پیش فروش نهال در غرب نهال آغاز شد
 • فارسی
  فارسی
 • فارسی
  فارسی
 • english
  English
 • العربیة
  العربیة

جستجو در سایت

روش تکثیر نهال آلبالو

روش تکثیر نهال آلبالو

 • نویسنده مقاله:غرب نهال
 • تاریخ انتشار:1402-11-20
 • زمان مطالعه:7 دقیقه
 • بازدید مطلب:

روش های تکثیر نهال آلبالو:

نهال آلبالو انواع مختلفی دارد که از نظر شرایط اقلیمی باردهی و کیفیت محصول متفاوت است، البته ارقام آلبالو تولید شده از طریق بذر، پاجوش، هسته، خوابانیدن، پیوند، قلمه زدن و ... می تواند از نظر عملکرد و ژنتیک نهال موثر باشد.

1.تکثیر نهال آلبالو به روش بذر:

یکی از روش های سنتی و قدیمی تکثیر نهال آلبالو، کاشت بذر است که گسترده ترین روش تولید انبوه ریشه اصلی برای کاشت می باشد. بذرهای آسیاب شده به این روش را به مدت 8-6 هفته با دوره سرد شدن در یخچال نگهداری می کنند و با اولین علائم جوانه زدن می توان بذرها را در ظرفی با اندازه مناسب قرار داد و با خاک سفت و نرم پوشاند. و با آبیاری خوب هنگام جوانه زدن به بستر بزرگتر پس از رشد جوانه ها به خاک اصلی منتقل کرد.

البته اگر در فصل پاییز بذر بکارید، به دلیل سردی هوا در این فصل، بذرها می توانند نیاز سرمای طبیعی خود را برطرف کنند و با گرم شدن هوا در فصل بهار شروع به جوانه زدن و رشد کنند. هنگام کاشت بذر، ویژگی ها متفاوت است، به این معنی که ممکن است خواص برتر گیاه مادر در گیاه تازه تولید شده وجود نداشته باشد.

2.تکثیر نهال آلبالو به روش پاجوش :

به طور کلی هنگام کاشت درخت آلبالو باید به تدریج اطراف درخت آلبالو را با بیل تمیز کنید و زمانی که خاک نرم شد درخت آلبالو را با احتیاط از زمین جدا کرده و به گودال آماده شده با عمق مناسب منتقل کنید. و آن را با خاک سبک و لومی پر کنید و آبیاری منظم را فراموش نکنید.

3.تکثیر نهال آلبالو به روش هسته:

تکثیر درختان آلبالو به روش هسته رایج ترین روش بعد از کاشت است، با این روش باید هسته آلبالو را با کمک دست از گوشت جدا کرد و نباید با بزاق دهان تماس پیدا کرد زیرا بزاق دهان مانع رشد می شود. سپس دانه های آلبالو را در ظرف حاوی کمپوست قرار دهید و با کمپوست مرطوب بپوشانید و آن هسته را در دمای زیر 4 درجه سانتیگراد نگه دارید و مرطوب نگه دارید تا لایه خیس نشود.

پس از یک زمستان سرد، بذرها برای کاشت نهال آلبالو در فضای باز آماده می شوند. در این مرحله باید عمق گودال حفاری شده را دو برابر کرد و با ماسه پوشاند تا از سفت شدن خاک جلوگیری شود. سختی خاک از جوانه زدن بذرها جلوگیری می کند پس از گذشت دو ماه از مرطوب نگه داشتن خاک، اولین جوانه ها را مشاهده می کنید.

4. تکثیر درخت آلبالو به روش خوابانیدن:

روش دیگر رشد و تکثیر درختان آلبالو روش خوابانیدن است.در این روش در صورت اتصال ساقه به گیاه مادری و ریشه، پس از زخمی شدن پوست، برای رشد بهتر ریشه در پیت یا خاک مرطوب قرار می گیرد. و زمانی که تعداد ریشه ها مساعد شد می توان آن را از گیاه مادر جدا کرد و به عنوان گیاهی مستقل جدا از خاک کاشت.

