پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

نهال پسته احمد آقایی

نهال پسته احمد آقایی

پسته ایرانی ارقام مختلفی دارد و تنوع این ارقام، انتخاب را برای یک باغدار راحت‌تر می‌کند تا با توجه به نیاز خود و روند بازار، ضمن انتخاب نهال مناسب، محصولی خوب و مرغوب را پرورش دهد و به سود بالا برسد. نهال پسته احمد آقایی نیز یکی از این انواع است که محصولی مرغوب و با کیفیت دارد. ریشه نامگذاری آن به این دلیل است که توسط شخصی به نام احمد آقا فروتن در منطقه‌ی احمدیه از توابع رفسنجان، برای اولین بار به بهره برداری رسید.

نهال پسته اسرائیلی

نهال پسته اسرائیلی

نهال پسته اسرائیلی یک رقم پیوندی است. این رقم ارتفاع نسبتا کوتاهی داشته و میوه‌های آن بسیار درشت و باکیفیت هستند. به علت ارتفاع کمتر درختان؛ برداشت محصولات آسانتر انجام میشود. همچنین انرژی درخت بیشتر به تولید میوه باکیفیت معطوف خواهد بود. تحمل سرمایی و گرمایی درخت پسته اسرائیلی بسیار بالا بوده و این مورد نهال پسته اسرائیلی را به یک رقم مناسب حتی برای کاشت در مناطق کویری در کشورمان تبدیل نموده است. بهتر است بارندگی و رطوبت منطقه در باغ پسته اسرائیلی کمتر باشد. تا درختان رشد بهتری داشته باشند.پیش از خرید نهال پسته اسرائیلی؛ خاک را تا عمق 2 متر شخم زده و اصلاح کنید. این رقم در خاک‌های سنگین و مرطوب بدترین عملکرد را خواهند داشت. بهترین خاک برای این رقم خاک‌های لیمونی با زهکشی مناسب است. استفاده از کودهای دامی پوسیده به بهبود باردهی درختان کمک میکند.

نهال پسته اکبری

نهال پسته اکبری

در بین انواع نهال ایرانی پسته، نهال پسته اکبری نامی آشنا است؛ این رقم علاوه بر کیفیت خوب و مطلوبی که دارد، محصولی بازار پسند را به ثمر می‌نشاند. نهال پسته اکبری از ارقام اصلاح شده پسته است؛ خوب است بدانید که این نهال پر محصول است و از سال اولِ بعد از پیوند، به بار می‌نشیند.

نهال پسته خنجری دامغان

نهال پسته خنجری دامغان

مدل های پیوندی نهال پسته خنجری دامغان به علت ویژگی های مثبت بیشتری که با مدل های دیگر دارد بسیار پرفروش تر است.این مدل ارتفاع کمتری دارد.و به همین علت عملیات هرس و فرم دهی آن بسیار راحت تر است.و همین امر موجب می‌شود محصولات پسته با کیفیت تر باشند.در نتیجه برداشت محصولات در پی این عوامل بسیار ساده تر انجام می‌شود.

نهال پسته خوشه ای

نهال پسته خوشه ای

نهال پسته خوشه ای ارتفاع بسیار کمی دارد.به طوری که حتی پس از رشد به ارتفاعی در حدود 3 الی 5/3 می‌رسد.این موضوع عملیات برداشت محصول را در آینده برای کشاورزان ساده کرده است.همچنین نهال پسته خوشه ای پس از بلوغ،شروع به تولید شناخته شده ترین رقم پسته در جهان، یعنی پسته خوشه ای می‌پردازد.

نهال پسته رفسنجان

نهال پسته رفسنجان

یکی از ارقام پسته ای که در ایران کشت می‌شود، نهال پسته رفسنجان است؛ این نهال زود بازده است و از سال اول شروع به باردهی می‌کند. جالب است بدانید که به طور کلی پسته، به خصوص پسته رفسنجان، یکی از ارزآورترین محصولات غیرنفتی در سطح کشور است و زمینه تولید بالایی در کشور را دارد. تولیدات پسته در ایران هنوز هم زمینه‌ی افزایش دارد و صادرات آن، از جمله اموری است که درامد ارزی داشته و سود بالایی خواهد داشت.

