پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

نهال انگور بلک سیدلس

نهال انگور بلک سیدلس

یکی از ارقام معروف انگور، نهال انگور بلک سیدلس است؛ جالب است بدانید که معنی نام این نهال اشاره بر انگور بی دانه و سیاه دارد. از جمله موارد استفاده از انگور بلک سیدلس شامل: تازه خوری و مصرف روزانه، تولید کشمش، آبمیوه گیری، تولید آبغوره و حتی تولید مویز با کیفیت است؛ حتی گفته می‌شود که پوست و دانه آن هم کاربردهایی دارند!

نهال انگور بلک ویلیام

نهال انگور بلک ویلیام

رشد درخت انگور بلک ویلیام به صورت گسترده است. این رقم هرساله نیاز به هرس دارد. میوه‌های انگور بلک ویلیام بسیار کمیاب و درشت و خوشمزه هستند. و قیمت بالایی در بازار دارند. باردهی درخت انگور بلک ویلیام بسیار عالی و عمر اقتصادی درختان بالا است. این مورد به همراه میوه‌های باکیفیتی که دارد؛ سوددهی بسیار عالی از باغ انگور بلک ویلیام را برای شما به همراه خواهد داشت.

نهال انگور ترکمن 4

نهال انگور ترکمن 4

نهال انگور ترکمن 4 یکی از ارقام با کیفیت محصول کشور ترکمنستان است. که به علت باردهی و عمر اقتصادی بسیار عالی که دارد؛ امروزه در سطح گسترده در اکثر شهرهای کشورمان کشت میشود. این رقم سازگاری پذیری بسیار عالی و مقاومت در برابر سرما و گرمای مطلوبی را از خود نشان میدهد.

نهال انگور رد گلوب

نهال انگور رد گلوب

درختچه‌های انگور ردکلوب عادت رشد بالا رونده دارند. این درختان به درختان در اطراف خود پیچیده و به سمت بالا رشد میکنند. به این ترتیب هنگام کاشت باید به این موضوع توجه نمایید. درخت انگور ردکلوب عمر اقتصادی بالا و باردهی بسیار عالی به همراه دارد. مقاومت سرمایی و گرمایی و همچنین مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها در این درختان به شما در کاهش ریسک‌های احداث باغ کمک مینماید. پیش از خرید نهال انگور ردگلوپ به بادخیز بودن منطقه توجه داشته باشید. بهتر است درختان انگور ردکلوب در مناطق بادخیز کاشته نشوند.

نهال انگور ردکارنت

نهال انگور ردکارنت

نهال انگور ردکارنت یک محصول اروپایی است. این رقم تحمل سرمایی بسیار مطلوبی دارد. و قادر است تا سالیان سال به محصول‌دهی حداکثری خود ادامه دهد. این رقم از انواع نهال انگور گلدانی میباشد.

نهال انگور ریش بابا

نهال انگور ریش بابا

نهال انگور ریش بابا دارای محصولی خوش رنگ، خوش عطر و خوش طعم است که در بازار ایران طرفداران زیادی دارد. درشت بودن این انگور تنها یکی از عوامل محبوبیت آن است. نهال ریش بابا از گونه‌های زودرس است و میوه‌اش به صورت خوشه ای رشد می‌کند. این محصول دارای تنوع بوده و از جمله مصارف آن علاوه بر مصرف خام، در تولید شیره انگور، کشمش، آبغوره و... است.

نهال انگور سیاه سردشت شرابی

نهال انگور سیاه سردشت شرابی

یکی از انواع نهال‌های ایرانی، نهال انگور سردشت است که کیفیت و مرغوبیت بالایی دارد؛ می‌توان گفت که این نهال از انواع نهال انگور خوشه ای محسوب می‌شود. از جمله موارد استفاده این نهال در تازه خوری، تولید کشمش، آبمیوه گیری، تولید آبغوره و همچنین روغن گیری از هسته می‌باشد. این نهال به تنهایی در اکثر موارد استعمال انگور ایفای نقش می‌کند.

نهال انگور شامپاین شرابی

نهال انگور شامپاین شرابی

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین انواع نهال انگور، متعلق به نهال انگور شامپاین شرابی است. این رقم به علت میوه‌های خوشرنگ و بسیار کوچکی که دارد به این نام معروف شده است.

نهال انگور شانی

نهال انگور شانی

نهال انگور شانی یکی از نهال های محبوب در بین مردم ایران است؛ این نهال از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و میوه‌ی آن از دسته انگورهای درشت محسوب می‌شود. اگر قصد خرید نهال انگور شانی را دارید، باید به خوبی با مشخصات و نحوه نگهداری آن آشنا باشید تا بتوانید یک خرید خوب و مناسب داشته باشید و در پایان محصولی با کیفیت و پربار برداشت کنید.

