پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

نهال خرمالو گوجه ای

نهال خرمالو گوجه ای

خرمالو ارقام مختلفی دارد که خرمالو گوجه ای یکی از معروف‎ترین آنها است. نهال خرمالو گوجه ای از پربارترین‌ها محسوب می‌شود؛ خرمالوهای حاصل شده از نهال خرمالو گوجه ای بسیار خوش‌طعم بوده و از لحاظ ظاهری، شکلی شبیه به سیب دارند و رنگ آنها مایل به قرمز کم‌رنگ است

جهت خرید نهال خرمالو گوجه ای کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا از طریق شبکه های اجتماعی با ما در تماس باشید.

جهت استعلام قیمت نهال خرمالو گوجه ای کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا از طریق شبکه های اجتماعی با ما در تماس باشید.

مشتریان عزیز پس از ثبت و سفارش نهال خرمالو گوجه ای نهال مورد نظر شما پس از بسته بندی از طریق پایانه مسافربری به مقصد شما ارسال خواهد شد.

گارانتی بازگشت نهال

گارانتی بازگشت نهال

تمامی نهال ها دارای ضمانت بازگشت نهال و وجه می باشد.
گواهی سلامت و قرنطینه

گواهی سلامت و قرنطینه

تمامی نهال ها دارای گواهی سلامت و قرنطینه می باشد.
ارسال به سراسر کشور

ارسال به سراسر کشور

ارسال نهال از طریق پایانه مسافربری به سراسر کشور.
مشاوره خرید نهال

مشاوره خرید نهال

کارشناسان آماده مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشند.
مجوز جهاد کشاورزی

مجوز جهاد کشاورزی

نهالستان غرب نهال دارای مجوز جهاد کشاورزی می باشد.
قیمت مناسب نهال

قیمت مناسب نهال

به واسطه حذف دلال ها قیمت نهال های ما مناسب می باشد.

خصوصیات نهال خرمالو گوجه ای

نهال خرمالو گوجه ای از جمله نهال‌های پیوندی خرمالو می‌باشد که بیشتر در نواحی گرمسیر کشت می‌شود. این نهال در آب و هوای معتدل یا خنک به شرطی که نور خورشید به میزان کافی وجود داشته باشد، رشد خوبی خواهد داشت. خرمالوهای گوجه ای درشت بوده و مزه شیرینی دارند.

درخت خرمالو گوجه ای خزان پذیر بوده و همین ویژگی موجب زیبایی برگ‌های آن در فصل پاییز می‌شود. مناسب‌ترین خاک برای این نهال می‌بایست سبک و حاصلخیز باشد که بهتر است از خاک باغات قدیمی برای کشت آن استفاده شود. همچنین کود مورد استفاده برای نهال خرمالو گوجه ای باید جزو کودهای پوسیده دامی باشد؛ زیرا کود تازه و نپوسیده به هیچ عنوان برای رشد این نهال مناسب نیست.

مشخصات نهال خرمالو گوجه ای

درخت خرمالو گوجه ای دارای برگ‌هایی کشیده و به شکل تخم مرغ می‌باشد که روی آنها با کرک پوشیده شده است. نکته جالب راجب میوه این درخت شهرت خرمالو گوجه ای به خرمالوی دل گاوی است؛ علت نام‌گذاری آن، گوشت ژله‌ای میوه‌ است که به جگر گاو شباهت دارد.

یکی از مشکلات پرورش‌دهندگان خرمالو گوجه ای، ریزش خرمالوهای تازه با رسیدن فصل بهار است که به دلیل آفت‌زدگی اتفاق نمی‌افتد؛ بلکه علت این اتفاق تعداد زیاد گل‌های خرمالو است که درصورت مطلوب بودن شرایط اکثرا به میوه تبدیل می‌شوند و از آنجا که درخت توانایی نگهداری همه آنها را ندارد، میوه‌ها شروع به ریزش می‌کنند. راه حل این مشکل استفاده از کودهای مناسب و رسیدگی بالا به نهال‌هاست که موجب افزایش توان نگهداری میوه می‌شود.