نهال پسته کله قوچی

نهال پسته کله قوچی

وقتی که سخن از ارقام تجاری نهال پسته می‌شود، نام پسته کله قوچی شکوهی دیگر دارد. نهال پسته کله قوچی از ارقام معروف و تجاری پسته در ایران است که دارای دارای میوه فندوقی و درشت است و طرفداران خاص خود را در ایران و سایر نقاط دنیا دارد.

نهال پسته هیبریدی

نهال پسته هیبریدی

در بین نهال‌های پسته‌ای که در ایران کشت می‌شوند، جایگاه خاصی به نهال پسته هیبریدی اختصاص دارد. این نهال پسته از رقم پیوندی پسته است و در ضمن داشتن کیفیتی بالا و محصولی مرغوب، مقامت خوبی نیز در مقابل عوامل مختلف دارد. درباره این نهال نیز گفته شده که سرعت رشد فوق العاده‌ای دارد. این نهال طرفداران خاص خود را دارد و در ایران نیز هستند کسانی که سود خوبی از فروش نهال پسته هیبریدی به دست می‌آورند.


هر آنچه که باید درمورد نهال پسته بدانیم؟

درخت پسته درختی است خزان پذیر، با عمر بالا و رشد آهسته که ارتفاع آن به حدود 6 متر نیز می­رسد. درخت پسته درختی دو پایه است. به این معنی که یک درخت پسته می­تواند فقط گل ­های نر یا گل ماده داشته باشد. برای میوه دهی، گرده درختان نر باید از طریق باد به درختان ماده منتقل شود. درختان ماده میوه می­دهند.

در نتیجه، اگر بخواهیم میوه‌ برداشت کنیم، باید در مرکز هر 9 درخت پسته ماده، 1 درخت پسته نر قرار دهیم. درختان پسته نر معمولاً بلندتر و بسیار قوی­تر از درختان ماده هستند.

چرا باید نهال پسته کاشت؟

ایجاد باغ پسته سودآوری بالایی دارد و بسیاری از باغداران به دنبال احداث باغات پسته هستند.
احداث باغ پسته یک سرمایه گذاری طولانی مدت است. کاشت یکبار درختان و سپس نگهداری منظم از آنها کافی است. بنابراین، دیگر با هزینه راه اندازی اولیه مواجه نخواهید شد.
این محصول بازار داخلی و خارجی خوبی دارد و می­توانید به صادرات این محصول بپردازید. بسیاری از کشورهای خارجی مشتریان ثابت پسته ایرانی هستند.
نکته: در انتخاب نهال دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید. توصیه ما به شما خرید نهال­ های اصلاح شده و متناسب با اقلیم منطقه کاشت می­باشد.

انواع ارقام نهال پسته

با توجه به اصلاحات انجام شده برروی رقم پسته توسط متخصصین ما در نهالستان غرب نهال ارقام نهال پسته زودرس برای مناطق گرمسیر (گرم و مرطوب)؛ معتدل (معتدل و مرطوب) و حتی سردسیری (سرد و کوهستانی) نیز اصلاح و تولید میشوند. لازم به ذکر است رقم پسته در مناطقی با زمستان‌های سرد و بهار و تابستان گرم و خشک و طولانی سازگاری متناسبی دارد. بهترین ارقام نهال پسته در مناطق سردسیری؛ ارقام دیرگل هستند.

تنها 5 سال پس از کاشت نهال پسته، درختان باردهی اقتصادی خود را آغاز میکنند. از این رو درختان پسته زودبازده شناخته میشوند. این باردهی در صورت رعایت نکات باغداری؛ آبیاری کافی و صحیح و سلامتی درختان به 10 تا 20 کیلوگرم میرسد. البته نوع رقم و سازگاری آن با ارتفاع از سطح دریا در گیرایی؛ سازگاری و در نهایت محصول دهی درختان تاثیرگذار است. ارقام مختلف درخت پسته قادرند در بازه ارتفاعی 100 تا 2500 متر از سطح دریا رشد مناسبی داشته باشند.

عمر اقتصادی نیز یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نهال به حساب میاید. عمر مفید و اقتصادی رقم پسته از سن بلوغ نهال آغاز شده و حداکثر 50 تا 100 سال ادامه خواهد یافت.

بهترین و پرسودترین ارقام نهال پسته در باغ‌های کشور ایران نهال پسته اکبری؛ نهال پسته کله قوچی, نهال پسته احمد آقایی و ارقام نهال پسته آمریکایی هستند.