نهال انگور شمشیری

نهال انگور شمشیری

از مهم‌‌ترین مشخصه‌های نهال انگور شمشیری باردهی بسیار بالای درختان آن است. درخت این رقم با شرایط اقلیمی و آب وهوایی در کشورمان سازگاری مناسبی دارد. از این رو بهترین باردهی را از خود به نمایش خواهد گذاشت. نکته ی بعدی شکل خاص و منحصر به فرد میوه‌های انگور شمشیری است که توجه خریداران را به خود جلب مینماید. طعم میوه‌های آن بسیار خوشمزه و معطر است و برای مصارفی همچون تازه خوری و تهیه آبمیوه بسیار مناسب است. تحمل سرمایی درختان چندان زیاد نیست. از این رو بهتر است تا در شهرهای سردسیری در کشورمان کاشته نشود. این درختان عادت رشد گسترده دارند و در مدت زمان کوتاهی یک سطح بزرگ را در برمیگیرند. درخت انگور شمشیری بین 15 تا 20 متر رشد میکند. سازگاری درخت با شرایط آب وهوایی و اقلیمی در رشد ارتفاع درخت؛ عمر اقتصادی و ‌محصول‌دهی و همچنین کیفیت میوه‌ها تاثیرگذار است.

نهال انگور عسگری

نهال انگور عسگری

انگور یکی از میوه‌های لذیذی است که طرفداران بسیار زیادی در ایران و سایر کشورهای دنیا دارد. انگورها انواع بسیار مختلفی دارند و یکی از آن‌ها انگور عسگری می‌باشد. این میوه اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد؛ همچنین شما می‌توانید برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و کنترل قند خون خود از این میوه استفاده کنید.

نهال انگور کاشمر

نهال انگور کاشمر

یکی از آشناترین انواع میوه انگور متعلق به نهال انگور کاشمر است. این رقم با نام‌های دیگر نظیر نهال انگور پیکامی و نهال انگور خلیل آباد نیز در بین باغداران شهرت یافته است. کاشت این رقم محصول‌دهی بسیار عالی و سوددهی بسیار مطلوبی را برای باغداران محترم به همراه دارد.

نهال انگور کشمشی زرد (بی دانه)

نهال انگور کشمشی زرد (بی دانه)

نهال انگور کشمشی زرد بیدانه یک رقم مجلسی در کشورمان است. سازگاری پذیری بسیار عالی درختان با آب وهوای معتدل و نیمه سردسیری و سردسیری به شما این امکان را میدهد که درختان انگور کشمشی زرد بی دانه را در اکثر شهرهای کشورمان حتی در مناطق سردسیری نیز بکارید.این درختان قادرند تا از سال اول پس از کاشت؛ باردهی خود را در حجم کم و محدودی آغاز نمایند. این باردهی رفته رفته افزایش یافته و با رسیدن به سن بلوغ تا سالیان سال پس از آن نیز به باردهی حداکثری ادامه خواهد داد. عمر اقتصادی بالا از مهم‌‌ترین دلایل خرید نهال انگور کشمشی زرد بیدانه به حساب میاید. این رقم قادر است تا 100 سال به باردهی حداکثری خود ادامه دهد.شما میتوانید درختان انگور کشمشی زرد بیدانه را در تمامی خاک‌ها، حتی خاک‌های آهکی نیز بکارید.

نهال انگور کشمشی قرمز (بی دانه)

نهال انگور کشمشی قرمز (بی دانه)

نهال انگور کشمشی قرمز بیدانه به عنوان رقم مجلسی در کشورمان شناخته میشود. این رقم با نام‌های دیگری از جمله نهال انگور قرمز بیردانه و نهال عروش ورزن نیز شناخته میشود. شما میتوانید این درختان را در بیشتر نقاط کشورمان کاشته و از محصول‌دهی بسیار عالی آن بهره ببرید.درخت انگور کشمشی قرمز بی دانه از سال اول کاشت به بعد باردهی خود را آغاز مینماید. این رقم به سرعت به بلوغ رسیده و بیشترین باردهی خود را به همراه خواهد داشت. درخت انگور کشمشی قرمز بیدانه قادر است تا 100 سال به باردهی حداکثری خود ادامه دهد. این یعنی با یکبار خرید نهال انگور قرمز کشمشی بیدانه دیگر نیازی به خرید نهال میوه و احداث مجدد باغ میوه وجود ندارد. این درختان قادرند اکثر شرایط خاکی حتی خاک‌های آهکی را نیز تحمل کند.

نهال انگور کندری

نهال انگور کندری

نهال انگور کندری یکی از ارقام قدیمی و پرطرفدار ایرانی است. از مهم‌ترین نقاط قوت در این رقم مقاومت بسیار عالی آن در برابر سرما و گرما و همچنین خشکی است. از طرفی به علت اصلاحات انجام شده روی این رقم توسط نهالستان غرب نهال قادر به محصول‌دهی بسیار عالی و مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها میباشد.

نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات یکی از انواع انگور دانه دار است. این انگور سومین رقم بسیار عالی برای تولید کشمش است. این رقم یکی از بهترین و خوش طعم ترین محصولات انگور را دارا است. میوه ی آن شیرین و درشت و گوشتی و بسیار ترد است. این رقم برای محصول دهی نیازمند به یک تابستان گرم است. با رطوبت میانه ی خوبی ندارد. و بهتر است در مناطقی کشت شود که دارای زمستان ها معتدلی است.

نهال انگور یاقوتی

نهال انگور یاقوتی

انگورها یکی از متنوع‌ترین میوه‌های گرمسیری هستند که با طعم خوب خود، همیشه جایگاه خاصی را در سفره و خاطرات مردم ایران داشته‌اند. انواع گوناگون انگور، به ارقام مختلف نهال‌های انگور بستگی دارد و یکی از این مدل‌ها، نهال انگور یاقوتی می‌باشد. این انگور در بین مردم طرفداران زیادی دارد؛ زیرا بسیار لذیذ است و برای صاحبان این نهال، بسیار به صرفه می‌باشد.


اطلاعات تکمیلی درباره نهال انگور

در صورتی که قصد خرید نهال انگور به منظور احداث باغ را دارید در این قسمت از مقاله اطلاعاتی مفید و تکمیلی برایتان قرار می‌دهیم تا باغدارای موفقی در این زمینه داشته باشید.

انگور از جمله درختانی است که سیستم ریشه‌ای نسبتا عمیق و بسیار مقاومی دارد که برای رشد و بازدهی مقبول نیاز به قرار گیری در خاک‌های غنی و آهکی با ph 7 دارند و برای تغذیه بیشتر گونه توصیه شده است که فواصل زیادی را در هنگام کاشت رعایت نمایید تا درخت بتواند سیستم ریشه‌ای خود را در زیر خاک گسترش دهد و در سن بلوغ به ارتفاع ۷ الی ۱۰ متری برسد.

نهال انگور با نام علمی Vinifera Seedling از خانواده درختان انگورسانان است. این خانواده با تنوع بیش از 600 گونه در سرتاسر جهان رشد نموده و مهم ترین جنس آن، رقم انگور میباشد. کشور‌های فرانسه؛ ایتالیا؛ آلمان بیشترین تولید کنندگان انگور صادراتی در دنیا محسوب میشوند. کشور ایران در رده دهم از تولید و صادرات انگور در دنیا قرار گرفته است. که سهم صادرات 3.3 درصدی در دنیا را به خود اختصاص داده است. در ایران بیش از 17 رقم از بهترین نهال انگور با کیفیت بالا؛ پاکوتاه و اصلاح شده؛ پیوندی با باردهی خوشه ای و با ریشه لخت و گلدانی توسط نهالستان بزرگ غرب نهال تولید و در باغات بیشتر شهرهای کشور کشت میشوند. شهرهای ملایر؛ مشکین شهر بیشترین باغات انگور را در کشور دارند.

میوه‌های انگور به دو صورت دانه دار و بی دانه رشد نموده و در رنگ‌های قرمز؛ سیاه؛ سبز و زرد دیده میشوند. از میوه انگور برای تازه خوری؛ تهیه کشمش؛ عرقیات گیاهی؛ شربت؛ و یا در تهیه غذا، سالاد؛ کیک و شیرینی و… استفاده میشود. به علت خواص درمانی بالای میوه‌های این رقم، در سرتاسر دنیا طرفداران زیادی دارد.

انتخاب درست بهترین نهال انگور برای کاشت در باغ؛ به افزایش باردهی و کاهش هزینه‌های نگهداری از درختان منجر خواهد شد. درختان انگور را با توجه به ارتفاع از سطح دریای منطقه؛ شرایط اب و هوایی و اقلیمی؛ میزان بارندگی و رطوبت و خشکی منطقه خود خریداری و تاکستان خود را احداث کنید.

انواع ارقام نهال انگور

نهالستان غرب نهال با بیش از نیم قرن تجربه در حوزه تولید و عرضه انواع ارقام نهال؛ نهال انگور شناسنامه دار جهاد کشاورزی را برای کاشت در کلیه شهرهای کشور تولید و عرضه مینماید.

درخت انگور در کلیه شرایط آب وهوای و اقلیمی از جمله سردسیری (سرد و کوهستانی)؛ گرم و مرطوب؛ معتدل و مرطوب و… رشد نموده و هرساله سودآوری بسیار عالی را برای باغداران به همراه دارد. بهتر است درخت انگور را در مناطقی با گرمای بیش از 40 درجه سانتیگراد در تابستان و کمتر از 15- درجه سانتیگراد در فصل زمستان نکارید.بهترین نهال انگور با عملکرد عالی در بیشتر شهرهای کشور نهال انگور کشمشی زرد و قرمز؛ نهال انگور سیاه سردشت؛ نهال انگور ترکمن 4 و نهال انگور شامپاین سرابی هستند.