کشور سازنده

به طور کلی می‌توان گفت که اصالت میوه خرمالو به کشورهای آسیای شرق بازمی‌گردد و این میوه اولین بار از کشور چین نشأت گرفته است.

فاصله کاشت نهال خرمالو گوجه ای

فاصله مناسب برای کاشت نهال‌های خرمالو گوجه ای به شیب زمین بستگی دارد؛ اگر قصد دارید این نوع نهال را در مناطق بادگیر و با شیب ملایم بکارید، ۴٫۵*۳٫۵ و ۴*۳ متر مناسب‌ترین فاصله برای کاشت نهال خرمالو گوجه ای است؛ تا در زیر خاک فضای مناسب برای رشد مجزای هر ریشه فراهم شود. اما در زمین‌های مسطح فاصله مطلوب ۴*۴ و ۵*۴ متر می‌باشد که موجب جلوگیری از تداخل ریشه‌ها و نور گیری بهتر شاخه و برگ‌ها است.

شکل میوه

همانطور که گفته شد، میوه این نهال مایل به قرمز کم‌رنگ است و تا جایی شبیه به سیب است.

حداکثر ارتفاع درخت خرمالو گوجه‌ ای

ارتفاع درخت خرمالو گوجه ای از 8 متر شروع شده و می‌تواند تا 12 متر ادامه داشته باشد.

نیاز سرمایی نهال خرمالو گوجه‌ ای

درخت خرمالو گوجه ای درختی مقاوم به سرما است. درکل مقاومت درخت خرمالو گوجه ای در برابر سرما، تا سرمای حدود منفی 10 درجه می‌باشد؛ اما در موارد نادر مشاهده شده که برخی از خرمالوها قابلیت تحمل سرما تا منفی 18 درجه را هم دارند.

اگر درخت خرمالو گوجه ای از لحاظ آب و هوایی در مناطق گرم یا نیمه گرم قرار داشته باشد، می‌تواند سرمایی در حد منفی 12 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. همچنین جوانه‌های درخت خرمالو گوجه ای برای 100 الی 400 ساعت نیازمند سرمایی زیر 7 درجه سانتی گراد هستند.

عمر اقتصادی

در شرایط مطلوب عمر اقتصادی خرمالو گوجه ای 25 سال است؛ اما بسته به نوع نگهداری و رسیدگی باغداران، این عدد می‌تواند متغیر باشد.

وزن میوه

وزن میوه‌های درخت خرمالو گوجه ای از 90 تا 250 گرم متغییر هستند.

ارتفاع از سطح دریا

هر نهال میوه باید در ارتفاع مشخصی کاشته شود تا بهترین مقدار محصول را ارائه دهند. برخی از نهال‌ها محدودیت چندانی از این لحاظ ندارند؛ اما در کاشت برخی دیگر باید دقت بسیاری به خرج داد تا باردهی مناسبی را در پیش داشته باشند.

مقاومت در برابر آفات

در حالت کلی میوه خرمالو گوجه ای بسیار مقام به آفت است. از عوامل آفت زدگی درخت خرمالو گوجه ای می‌توان به مگس سفید و تریپس‌ اشاره کرد. مگس سفید با آسیب رساندن به پوست میوه موجب بد رنگ شدن خرمالوها می‌شود.

از موثرترین راه‌های مقابله با مگس‌های سفید، استفاده از روغن‌ها و شوینده‌های حشره‌کش می‌باشد. تریپس‌ها نیز از شیره میوه تغذیه کرده و جوانه و برگ درخت خرمالو گوجه ای را از بین می‌برند؛ این موارد نیز با قرار دادن توری در محفظه تهویه و استفاده از تله‌هایی به رنگ زرد، مهار می‌شوند.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

به طور میانگین میزان محصول درخت خرمالو گوجه ای 20 تا 100 کیلوگرم در یک سال می‌باشد که انتخابی اقتصادی برای باغداران به شمار می‌رود. می‌توان گفت با کاشت حدود 500 اصله درخت خرمالو گوجه ای، عملکردی در حدود بیش از 25 تن در هکتار را مشاهده نمود که مطلوب تلقی می‌شود.