معرفی پرفروش ترین و بهترین ارقام تجاری صادراتی نهال پسته پیوندی

نهال پسته احمد آقایی
نهال پسته اسرائیلی (فلسطینی)
نهال پسته اکبری
نهال پسته خنجری دامغان
نهال پسته خوشه ای
نهال پسته رفسنجان
نهال پسته کله قوچی
نهال پسته هیبریدی

بهترین انتخاب برای باغ شما با بالاترین گیرایی ارقام نهال پسته یکساله و دوساله هستند. این ارقام بالاترین احتمال گیرایی و سازگاری را در محیط جدید دارند. شما میتوانید بهترین ارقام نهال پسته را به صورت اینترنتی از وبسایت غرب نهال؛ بزرگترین و معتبرترین نهالستان تخصصی خاورمیانه خریداری نمایید. با خرید نهال پسته پیوندی از غرب نهال، کلیه نهال‌ها به همراه ضمانتامه واقعی بازگشت کالا؛ کارت گارانتی معتبر 2 ساله و شناسنامه رسمی نهال برای شما باغداران محترم در سرتاسر کشور ارسال میشوند.

برای مشاهده قیمت نهال پسته و مشاهده مشخصات نهال در غرب نهال کافیست به صفحه اطلاعات محصول در وبسایت غرب نهال مراجعه فرمایید.

بهترین ارقام نهال پسته

در این قسمت ما به معرفی سه رقم از بهترین اقلام پسته می­پردازیم:

نهال پسته اکبری یک رقم پسته ماده نسبتاً جدید و پرطرفدار است که درصد آجیل خوراکی خندان بیشتری تولید می‌کند. مهمترین ویژگی این نهال، تاریخ برداشت زود هنگام است.
نهال پسته احمدآقایی یک رقم پسته ماده با اندازه مغزهای بزرگتر از معمول است.
نهال پسته کله قوچی نیز رقم پسته ماده است، مهمترین ویژگی رقم زمان برداشت فوق العاده زودهنگام حدود ده روز زودتر از ارقام دیگه است.

بهترین ارقام نهال پسته برای پرورش در ایران

در بیش از 99 درصد از باغات پسته کشور از پایه پسته داخلی استفاده می شود. پایه پسته بومی کشت شده در ایران معمولاً نهال پسته اکبری است.

پس از کاشت پایه و رسیدن به سن کاشت نهایی در باغ، ارقام معروف را روی آن پیوند می­زنند. پایه ­­ها باید دارای خصوصیاتی همچون مقاومت در برابر آفات و تنش­ ها باشند. از خصوصیات مهم پایه­ ها مقاومت ریشه پسته در برابر مولد نماتد می­باشد. گفته می­شود که پایه چاتلانقوش مقاومت خوبی در برابر خشکسالی دارد.

اطلاعات تکمیلی درمورد نهال پسته

در نهالستان ­ها نهال ­های پسته تکثیر شده و باغداران به آسانی می­توانند به بهترین نوع نهال­ ها دسترسی داشته باشند.
نهال­ ها اکثرا بر اساس نژاد آن­ها خریداری می­شوند. نهال­ ها از نظر مقاومت در برابر گرما و سرما، اندازه دانه­ها، میزان رشد، باردهی و … با هم تفاوت ­هایی دارند.
نهال پسته اکبری، احمد آقایی از پرطرفدارترین ارقام پسته در ایران هستند.

بهترین نژادهای پسته کدام­اند ؟

نهال پسته اکبری یکی از بهترین نژادهای درختان پسته است و در آب‌ و هوای گرم و خشک رشد خوبی می‌کند.
با شروع فصل رشد، پسته ­های درون پوسته رشد می کند تا پوسته را پر کنند، معمولاً یک شکاف جزئی در پوسته ایجاد می­شود. این شکاف باعث می­شود که به راحتی بتوان دانه را از پوسته جدا نمود. خندان بودن پسته اهمیت زیادی دارد.
نهال پسته اکبری تنها گونه پسته موجود در جهان نیست. با این حال، این تنها گونه ای است که برای تولید و مصرف تجاری میوه مورد پرورش قرار می­گیرد.