برای انتخاب و خرید نهال انگور چند ساله (یکساله و دو ساله) لازم است ارتفاع از سطح دریای منطقه باغتان را با ارتفاع نهال مقایسه کنید. نهال‌های انگور را میتوان در ارتفاع از سطح دریای بین 0 تا 3000 متر کاشت. توجه داشته باشید که هریک از ارقام نهال انگور ارتفاع مخصوص به خود را دارند. یعنی برای انتخاب و خرید نهال انگور باید به ارتفاع از سطح دریای آن رقم توجه نمود.

باردهی عالی و عمر اقتصادی بالا ضامن سودآوری و تداوم آن است. خوشبختانه ارقام نهال انگور قادرند بین 30 تا 90 کیلوگرم محصول دهی سالیانه به همراه داشته باشند. این باردهی اقتصادی و حداکثری از 4 سالگی نهال که سن بلوغ آن است آغاز شده و تا بیش از 50 – 100 سال ادامه خواهد داشت.

معرفی پرفروش ترین و بهترین ارقام تجاری صادراتی نهال انگور پیوندی

نهال انگور بلک سیدلس
نهال انگور بلک ویلیام
نهال انگور ترکمن 4
نهال انگور ردگلوب
نهال انگور ردکارنت
نهال انگور ریش بابا
نهال انگور سیاه سردشت شرابی
نهال انگور شامپاین شرابی
نهال انگور شانی
نهال انگور شمشیری
نهال انگور عسگری
نهال انگور کاشمر
نهال انگور کشمشی زرد (بی دانه)
نهال انگور کشمشی قرمز (بی دانه)
نهال انگور کندری
نهال انگور موسکات
نهال انگور یاقوتی

برای خرید انواع ارقام نهال انگور اصلاح شده چند ساله (یکساله – دوساله) از معتبرترین نهالستان انگور جهادکشاورزی میتوانید به 3 طریق حضوری؛ خرید آنلاین نهال و تلفنی اقدام فرمایید.

برای مشاهده جدیدترین قیمت نهال انگور شناسنامه دار به صفحه محصول در وبسایت غرب نهال مراجعه فرمایید.

چرا باید نهال انگور کاشت

در این مقاله قصد داریم به صفر تا صد خرید، کاشت، داشت و برداشت نهال انگور بپردازیم؛ چرا که یکی از پرفروش‌ترین و برترین ارقام نهال میوه در ایران است. بهتر است این سوال را این گونه تغییر دهیم که چرا باید نهال انگور را در ایران کاشت؟ کشور ایران دارای آب و هوای چهار فصلی است که امکان پرورش ارقام نهال میوه مختلف از جمله نهال انگور در آن به خوبی وجود دارد و با توجه به خواص و کاربردهای این میوه خوش طعم غفلت از کاشت و پرورش آن می‌تواند شما را از سود بسیاری محروم سازد.

هر آنچه که باید درباره نهال انگور بدانیم

نهال انگور، گونه‌ای است که با توجه به نژاد و ویژگی‌هایی که دارد، دارای میوه‌هایی متفاوت است؛ به گونه‌ای که میوه‌های آن ممکن است؛

درشت
ریز
بدون هسته
هسته دار باشند

حتی طعم آنها تفاوت داشته باشد اما بافت گوشتی و نرم آن در همه ارقام یکسان خواهد بود و محصولات رشد خوشه ای دارند. این نهال دارای تنه‌ای نرم و باریک است که برگ‌های پنجه‌ای شکل و نسبتا پهن آن می‌تواند سایبان خوبی ایجاد کند و از آن جایی که در شمار درختان مثمر و مادام العمر قرار دارد، می تواند بهترین گزینه برای احداث باغ باشد.

بهترین ارقام نهال انگور

تعاریفی بسیار متفاوتی برای بهترین ارقام نهال انگور وجود دارد؛ گروهی بهترین نهال انگور را سازگارترین و مقاوم‌ترین گونه در اقلیم خود می‌دانند، گروهی دیگر بهترین بودن را از لحاظ میزان باردهی مورد بررسی قرار می‌دهند و بسیاری نیز کیفیت محصولات بازار پسند بودن آنها را معیار قرار می‌دهند. بهترین معیار برای سنجش بهترین نهال انگور می‌تواند مجموع هر سه فاکتور باشد؛ در واقع نهال انگوری که با توجه به اقلیم منطقه (سردسیری و گرمسیری بودن) بیشترین سازگاری و مقاومت را از خود نشان دهد و محصولاتی با کیفیت در تناژ بالا تولید کند می‌تواند در شمار بهترین ارقام نهال انگور قرار بگیرد که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

۱. نهال انگور یاقوتی
۲. نهال انگور بلک سیدلس
۳. نهال انگور عسگری
۴. نهال انگور شرابی

بهترین ارقام نهال انگور برای پرورش در ایران

همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله گفته شد کشور ایران دارای آب و هوای چهارفصلی است و با توجه به این نکته امکان کاشت و پرورش تمامی ارقام نهال انگور سردسیری و گرمسیری در این اقلیم پهناور وجود دارد اما بهتر است بدانید که با توجه به آفتاب دوست بودن و رشد بهتر نهال انگور در نواحی نیمه گرمسیری و معتدل بهترین و سازگارترین ارقام نهال انگور در ایران ارقام نهال انگور صاحبی و نهال انگور لعل هستند چرا که در شرایط آب و هوای معتدل محصولاتی مرغوب و صادراتی تولید خواهند کرد وعمر اقتصادی بسیار بالایی نیز خواهند داشت.