شروع محصول دهی

درخت خرمالو گوجه ای پس از رشد در سنین 4 یا 5 سالگی شروع به محصول‌دهی کرده و زمانی که حدودا 10 ساله شد، تولید محصول تجاری خود را آغاز می‌کند.

به طور کلی باید گفت که زمان شروع محصول دهی یک نهال میوه، علاوه بر نوع نگهداری و پرورش، می‌تواند به عواملی چون خاک مناسب و آب کافی نیز وابسته باشد. هرچه شرایط ایده آل‌تر باشد، با توجه به ژنتیک نهال، زمان شروع باردهی زودتر فرا می‌رسد.

قدرت رشد درخت

درخت خرمالو گوجه ای قدرت رشد خوبی دارد و همانظور که پیش‌تر گفته شد، ارتفاع نهال این گیاه قابلیت رشد تا 12 متر را نیز دارد.

رقم گرده افشان

بهتر است به هنگام کاشت در ازای هر 30 اصله درخت خرمالو گوجه ای، یک رقم مناسب از نهال‌های خرمالو به عنوان گرده افشان کاشته شود تا رشد مطلوب از نهالات خرمالو گوجه ای حاصل شده و به ازدیاد نسل نهال کمک شود.

پایه درخت خرمالو گوجه ای

در کشور ایران با پیوند زدن درختان خرمالو، به پایه خردمندی از آنها استفاده می‌کنند که اصلی‌ترین پایه در ایران می‌باشد؛ پایه درخت خرمالو گوجه ای نیز از پایه خردمندی است.

زمان گلدهی درخت خرمالو گوجه ای

گل خرمالو گوجه ای پس از اینکه برگ‌های آن کامل شدند در اواسط و یا اواخر بهار شکوفا می‌شود.

مدت آبیاری

درباره آبیاری درخت خرمالو گوجه ای که یکی از عوامل بسیار مهم در رشد آن است، باید توجه داشت که نیاز آبی این گیاه نسبتا بالا است و حساسیت به خشکی دارد. درخت خرمالو گوجه ای، در فصل تابستان که گرمای هوا افزایش می باید و نیاز آبیاری گیاه بیشتر می‌شود، تنها به هفته‌ای دو بار آبیاری کامل و منظم نیاز دارد.

با رسیدن فصل بهار با توجه به سردتر بودن دما، این مقدار کاهش یافته و درخت خرمالو گوجه ای به آب کمتری نیاز دارد. نکته قابل توجه به هنگام آبیاری درخت خرمالو گوجه ای، عدم آبیاری بیش از حد آن می‌باشد؛ اگر حجم آب بیشتر از حد نیاز باشد، اکسیژن کافی به ریشه نمی‌رسد.

قیمت نهال خرمالو گوجه ای

در زمان خرید درخت خرمالو باید کیفیت و مرغوبیت نهال، مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به اطلاعات درج شده در این مقاله، اگر سایر عوامل مانند قیمت و محل کشت از هر لحاظ مناسب کاشت نهال خرمالو گوجه ای برای شما بودند، باید بدانید که خرید این نهال می‌تواند انتخابی موفقیت آمیز برای باغداران حرفه‌ای و حتی نوپا باشد.

مراکز زیادی در سرتاسر کشور جهت فروش درخت خرمالو گوجه ای وجود دارند که با مراجعه به نهالستانی معتبر در میان‌ آنها می‌توانید نسبت به خرید این نهال اقدام کنید.

مجموعه نهالستان غرب نهال با مدیریت مستقیم مهندس رضا داداشی، آماده ارائه انواع نهال میوه، از جمله انواع درخت خرمالو خوشه ای است. کارشناسان شرکت غرب نهال جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت درخت خرمالو گوجه ای، در بخش روابط عمومی این شرکت آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.


ارقام دیگر نهال خرمالو