهی و همچنین مقاومت این ارقام نسبت به سرما و آفات نیز افزایش خواهد یافت و علی رغم تصور بسیاری افراد محصولات این درختان اصلاح شده نه تنها آسیبی به بدن انسان وارد نخواهند کرد بلکه با ارزش غذایی بالاتر بسیار مفید خواهند بود.

راهنمای اینترنتی خرید انواع نهال شلیل

در صورتی که زمان و یا امکان مراجعه حضوری به نهالستان‌های معتبری همچون غرب نهال را ندارید، می‌توانید به صورت اینترنتی اقدام به خرید نهال شلیل مورد نظر خود نمایید اما در این هنگام بایدها و نبایدهایی را در نظر داشته باشید

۱.در رابطه با نهالستان و سابقه کاری آن پرس و جو نمایید.
۲. قبل از اقدام به خرید نهال شلیل حتما شرایط جوی و موقعیت مکانی، بافت خاک، میزان آفتاب خور بودن منطقه را مورد ارزیابی قرار دهید.
۳. با توجه به فرصتی که برای کاشت نهال در اختیار دارید بررسی کنید که نهال گلدانی می‌خواهید یا نهال ریشه لخت، چرا که هر یک مزایا و معایبی دارند.
۴. پس از دریافت مشاوره از کارشناسان در رابطه با فواصل کاشت نهال شلیل و اعلام نمودن متراژ زمین خود، اقدام به ثبت قطعی سفارش خود در تعداد مورد نیاز کنید.

دیرگل بودن نژاد شلیل چه مزیتی دارد؟

جالب است بدانید که اکثر ارقام نهال اصلاح نژاد شده ارقامی دیرگل هستند که به سبب ایجاد تغییرات ژنتیکی در بذر و پایه‌ی آنها تبدیل به ارقام بسیار مقاومی شده‌اند که تا زمان اتمام سرمای هوا در فصل بهار، به هیچ وجه شروع به گلدهی نخواهند کرد و طبعا شاهد سرمازدگی و ریزش گل‌های نهال در اثر یخبندان و سرما نخواهیم بود و در طی آن سال در آن منطقه سردسیر ذره‌ای از باردهی نهال شلیل کم نخواهد شد و علاوه بر آن کیفیت محصولات نیز حفظ خواهد شد.

علت قیمت‌های متفاوت نهال شلیل در بین نهالستان‌ها چیست؟

یکی از دغدغه های اصلی باغداران در هنگام خرید نهال شلیل، قیمت آن است؛ چرا که قیمت نهال شلیل در نهالستان‌های مختلف متفاوت بوده واین امر مدیریت هزینه‌های باغداری را با چالش مهمی رو به رو خواهد کرد.

قیمت متفاوت نهال شلیل در بازار بستگی به واریته‌ها و نژادهای متنوع این گونه و همچنین میزان دسترسی به آنها خواهد داشت؛ به گونه‌ای که ارقام پربازده‌تر و مقاوم‌تری که به صورت محدود به بازار عرضه می‌شوند، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت‌.

علاوه بر بحث عرضه و تقاضا، تورم و نوسانات ارز نیز در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود، همچنین وجود افراد واسطه در این میان ممکن است قیمت نهال شلیل را افزایش دهد.

شاید بتوان گفت که از اصلی‌ترین دلایل قیمت نهال شلیل عرضه و تقاضا می‌باشد و دومین مسئله خرید از نهالستان‌های معتبر و تولید کننده نهال است که باعث می‌شود تاثیر در قیمت نهال شلیل داشته باشد.

مشخصات نهال شلیل استاندارد

نهال شلیل استاندارد نهالی است که از سلامت فیزیکی کامل برخوردار باشد و عملکرد آن در آینده به وسیله شناسنامه سلامت و گواهی قرنطینه تضمین شده باشد و این موارد را در هنگام خرید نهال ریشه لخت از نهالستان باید بررسی کنیم که ریشه نهال سالم و ضدعفونی شده باشد و علاوه بر آن تنه خمیده و جوانه‌ها متورم نباشند، در غیر این صورت هیچ تضمینی برای باردهی نهال وجود نخواهد داشت.