جالب است بدانید که با توجه به اقلیم آب و هوایی ایران در جایگاه دهم پرورش این نهال سودآور قرار داریم و تنوع زیادی نیز در تولید ارقام پیوندی و اصلاح نژاد شده نهال انگور ایجاد کرده‌این، به گونه‌ای که آوازه آن در بسیاری از مناطق جهان پیچیده است‌.

راهنمای قدم به قدم خرید نهال انگور

در هنگام مراجعه به مراکز معتبر فروش نهال انگور بایستی از پیش فاکتورهای مهمی را مورد بررسی قرار دهید و هیچ گاه در زمینه خرید نهال انگور به منظور احداث باغ بی گدار به آب نزنید؛ چرا که اولیت قدم برای احداث باغ خرید نهال انگور سازگار و با کیفیت است.

در این زمینه می‌توانید:

۱. ابتدا شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه خود را که شامل الگوی بارشی وضعیت منابع آبی، نوسانات دمایی در فصول گرم و سرد سال است را بشناسید.
۲. بافت خاک منطقه را مورد ازمایش و بررسی قرار دهید و ph میزان شوری آن را نیز بسنجید.
۳. بررسی کنید که هدف اصلی شما از کاشت نهال انگور چیست و به چه منظوری می‌خواهید این گونه را پرورش دهید؟
۴. یافتن نهالستانی معتبر و باسابقه که در زمینه تولید و فروش نهال انگور بسیار مجرب هستند.

بهترین نژادهای انگور کدامند؟

جالب است بدانید که بیش از ۸۰ نوع نهال انگور وجود دارد که غالبا در نواحی معتدله کشت و پرورش می‌یابند و برای آشنایی با چندی از بهترین نژاد نهال انگور می‌توانید در ادامه مقاله با ماه همراه باشید؛ البته معیارهای متفاوتی برای سنجش بهترین نژاد انگور وجود دارد برای مثال شیرین بودن میوه، مرغوبیت محصول، قیمت نهال انگور و… که در این جا ملاک ما بازار پسندی محصول و باردهی خواهد بود:

نهال انگور موسکات
نهال انگور سیاه سردشت
نهال انگور شاهانی

تمامی ارقام ذکر شده بهترین و مقاوم‌ترین ارقام نهال انگور در ایران و جهان هستند که طرفداران بسیاری دارند و ضمن باردهی بالا، عمر اقتصادی زیاد و شرایط نگهداری اسانی نیز خواهند داشت.

احداث باغ انگور به چه عواملی بستگی دارد؟

در هنگام احداث باغ انگور دو دغدغه‌ی بسیار مهم برای باغداران ایجاد خواهد شد که یکی یافتن نهال انگور مناسب و پربازده و دیگری هدف اصلی آنها از این کار است و این که پرورش نهال انگور را به چه منظور می‌خواهند انجام دهند آیا هدف فروش محصولات به عنوان تازه خوری است یا تولید خشکبار و کشمش و مویز؟ به همین منظور توصیه می‌کنیم که قبل از اقدام به احداث باغ انگور

۱‌. به هدف خود و نحوه به کارگیری محصولات فکر کنید چرا که در تعیین نوع نهال انگور برای خرید کمک می‌کند.
۲. نهال انگور را با توجه به شرایطی محیطی منطقه خود خریداری نمایید.

مزایای احداث باغ انگور

انگور میوه‌ای تابستانه است که دارای طعمی شیرین و بافتی گوشتی آبدار است و حبه‌‌های آن در اندازه‌های مختلف وجود دارند اما هدف اصلی از کاشت نهال انگور تازه خوری محصولات نخواهد بود؛ چرا که محصولات جانبی انگور طرفدارا بیشتری دارند که هر ساله تمایل به خرید و مصرف این میوه پر خاصیت و مفید برای سلامتی هستند.

امروزه فروش نهال انگور برای احداث باغ نه تنها سود خوبی را از فروش محصولات تازه به باغدار خواهد داد بلکه باغداران با تبدیل بخشی از محصولات خود به کشمش، مویز، شیره انگور، سرکه و ‌… می‌توانند به کسب سود برسند.

معرفی بهترین ارقام و نژادهای درخت انگور در ایران

گفتیم که بهترین ارقام نهال انگور با توجه به شرایط اکولوژیکی و نیاز باغدار تعاریف متفاوتی خواهد داشت اما در این قسمت به معرفی یک رقم نهال انگور مناسب برای نواحی سردسیری و یک رقم نهال انگور گرمسیری می‌پردازیم.