احداث باغ پسته به چه عواملی بستگی دارد؟

نور:
درخت پسته به آفتاب کامل نیاز دارد و در آب و هوای گرم و خشک به بهترین وجه رشد می­کند.
خاک:
اگرچه درخت پسته تقریباً در هر نوع خاکی رشد می­کند، اما در خاک ­های سبک، شنی و لومی که زهکشی خوبی دارند، بهترین عملکرد را دارد.
آب:
درخت پسته بسیار مقاوم به خشکی اما به آبیاری منظم برای تولید پسته فراوان نیاز دارد. آبیاری قطره­ای و مدرن بهترین نوع آبیاری می­باشد.
دما و رطوبت:
این درختان گرما را دوست دارند و به سرمای زمستانی نیز نیاز دارد تا تولید برگ و جوانه جدید را آغاز کنند.
کود:
می‌توانید کوددهی را متناسب نهال پسته با نیازهای غذایی درخت و کمبود خاک باغ انجام دهید. بهتر است کود را در اواخر زمستان تا اوایل بهار استفاده کنید تا به برداشت خوب محصول کمک کنید.

مزایای احداث باغ پسته

اگر به دنبال احداث باغ برای تولید آجیلی پر از ویتامین­ ها و مواد معدنی سالم هستید، ممکن است به کاشت درخت پسته فکر کنید. پسته، یکی از اعضای خانواده بادام هندی، به شرایط رشد بسیار خاصی نیاز دارد، اما می­توان آن را با موفقیت در برخی از مناطق کشور کاشت و برداشت کرد.

محصولات این باغ بسیار با ارزش بوده و صرفه اقتصادی فراوانی برای باغداران دارد.

معرفی بهترین ارقام و نژاد های درخت پسته در ایران

معروف ترین انواع پسته در ایران عبارتند از: احمد آقایی، کله قوچی، اکبری، ممتاز، زرند، شاه پسند دامغان و…..

ویژگی های رقم پسته که در کرمان کاشته می­شوند:

قدرت رشد متوسط و رشد مستقیم
تولید گل در اواخر اسفند و اوایل فروردین
محصول یکنواخت روی درخت
دیررس بودن (تولید میوه از شهریور تا اواسط مهر) نیاز سرمایی بالا

مشخصات میوه پسته کرمان: میوه گرد، مغز ترد و مناسب، صورتی و زرد مایل به سبز، درصد خندان بالا و البته در برخی سال ها درصد پوچی بالایی دارد.

پسته اصلاح شده به چه معناست؟

کارشناسان علوم کشاورزی با تغییراتی که بر روی گیاهان انجام می­دهند، آن­ها را برای بدست آوردن گونه­های مقاوم اصلاح می­کنند. انواع پسته ­های اصلاح شده نسبت به انواع اصلاح نشده، مقاومت بالا در برابر انواع تنش­ ها دارند، میزان باردهی آن­ها بالاتر بوده و از هر درخت تا 16 کیلوگرم نیز می­توان پسته برداشت نمود و از نظر تجاری بسیار پرسود می­باشد.

پسته­ های اصلاح شده به دلیل طعم مطلوب­ و دانه ­های درشتشان مشتری پسند می­باشند.

این درختان اصلاح شده از هر نظر مطلوب هستند به عنوان مثال ارتفاع آن­ها کوتاه است تا عمل برداشت محصول به آسانی صورت گیرد و همچنین این درختان در سومین سال کاشت محصول می­دهند و این موضوع به نفع باغدار می­باشد و هزینه­ ها را تا حد زیادی کاهش می­دهد. به طور میانگین درختان معمولی تا 5 سال پس از کاشت باردهی ندارند و عملا باغدار هزینه صرف نگهداری درختان می­کنند. ولی انواع اصلاح شده با شروع باردهی از سال سوم کشت این تحمیل هزینه را ندارد.

دیرگل بودن نژاد پسته چه مزیتی دارد؟

از آنجایی که درختان پسته دو پایه­ ان؛ گل های نر و ماده به صورت جداگانه در پایه نر و ماده پسته تشکیل می­شوند. گل ها به صورت خوشه هستند و در دختان نر وظیفه گل ­ها گرده افشانی بوده و میوه ای تشکیل نمی­شود. در انواع ماده گل ­ها پس از گرده افشانی به پسته تبدیل می­شوند.

به طور کلی درختان نر زودتر شکوفا می­شوند و گرده ایجاد می­کنند. در پسته، گرده افشانی از طریق باد صورت می­گیرد. خوشه ­های گل نر کوتاه­تر از خوشه ­های ماده هستند و رنگ آن­ها از کرم تا روشن است.

گرده افشانی به طور کلی در درختان نر 3-7 روز طول می­کشد. دوره گلدهی برای گل­ های ماده 10-12 روز طول می­کشد.