کاشت نهال شلیل بر اساس مناطق مختلف کشور

تاکنون به این فکر کرده‌اید که چرا کاشت نهال شلیل را بر اساس مناطق و نواحی مختلف کشور مورد تفکیک قرار می‌دهند؟

از آن جایی که زمان کاشت نهال در اقلیم‌های سردسیر و گرمسیر متفاوت خواهد بود و همچنین میزان سازگاری واریته‌های مختلف نهال شلیل نیز نسبت به سرما و گرما متفاوت است، بهتر است در راستای گیرایی بیشتر نهال در اقلیم و نواحی مختلف:

اولا؛ ارقام نهال شلیل سازگار با همان منطقه تهیه شود.

ثانیا؛ زمان کاشت نهال را با توجه به زمان خواب درختان در آن منطقه و نوسانات دمایی تعیین کنید.

شایع‌ترین بیماری نهال شلیل

آفات درخت شلیل بسیاری در میان درختان شلیل وجود دارند که شیوع آنها می‌تواند سبب ایجاد بیماری و ضعف درختان شلیل شود و از جمله‌ی آنها می‌توان به بیماری پیچیدگی برگ‌های شلیل اشاره کرد که عامل اصلی آن نوعی قارچ است که باعث ایجاد لکه های برجسته و قرمز رنگی روی سطح برگ می‌شود.

گاهی اوقات نیز وزش بادهای شدید یا رطوبت بالا در اثر آبیاری بی رویه یا رطوبت موجود در هوا سبب ایجاد بیماری سوختگی شکوفه‌ها می‌شود و در نهایت ریزش شدید شکوفه‌ها و ایجاد لکه‌های قهوه‌ای باعث کاهش باردهی گونه خواهد شد.

بهترین شلیل جهان

بهترین نهال شلیل جهان گونه‌ای است که در ضمن این که هزینه‌های نگهداری آن بسیار پایین و اندک است و برای رشد و باردهی زمان اندکی نیاز دارد اما عملکرد بسیار مطلوب و سودآوری دارد و سالانه بدون در نظر گرفتن عوامل محدود کننده باردهی بیش از ۱۲۰ تن در هکتار محصول خواهد داشت، نهال شلیل انجیری بدون اغراق نمونه بارز بهترین نهال شلیل جهان خواهد بود‌.

مناسب‌ترین زمان خرید نهال شلیل

برای آگاهی در رابطه با بهترین زمان خرید نهال شلیل بایستی با نیازهای این گونه در هنگام کاشت آشنایی داشته باشید تا بر این اساس بتوانید قبل از خرید نهال شلیل شرایط را مهیا کرده تا در این میان زمان را از دست ندهید؛ در غیر این صورت ممکن است ریشه و تنه نهال دچار آسیب شود، البته باغداران معمولا فصل بهار را بهترین زمان خرید نهال شلیل و فصل پاییز را بهترین زمان برای پیش خرید این گونه از نهالستان‌ها می‌دانند.

سود و درآمد هر درخت شلیل به صورت تجاری چقدر است؟

در صورتی که قبل از احداث باغات شلیل قصد برآورد سود سالانه ارقام تجاری این گونه را دارید در ادامه همراه ما باشید. سود قطعی هر درخت شلیل به فاکتورهای افزاینده باردهی نهال و همچنین فاکتورهای محدود کننده باردهی نهال ( افزایش عمر باردهی شلیل ) بستگی دارد که فاکتورهای افزاینده عبارتند از: آبیاری صحیح و کوددهی و خرید ارقام پربازده دارای محصولات بازار پسند

و اما عوامل محدود کننده بازدهی نیز می‌توان به وجود آفات و بیماری‌ها و عوامل موثر بر گلدهی نهال اشاره نمود.

روش‌های تکثیر نهال شلیل (تفاوت شلیل بذری و پیوندی)

به منظور ازدیاد و تکثیر نهال شلیل می‌توانید از شیوه‌های مختلفی بر حسب شرایط و امکانات و همچنین سنجش صبر و شکیبایی خود استفاده کنید اما رایج‌ترین شیوه‌های ثکتیر نهال شلیل، تکثیر به کمک کاشت بذر شلیل و پیوند نهال شلیل بر پایه ارقام مقاوم‌تر با ویژگی‌ها و صفات برتر است که در روش دوم هزینه‌های بیشتری را باغدار متحمل خواهد شد اما نهال مرغوب‌تر و پربازده‌تری را در اختیار خواهد داشت منتها باید دانست که از چه پایه‌ای برای تکثیر استفاده کند، برای مثال استفاده از پایه آلو، زردآلو و هلو برای ازدیاد نهال شلیل بسیار مثمر خواهد بود.