نهال انگور مکیاج که گونه‌ای غیر بومی و دیرگل است قابلیت کاشت در نواحی کوهستانی و سردسیری را با بیشترین بازدهی دارد و از جمله مشخصات بارز آن می‌توان به میوه‌های درشت و کشیده با طعم شیرین اشاره کرد و اما بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیری در ایران، نهال انگور بیدانه قرمز است که غالبا برای تازه خوری کاربرد دارد و عمر اقتصادی بسیار بالا و بازدهی بالا نیز از جمله ویژگی‌های بارز آن هستند.

انگور اصلاح شده به چه معناست؟

علی رغم تصور برخی افراد محصولات نهال انگور اصلاح شده به هیچ وجه مضر نخواهد بود؛ چرا که این ارقام با روش‌های نوین کشاورزی زمان بازدهی کوتاهی یافته اند و محصولات بسیار مرغوب‌تری نیز خواهند داشت و امروزه بسیاری از باغداران در مراکز فروش نهال انگور به دنبال این ارقام اصلاح شده و مقاوم هستند تا اقدام به احداث باغ نمایند.

دیرگل بودن نژاد انگور چه مزیتی دارد؟

تاکنون درباره دیرگل بودن نهال انگور و سازگاری و مقاومت آن در برابر سرمای دیررس بهاره و نریختن شکوفه‌های نهال مطالب بسیاری خوانده‌اید و می‌دانید که زمان گلدهی این ارقام با توجه به زمان کاهش سرمای منطقه ۱۵ الی ۲۰ روز دیرتر از سایر ارقام نهال است اما نکته جالب ماجرا این است که زمان ورود محصولات این ارقام به بازار نیز دیرتر از سایر ارقام زودگل است و شما می‌توانید با سود بیشتری این محصولات را در اواخر فصل تابستان به بازار عرضه نمایید.

علت قیمت‌های متفاوت نهال انگور در بین نهالستان‌ها چیست؟

در هر نهالستان معیارهای متفاوتی برای تعیین قیمت نهال انگور وجود دارد که بنا به تشخیص مدیریت نهالستان و کارشناسان مربوطه این قیمت گذاری صورت می‌گیرد اما در حالت کلی ارقام نهال اصلاح شده، زودبازده و همچنین ارقام نهال وارداتی که کیفیت بالاتری از سایر ارقام نهال انگور خواهند داشت، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت؛ همچنین برخی نهالستان‌ها خدمات ویژ‌ه‌ای را در هنگام خرید و کاشت نهال به باغدار ارائه می‌دهند که این نیز در قیمت نهال انگور بی تاثیر نخواهد بود.

مشخصات نهال انگور استاندارد

طبق استانداردهایی که سازمان جهاد کشاورزی اعلام داشته است نهال انگور سالم و استاندارد در هنگام خرید باید دارای ویژگی‌های زیر در ریشه، تنه، جوانه و … باشد، پس در هنگام خرید توجه ویژه‌ای به مشخصات ظاهری نهال انگور داشته باشید تا ارقامی سالم و با کیفیت را شناسایی و خریداری نمایید.

در اولین گام نهال انگور حتما باید دارای شناسنامه سلامت و کارت گواهی قرنطینه باشد.
بهتر است نهال انگور با شیوه‌های غیر جنسی تکثیر شده باشد.
نهال انگور سالم دارای یک تنه سالم و حداقل ۵۰ سانتی متری باشد و در صورت پیوندی بودن از قسمت بالای پیوندک دارای دو شاخه باشد.
سن نهال انگور نباید بیش از دو سال باشد و ریشه‌ها نیز متراکم با طولی در حدود ۱۰ سانتی متر باشند.

کاشت نهال انگور بر اساس مناطق مختلف کشور

در هر منطقه از کشور عزیزمان ایران، ارقام نهال انگور را با توجه به گرمسیری، معتدل و سردسیری بودن هر منطقه به کاشت می‌رسانند و البته جالب است بدانید که شیوه کاشت نهال انگور در هر منطقه با توجه به الگوی بارشی، نوسانات دمایی و … متفاوت خواهد بود؛ برای مثال در نواحی با میانگین بارش سالیانه بیش از ۵۰۰ میلی متر توصیه می‌شود که کاشت نهال انگور با شیوه دیم باشد تا بازدهی مناسبی در مقرون به صرفه‌ترین حالت باغداری داشته باشیم، برخی مناطق نیز بهتر در راستای دریافت نور بیشتر خورشید برای ارقام نهال گرمسیری، کاشت داربستی را اعمال نماییم‌.