گل ­های نر با باد گرده افشانی می کنند و گرده های خود را پخش کنند. بنابراین، در کشت، برنامه ریزی کاشت در آن مناسب تر است.

زمان گلدهی پسته به ژنتیک و نژاد درختان پسته بستگی دارد، تعدادی از نژادها دیرگل بوده و برخی از آن­ها زودگل می­باشد. دیرگل بودن در درختان پسته مزیت محسوب می­شود چرا که دوره سرما و یخبندان سپری می­شود و گل­ ها در معرض سرما قرار نمی­گیرند. سرما گل­ ها را از بین می­برد و میزان باردهی را بسیار کاهش می­دهد.

علت قیمت های متفاوت نهال پسته در بین نهالستان ها چیست ؟

ممکن است در مراجعه به نهالستان­ های مختلف برای خرید نهال پسته قیمت ­های مختلفی را برای این نهال­ها دریافت کرده باشید. قیمت ­های این محصول به عواملی بستگی دارد که به بررسی برخی از آن­ها می­پردازیم.

اولین عامل تاثیرگذار برقیمت نهال، رقم آن می­باشد ارقامی مانند اکبری و احمد آقایی بدلیل محصول باکیفیتی که دارند قیمت­های بالاتری دارند.

نهال­ های اصلاح شده و پیوندی که مقاوم در برابر عوامل محیطی و بیماری­ ها می­باشند قیمت بالاتری دارند. نهال ­های سناشنامه دار و آنهایی که گواهی سلامت دارند گران­تر از بقیه عرضه می­شوند.

نهال فروشی ­هایی که در محل شما هستند بهترین مکان برای خرید نهال پسته برای شما بشمار می­آیند، چونکه انواع نهال­ هایی را عرضه می­کنند که بهترین برای منطقه و اقلیم شما هستند. از خرید نهال­ هایی که مناسب برای محل شما نیستند خودداری کنید.

سعی کنید از بهترین انواع نهال­ ها خریداری کنید و باغی یکدست داشته باشید. سرمایه گذاری برای ایجاد باغ پسته سرمایه گذاری منطقی و درست می­باشد.

مشخصات نهال پسته استاندارد

برای داشتن باغی پر بار و درختانی با مشکلات کمتر بهترین راه خرید نهال هایی استاندارد و شناسنامه ­دار می­باشد. با خرید بهترین نهال­ ها شما دغدغه مبارزه با آفات و بیماری­ ها را تا حدود زیادی کاهش خواهید داد و درخت شما در برابر شرایط محیطی مقاوم خواهد بود.

بهتر است نهال­ هایی یک الی دو ساله را خریداری کنید. یک نهال استاندار فاقد هر گونه بیماری بوده و کاملا سرحال می­باشد. برگ­ه ایی بدون پژمردگی دارد و از نظر ظاهری بسیار عالی به نظر می­رسد.

نهالی که سیستم ریش ه­ای آن قوی باشد بهترین انتخاب است همچنین ساقه و تنه درخت باید قطر معقولی داشته باشد.

داشتن نهال­ های استاندارد و با کیفیت ارزش باغ پسته شما را چندین برابر می­کند و هزینه­ های نگهداری را تا حدود زیادی کاهش می­دهد.

کاشت نهال پسته بر اساس مناطق مختلف کشور

درختان پسته به آب و هوای منحصربه‌فردی نیاز دارند که در آن تابستان‌ها بسیار گرم است و زمستان‌ها با سرمای مناسب دارند. در استان کرمان، سمنان و شهرهایی که شرایط مشابهی دارند، انجام می‌شود. از آنجا که این درختان گرده افشانی می شوند، شرایط وزش باد در بهار و اوایل تابستان نیز ضروری است. نهال ها بهتر است در اواخر پاییز از نمونه های نهالستانی گلدانی کاشته شوند.

این نهال­ ها اولین سال به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در هنگام خرید در مورد میزان آبدهی، هرس نهال پسته و کود دهی و … اطلاعات لازم را از کارشناسان دریافت کنید.

می­توان گفت بهترین آب و هوا برای رشد پسته کویر است. ایران کویرهایی دارد که با توجه به هوای خشک و گرم، مکان مناسبی برای کاشت پسته است. امروزه پسته­ها با ایجاد تغییراتی، قابل کشت در مناطق مختلف کشور شده اند.