قیمت نهال شلیل بر چه اساس تعیین می‌‌شود؟

قیمت نهال شلیل در بازارهای داخلی نسبتا ثابت است و نوسانات چندانی نخواهد داشت مگر این که گاها عرضه یک نهال پرتقاضا و محبوب در بازار به طور چشمگیری کاهش یابد که در آن صورت شاهد افزایش قیمت نهال شلیل خواهیم بود، همچنین

۱. بذری یا پیوندی بودن
۲. عوامل ژنتیکی و نژاد نهال
۳. تجاری یا غیر تجاری بودن
۴‌. بومی یا غیر بومی بودن

از جمله عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری نهال شلیل در بازار هستند.

نهال شلیل دیربازده کدام اند؟

خرید نهال شلیل دیربازده، عاملی است که همواره می‌تواند شما باغدار عزیز و پرتلاش را حدود سه الی چهار سال از باغداران دیگر عقب بیاندازد، چرا که این ارقام معمولا از طریق شیوه‌ی جنسی تکثیر بذر تولید شده‌اند و زمان زیادی را برای به بار نشستن آنها باید صبر نمود.

نهال شلیل زودبازده کدام اند؟

خوشبختانه در سال‌های اخیر به دلیل آشنایی باغداران با شیوه‌های تکثیر پیوند و اصلاح نژاد نهال شلیل توانسته‌اند تا حد بسیار زیادی خود را در این رقابت به جلو سوق دهند و با خرید ارقام نهال شلیل زودبازده، مدت زمان به بار نشستن درختان را از سه سال به یک الی دوسال کاهش دهند و در طی مدت زمان کوتاهی به سرمایه اولیه خود دست یابند.

کاشت، داشت و برداشت نهال شلیل

با توجه به عمر اقتصادی نسبتا کوتاه نهال شلیل که در حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است بایستی تمام فرآیندهای کاشت، داشت و برداست گونه با دقت فراوانی صورت گیرد تا کوچک‌ترین خطا سبب شکست باغدار نشود. قبل از کاشت نهال شلیل حتما آزمون‌های مربوط به بافت خاک را انجام دهید و با توجه به نقشه طراحی شده توسط کارشناسان، زمین را برای احداث باغ مهیا نمایید.

اصول کاشت نهال شلیل

اصول کاشت نهال شلیل شامل:

زمان مناسب برای کاشت گونه
فواصل استاندارد برای کاشت درختان
عمق گودال متناسب به طول و عرض ریشه نهال

خواهد بود که با توجه به تجربه‌های متفاوت موجود در این باره بهترین زمان برای کاشت ارقام دیرگل اوایل فصل بهار و برای ارقام زودگل نیز میانه اسفند ماه خواهد بود و با توجه به گستردگی تاج این درختان و نیاز نوری آنها بایستی فواصل ۴ متری را برای کاشت تعبیه نمود.

نکات داشت و نگهداری نهال شلیل

در مرحله‌ی داشت نهال شلیل بایستی:

آبیاری درختان را با توجه به ؛سن نهال و قطر تنه، بافت و میزان نفوذپذیری خاک و نوسانات دمایی منطقه در فصول مختلف تنظیم نمود.
کوددهی و سمپاشی را در طی چندین مرحله با توجه به به نتایج خاک شناسی و نشانه‌های موجود در ظاهر نهال با کودها و سموم استاندارد به انجام رسانید.
هرس درخت شلیل و فرم دهی، باردهی و سرشاخه زنی را نیز در زمان‌های مناسب با ابزار تخصصی برای حفظ سلامت درختان و عملکرد و استحکام بیشتر انجام داد.

نکات خرید نهال شلیل

برای داشتن باغی پربار و سودده می‌توانید به نهالستان‌های معتبری همچون غرب نهال مراجعه نمایید و پس از خرید ارقام نهال شلیل شناسنامه دار و سالم، به هدف خود نزدیک شوید، همچنین نحوه ارسال نهال‌های خریداری شده از این مجموعه نیز از طریق پایانه‌ صورت می‌گیرد و تضمین سلامت گونه نیز همراه آن خواهد بود.