شایع‌ترین بیماری نهال انگور

مقاوم‌ترین و برترین نژاد نهال انگور نیز در اثر سهل انگاری و کاشت غیر اصولی می‌تواند درگیر آفات و بیماری‌هایی همچون کرم خوشه خوار، آفت زنجره مو یا بیماری‌هایی همچون سفیدک پودری و سفیدک داخلی شود اما شایع‌ترین و مهلک‌ترین بیماری در این میان بیماری گال طوقه است که به صورت غده‌های کوچک در اطراف ساقه، برگ‌ها، شاخه‌ها، ریشه و حتی دمبرگ و ریشه‌ها دیده شود که در اثر فساد تغییر رنگ می‌دهند و به داخل نفوذ کرده و خطر ساز خواهند شد که برای درمان بایستی از افراد متخصص کمک بگیرید.

بهترین انگور جهان

اگر بخواهیم به یکی از محبوب‌ترین و پرکشت‌ترین ارقام نهال انگور در جهان اشاره کنیم می‌توانیم به نهال انگور سلطانی اشاره کرد که علاوه بر تازه خوری در تهیه کشمش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای بهترین باردهی بهتر است در نواحی نیمه گرمسیری کاشته شود تا میوه‌هایی بی‌دانه به رنگ سبز روشن تولید کند.

مناسب‌ترین زمان خرید نهال انگور

در رابطه با مناسب‌ترین زمان خرید نهال انگور باید گفت که ابتدا زمانی را برای کاشت نهال با توجه به زمان گلدهی گونه و شرایط جوی منطقه مشخص کنید و سپس در مرحله‌ی بعدی نقشه کاشت نهال را در باغ طراحی و اقدام به حفر گودال با عمق مناسب کنید، در مرحله‌‌ی آخر نیز اقدام به خرید نهال انگور سازگار کنید تا بلافاصله امکان کاشت ان را داشته باشید، در غیر این صورت در اثر حمل و نقل غیر اصولی، شرایط نگهداری نادرست و ‌… ممکن است ریشه نهال آسیب ببیند و گیرایی آن در خاک به شدت افت کند.

سود و درآمد هر درخت انگور به صورت تجاری چقدر است؟

سود خالص به ازای کاشت و پرورش هر نهال انگور تجاری به عوامل و فاکتورهای متعددی وابسته است، برای مثال:

متراژ زمین شما و تعداد نهال خریداری شده و همچنین فواصل کاشت هر سه عواملی هستند که زنجیر وار به یکدیگر وابسته اند و می‌توانند در تعیین سود نهایی شما تاثیر گذار باشند.

هر نهال انگور در صورت سالم بودن و قرارگیری در شرایط ایده‌آل می‌تواند سالانه بیش از ۱۰۰ کیلوگرم باردهی داشته باشد و پس از عرضه در بازار نیز باغدار را به سود خوبی برساند.

روش‌های تکثیر نهال انگور (تفاوت انگور بذری و پیوندی)

به منظور تکثیر نهال انگور در محیط گلخانه و نهالستان‌های معتبر کمتر پیش می‌آید که از روش تکثیر جنسی بذر استفاده کرد چراکه این روش نیازمند صبر و بردباری بسیاری است و بهتر است از شیوه‌های مدرن‌تر همچون پیوند اسکنه‌ای در فصول سرد سال و زمان خواب نهال انگور برای تهیه پایه و پیوندک استفاده کرد تا ارقام نهالی پربازده، بسیار مرغوب و مقاوم برای کاشت و پرورش داشت.

قیمت نهال انگور بر چه اساس تعیین می‌‌شود؟

عوامل متعددی در قیمت گذاری نهال تاثیرگذار است که مهم‌ترین آن بحث عرضه و تقاضای نهال انگور در بازار است به گونه‌ای که ممکن است یک رقم متقاضی بیشتری در بازار داشته باشد، پس قیمت بیشتری خواهد داشت اما ارقام نهال انگوری که عرضه بالا اما متقاضی کمتدی دارند، قیمت کمتری نیز خواهند داشت.

عوامل موثر دیگری که در قیمت‌گذاری نهایی معرفی شده‌اند، عبارتند از:

سن نهال انگور
کیفیت و نژاد نهال انگور
زمان و میزان باردهی نهال انگور

نهال انگور دیربازده کدام اند؟

زمان بازدهی نهال انگور یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که کشاورزان و باغداران در هنگام خرید باید به آن توجه اساسی داشته باشند و در صورت مهیا بودن شرایط می‌توانند ارقام دیربازده و یا زودبازده را انتخاب کنند و پس از کاشت نهال انگور با گذشت ۴ الی ۵ سال می‌توانند عملکرد گونه را مورد ارزیابی قرار دهند. ارقام نهال دیربازده عملکرد ضعیفی ندارند و آنها تنها چند سال دیرتر به بار خواهند نشست. نهال انگور ویکتوریا و نهال انگور پرلت از جمله دیربازده‌ترین ارقام نهال انگور موجود در بازار هستند که همچنان هم پرطرفدارند.