شایعترین بیماری نهال پسته

اگر درخت پسته شما در شرایط بسیار مرطوب (از طریق آبیاری، فاصله گذاری یا آب و هوا) نگهداری شود، می­تواند منجر به بیماری به نام آلترناریا لایت لایت (Alternaria alternata) شود که در آن هاگ­های سیاه روی ضایعات شاخ و برگ ایجاد می­شود. بوتریتیس همچنین می­تواند برای درختان نر، مشکل ساز باشد.

پژمردگی ورتیسیلیوم (Verticillium dahliae) نیز آفت و بیماری های نهال پسته می­باشد، مخرب بوده و حتی می­تواند باعث مرگ درخت شود. کاشت یک نمونه با پایه مقاوم می تواند به شما کمک کند که با این مشکل مواجه نشوید.

سمپاشی منظم و رعایت بهداشت در باغ می­تواند شما را از شر بیماری­ ها و آفات در امان نگه دارد. بهتر است سمپاشی با مشاهده اولین علایم صورت بگیرد تا نتیجه سریعتری داشته باشد.

بهترین پسته جهان

پسته یکی از لوکس ترین آجیل­ ها محسوب می شود. قیمت پسته بسته به کیفیت آن متفاوت است. ایران یکی از معروف­ترین کشورها در تولید و صادرات انواع پسته است. مغز پسته تازه با پوست سبز از گران ترین انواع پسته شناخته می شود. پسته اکبری خشک با دانه­های کشیده و خوشمزه آجیلی شناخته شده و محبوب در کل دنیا است.

پسته در اقصی نقاط دنیا کشت می­شود، پسته ایالات متحده که عمدتاً در ایالت آریزونا، کالیفرنیا و نیومکزیکو کشت می­شود و پسته ترکیه طعمی منحصر به فرد و متمایز هستند و طرفداران بسیار دارند . یونان و ایتالیا از دیگر کشورهایی هستند که بهترین پسته­ها را در سراسر دنیا عرضه می­کنند.

مناسب ترین زمان خرید نهال پسته

انتخاب بهترین زمان برای کاشت نهال پسته باعث افزایش بهره­ وری از نهال پسته می­شود. بهترین زمان برای کاشت نهال پسته زمانی است که درخت در خواب زمستانی می­باشد. بهتر است نهال در این زمان از نهالستان خریداری شده و کاشته شوند. پس از کاشت بهتر است از درخت مراقبت­های لازم را بعمل آورید تا بالاترین میزان بارآوری را داشته باشد. نهال یکساله بهترین انتخاب برای خرید می­باشد.

پسته دارای ریشه قوی است، بنابراین پس از تولید بسیار مقاوم به خشکی و باد است. حداقل یک بار در هفته و یا ده روز یکبار آن را آبیاری کنید. پس از سومین زمستان، فقط در صورت نیاز آبیاری کنید، مخصوصاً در هنگام گلدهی و رشد پسته­ ها آبیاری را کاهش دهید.

سود و درآمد هر درخت پسته به صورت تجاری چقدر است؟

سودی که با برنامه ریزی صحیح و مدیریت حرفه ­ای از باغ پسته به دست می­آید، همان سودی است که سرمایه گذاران انتظار آن را دارند.

باغ پسته در 3 سال اول سودی برای شما نخواهد داشت و از سال چهارم شما می­توانید پسته برداشت کنید. پس از 10 سال، شما می­توانید به طور متوسط سالانه 37000 دلار درآمد از هر هکتار کسب کنید. گزینه­ های سرمایه گذاری بسیار کمی در بازار وجود دارد که بتوانید پس از سرمایه گذاری اولیه، چنین بازده سالانه بالایی کسب کنید. علاوه بر این، سود در اینجا با روش­های حرفه­ای تضمین می­شود.

روش های تکثیر نهال پسته (تفاوت پسته بذری و پیوندی)

برای تکثیر از طریق بذر نهال پسته، دانه ها را از پوسته بیرون بیاورید و با دستمال کاغذی مرطوب در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، سپس آنها را در ظروف کوچک پر از خاک گلدان بکارید. می­بینید که دانه­ ها شروع به جوانه زدن می­کنند. در حالی که امکان رشد درخت پسته از دانه وجود دارد، اما این روش توصیه نمی­شود، زیرا نمی­توان تضمین کرد که درخت به دست آمده پایه نر است یا ماده و همچنین فاقد مقاومت در برابر بیماری­ها خواهد بود.