نهال انگور زودبازده کدام اند؟

بسیاری از ارقام نهالی که از طریق قلمه زدن تکثیر می‌یابند، در شمار ارقام زودبازده قرار می‌گیرند و با گذشت حدودا یک الی دو سال می‌توانید شاهد اولین خوشه‌های انگور نهال هر چند کم باشد، البته ارقام نهال انگور زودبازده نیز به دلیل ازدیاد از روش قلمه مقاومت بیشتری هم در برابر آفات و بیماری‌های رایج د میان درختان انگور دارند و در نهایت نیز توصیه می‌شود که در صورت مهیا بودن شرایط کاشت و بهره گیری از روش‌های نوین، حتی الامکان ارقام نهال زودبازده همچون نهال انگور سیاه سردشت و نهال انگور مویز ترکمن را خریداری نمایید تا در مدت زمان کمتری به سرمایه خود دست یابید‌.

کاشت، داشت و برداشت نهال انگور

پس از اتمام عملیات بسترسازی برای کاشت نهال انگور در خاک به گونه‌ای که چند جوانه داخل خاک و باقی بیرون خاک باشند، بهتر است فورا مراحل داشت نهال انگور را شروع کرد و هیچ گاه از مراحلی که در زیر آورده می‌شود غافل نشد، مراحلی همچون؛

آبیاری هر ۱۰ روز یکبار
کوددهی نهال انگور در فصل مناسب
سمپاشی و افزایش مقاومت درختان
هرس سالیانه و اصولی

اصول کاشت نهال انگور

عملیات کاشت نهال انگور نیز مرحله‌ای حساس و تخصصی است که بایستی بسیار هوشمندانه صورت گیرد و قبل از انجام دادن آن به فاکتورهای متعددی توجه شود؛ چرا که باردهی نهال در گرو کاشت صحیح آن خواهد بود. از جمله این عوامل می‌توان به :

۱. توجه به زمان کاشت نهال با توجه به سردسیری یا گرمسیری بودن منطقه
۲. تعبیه نقشه اصولی احداث باغ و مشخص کردن الگوی کاشت
۳. تعیین فواصل استاندارد برای کاشت نهال انگور (حدود ۶ الی ۷ متر)
۴. بررسی بافت و مواد آلی معدنی خاک
۵. حفر گودال با توجه به طول ریشه

نکات داشت و نگهداری نهال انگور

برای نگهداری از نهال انگور بایستی از همان ابتدا برنامه‌ی آبیاری نهال انگور منظمی را تدوین کرد؛ به گونه‌ای که با توجه به بافت خاک و گرما‌ی هوا در تابستان میزان آبیاری را می‌توان از ۵۰۰ میلی‌لیتر الی ۱۵۰۰ میلی‌لیتر تنظیم نمود، البته ناگفته نماند که سیستم ریشه‌ای نیز در میزان آب مورد نیاز نهال نقش دارد.

برای داشتن درختان انگور سالم و پربازده بایستی خاک را غنی از کود کرد البته استفاده بیش از حد از کود نیز تاثیر عکس در عملکرد و باردهی گونه خواهد داشت؛ چرا که تقویت بیش از حد نهال انگور چرخه رشد طبیعی درخت را بر هم زده و تاثیر بسیاری در کاهش گلدهی و باردهی درخت خواهد داشت. استفاده از کودهای طبیعی و دامی و عناصری همچون پتاسیم، کلسیم و منیزیم می‌تواند در بهبود عملکرد طبیعی و افزایش قدرت رشد گونه تاثیر گذار باشد.

در اوایل هر سال نیز در تاکستان‌های انگور شروع به هرس درختان بیمار و ضعیف می‌کنند و با حذف علف‌های هرز نیز منابع غذایی درختان را افزایش داده، همچنین تهویه خاک نیز فراهم خواهد شد.

نکات خرید نهال انگور

برای خرید نهال انگور که یکی از حساس‌ترین و مهم ترین مراحل احداث باغ است بایستی بسیار سنجیده عمل کرد؛ چرا که یک اشتباه کوچک می‌تواند تمامی سرمایه و زحمات شما را به هدر بدهد. شناسایی یک نهالستان معتبر و رسمی که به صورت تخصصی در زمینه تولید و فروش نهال انگور فعالیت می‌کند و تمامی فعالیت‌های خود را تحت نظارت جهاد کشاورزی صورت می‌دهد، می‌تواند ریسک موفقیت شما را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.

یکی دیگر از اقداماتی که باغداران انجام می‌دهند پیش خرید نهال انگور است که می‌توانید از طریق سایت غرب نهال قبل از فصل کاشت نهال، اقدام به ثبت سفارش خود نمایید.

راهنمای اینترنتی خرید انواع نهال انگور

چنانچه تمایل به خرید نهال انگور دارید اما شرایط و زمان مراجعه حضوری به نهالستان غرب نهال را ندارید می‌توانید از طریق سایت مجموعه در ابتدا نهال مورد نظر خود را جستجو کرده و پس از تطابق ویژگی‌های نهال انگور با اقلیم زمین و منطقه خود، ارقام را در تعداد مد نظد به سبد خرید خود در سایت بیافزایید و در نهایت سفارش خود را ثبت و نهایی کنید تا در اسرع وقت به دستتان برسد.