درختان پسته معمولاً از طریق بافت پیوندک در پاییز تکثیر می‌شوند. پیوندک جوان ه­ای از گونه‌های مقاوم به بیماری می­باشد. درختان پسته تکثیر شده از طریق ریشه زایی قلمه های ساقه و سایر روش­ها مناسب نیستند، زیرا درخت به دست آمده عملکردی مشابه درخت مادر نخواهد داشت.

قیمت نهال پسته بر چه اساس تعیین میشود؟

در ایران نهال­ های ارقام اکبری، کله قوچی، زرند و احمد آقایی طرفداران بسیاری دارند. محصول این ارقام پسته بسیار مرغوب و بازار پسند هستند و خریداران بسیار دارند؛ به همین دلیل قیمت نهال این ارقام پسته نسبت به بقیه کمی بالاتر می­باشد.

نهال پسته استاندارد و سالم که مقاومت محیطی بالایی دارند و همچنین شناسنامه ­دار می­باشد گران می­باشد.

بسیاری از نهالستان­ ها برای خرید نهال پسته شما را دقیقا راهنمایی می­کنند تا شما بتوانید بهترین انتخاب را بسته به شرایط خود انجام دهید. همچنین برخی از نهالستان ­ها در مراحل کاشت و نگهداری از نهال پسته ­شما را همراهی می­کنند. این مجموعه ­ها بهترین مکان برای خرید نهال هستند.

نهال پسته دیربازده کدام­اند ؟

نهال­های پسته بسته به اینکه در چندمین سال از کشت خود به باردهی برسند به دو دسته زودبارده و دیربازده تقسیم می­شوند. ارقام دیر بازده پسته:

اسرائیلی
زرندی
شاه پسند

می­باشند که زمان باردهی و رسیدن به بلوغ آن­ها در حدود 6-8 سال طول می کشد.

نهال پسته زودبازده کدامند ؟

زود بازده بودن درخت پسته به این معناست که این درختان در سال­های اولیه کاشت شروع به باردهی می­کنند و در عرض چند سال به بلوغ و تولید حداکثری محصول می­رسند.

نهال احمد آقایی
نهال پسته کله قوچی
نهال اکبری از ارقام پسته زودبازده هستند.

کاشت پسته به دلیل نیازهای خاص آب و هوایی برای هر منطقه­ ای گزینه مناسبی نیست. بزرگترین عاملی که باید در نظر بگیرید دما، رطوبت و بارندگی منطقه شما است. درختان پسته در طول روز به دمای بسیار گرم نیاز دارند و رطوبت زیاد یا خاک مرطوب را نمی­پسندند. در خاک شنی، با زهکشی خوب و لومی بهترین عملکرد را دارد. آبیاری منظم و عمیق بهترین آبیاری است.

معمولاً یک درخت پنج تا هفت سال طول می‌کشد تا محصول به بار آورد، معمولاً در ماه مهر پسته­ ها برداشت می­شوند. حداکثر باردهی ممکن است تا 12 سالگی درخت هم رخ ندهد.

زمانی که پسته آماده برداشت شد، پوسته آن به رنگ صورتی مایل به زرد زیبا در می آید و پوسته خارجی مغز پسته از پوسته داخلی جدا می­شود. هنگامی که این اتفاق افتاد، با تکان دادن شاخه ­ها محصول خود را جمع آوری کنید.

اصول کاشت نهال پسته

این درختان را می توان در ظروف برای سه تا پنج سال اول به عنوان نمونه نهالستان در گلدان نگهداری کرد. پس از این، آن­ها باید در باغ کاشته شوند تا درخت بالغ شوند. اگر کاشت در باغ صورت نگیرد رشد آن­ها در گلدان به دلیل محدودیت فضایی متوقف می­شود.

برای کاشت آن­ها بایستی در باغ گودال هایی با ابعاد 60*60 ایجاد نمود و نهال­ ها را در آن­ها کاشت. برای نتیجه ­گیری بهتر است خاک گودال ­ها را با کود مخلوط کرد و ارتقا داد. پس از کاشت خاک کنار ساقه­ ها را فشار دهید و آبیاری انجام دهید. بین درختان بایستی 4 در 4 متر فاصله باشد.

نکات داشت و نگهداری نهال پسته

بادهای تند در بهار و تابستان برای برداشت سالم پسته بسیار مهم است. گرده درختان نر باید از گل های نر به گل های درخت ماده برسد. برای اطمینان از موفقیت آنها، درختان نر باید در فاصله نزدیک درختان ماده کاشته شوند تا بادهای غالب گرده آنها را به سمت درختان ماده ببرد. در واقع یک درخت نر می تواند 10-15 درخت ماده را گرده افشانی کند.

باید نهال پسته نر در باغ خود داشته باشید و قرارگیری آنها به نحوی باشد که توسط نهال ماده احاطه شود تا هنگام وزش باد گرده های نر در مسیر خود به گل های ماده برخورد کند و میزان باروری درختان افزایش یابد.

نکات خرید نهال پسته

برای خرید نهال پسته باید ارقامی را خریداری کنید که مناسب اقلیم محل کاشت می­باشد. درختان پسته می­توانند دمای بالا و پایین را تا حدودی تحمل کنند. خرید با توجه به اقلیم محل کاشت درخت را از تنش­های آب و هوایی و دمایی دور می­کند.

بهتر است انواع اصلاح شده و پیوندی نهال­ها را خریداری کنید تا میزان تولید محصول شما بالا بوده و پسته شما مرغوب باشد.

نهال­های شناسنامه دار را از نهالستان­ های معتبر خریداری کنید.

در هنگام خرید تمام شرایط کاشت و داشت آن را جویا شوید تا بتوانید بهترین مراقبت را از درختان خود بعمل بیاورید.

درخت پسته Pistacia Vera برای اولین بار در خاورمیانه و آسیانه میانه دیده شد. بیشترین کشورهای تولیدکننده پسته؛ ایران؛ سوریه؛ ترکمنستان و غرب افغانستان هستند. میوه پسته خوشمزه؛ پرخاصیت و با قیمت بالا در بازار سودآوری بسیار مناسبی را برای شما به همراه دارد. 11 رقم از جنس Pistacia در دنیا کشت میشوند. بهترین مناطق برای کشت این رقم مناطق مرتفع کویری در ایران؛ افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی هستند. کشور ایران در رتبه سوم صادرات پسته در جهان قرار دارد. نهالستان غرب نهال بزرگترین نهالستان خاورمیانه امروزه 8 رقم پسته پیوندی، اصلاح شده و شناسنامه دار را برای کشاورزان در سرتاسر کشور تولید و عرضه میکنند.

از بیشترین مصارف پسته در ایران استفاده در آجیل و به صورت تازه، خلال پسته در غذا و شیرینی و… است.

آیا میدانید رقم پسته یکی از مهم ترین ارقام صادراتی با سوددهی میلیاردی در کشور شناخته میشود؟ از این رو انتخاب صحیح رقم پسته و آگاهی از نکات مهم در احداث باغ پسته میتواند در میزان درآمدزایی و تداوم این سودآوری موثر باشد. شما باید پیش از احداث باغ پسته از ارتفاع از سطح دریای نهال؛ زمان گلدهی؛ آب وهوای سازگار و همچنین میزان محصول دهی؛ سن بلوغ و عمر اقتصادی درختان اطلاع یافته و با مقایسه آن با شرایط فعلی باغتان، بهترین نهال پسته را برای باغ خود تهیه کنید.

خرید اینترنتی (آنلاین) نهال پسته

نهالستان غرب نهال با افتخار بزرگترین نهالستان تخصصی در خاورمیانه شناخته میشود. این مرکز به پاس بیش از نیم قرن همراهی شما باغداران محترم؛ جهت افزایش رفاه حال شما و سهولت در امر خرید نهال و پشتیبانی؛ امکان خرید اینترنتی انواع نهال پسته به صورت عمده و خرده را در وبسایت غرب نهال فراهم نموده است. شما عزیزان در وبسایت غرب نهال میتوانید اطلاعات صحیح و تخصصی هریک از ارقام پسته را مطالعه نموده و پس از کسب اطلاع از قیمت نهال پسته؛ از طریق همان صفحه محصول مورد نظرتان را به سبد خرید بیافزایید.

بهترین ارقام نهال پسته با ریشه لخت و یا گلدانی برای کاشت در سرتاسر کشور تولید و ارسال میشوند. پشتیبانی دائمی و ارائه گارانتی معتبر 2 ساله؛ شناسنامه نهال؛ گواهی واقعی بازگشت کالا؛ کارت سلامت؛ گواهی قرنطینه؛ گواهی عاری از افات از خدمات پشتیبانی این مرکز میباشد.