5. تکثیر آلبالو به روش قلمه:

در این روش تکثیر از شاخه های درختان بارور و مقاوم استفاده می شود و در مواقعی که درخت بدون برگ و بذر و در دوره استراحت و زمستان باشد از شاخه هایی به قطر 1 تا 2 سانتی متر و دو ساله قلمه می زنند. برش باید به صورت مورب استریل، تمیز و قیچی تیز باشد.

بهترین و مناسب ترین طول قلمه 15 تا 25 سانتی متر است و برای تسریع در آزادسازی قلمه مورد نظر، قسمت آخر قلمه را با یک برش اریب در محلول ریشه زایی قرار داده و سپس آن را در یک محلول قرار می دهند و در نهایت در ظرف مناسب با خاک غنی قرار می دهند.پس از رشد و گرفتن نهال، امکان انتقال آنها برای کاشت در زمین اصلی در فصل بهار وجود دارد.

روش تکثیر نهال آلبالو

6. تکثیر درخت آلبالو به روش پیوند:

پیوند یکی از مطلوب ترین و موثرترین روش ها برای رشد و تکثیر درختان آلبالو است، پیوند نهال های مختلف آلبالو با خصوصیات مختلف که به هم وصل و ترکیب می شوند تا دو بوته پیوند زده شوند و نهال جدیدی ایجاد می شود که می تواند به طور جداگانه رشد کند و میوه تولید کند.

هر چه خصوصیات ژنتیکی دو نهال والد نزدیکتر باشد، نهال پیوندی بهتر و با کیفیت تر خواهد بود و پیوند موفقیت آمیزتر خواهد بود. در کشت قلمه از نهال آلبالو تلخ به عنوان پایه بارور و مقاوم برای به دست آوردن ارقام پرمحصول و مرغوب مانند نهال آلبالو بوترمو، نهال آلبالو مجاری ، نهال آلبالو گوشواره ای و ... استفاده می شود.

نهال هایی که از پیوند به دست می آیند شباهت زیادی به ریشه و گیاه مادری خواهند داشت و هر چه ریشه مقاوم تر و کیفیت ژنتیکی آن بهتر باشد پیوند در برابر تنش های محیطی و آبی مقاوم تر خواهد بود و کیفیت و کارایی آن نیز بالاست.

پیوند درختان آلبالو شامل 4 روش تکثیر است. از جمله: پیوند اسکنه، پیوند نیمانیم، پیوند پوست و پیوند سپری است که در این مقاله به اختصار توضیح می دهیم.

• پیوند اسکنه درختان آلبالو:

در روش پیوند اسکنه، با ایجاد شکاف عمودی در بستر به طوری که شکاف از مرکز درخت عبور کند و با تهیه دو پیوند و قرار دادن آنها در دو طرف، یک لایه حاصلخیز قرار می گیرد. نقاط با چسب پوشانده شده است.

• پیوند نیمانیم درختان آلبالو:

در روش پیوند نیمانیم، پایه درخت را به صورت مورب برش می دهند و پیوندک باید به گونه ای بریده شود که به دسته و جفت برسد، برای اتصال و قرارگیری این دو از چسب پیوند استفاده می شود.

• پیوند پوست درختان آلبالو:

در هنگام کندن گیاه اغلب با بریدگی های عمودی پوست از بدن درخت جدا می شود و باید پوست آن را طوری قرار داد که از طرف دیگر برشی کوتاه باشد و پیوندک زیر پوست توسط دو میخ قرار می گیرد و در نهایت با کمک چسب پیوندگاه آن را می پوشانند.

• پیوند سپری درختان آلبالو:

پیوند سپری یا پیوند آلبالو که اغلب به پیوند T معروف است و دلیل نامگذاری آن ایجاد شکاف T شکل در پایه است.پیوند را به اندازه t ببرید و از بالا در این شکاف قرار دهید تا پشت و پیوندک در آن شکاف با هم قرار گیرند و جفت شوند.

روش تکثیر نهال آلبالو

بهترین روش تکثیر درختان آلبالو:

در مقاله فوق روش های متداول تکثیر درختان آلبالو را بیان کرده ایم، اما اگر به دنبال یک نهال درخت آلبالو با کیفیت برای کاشت در باغ خود هستید، خرید نهال های پیوندی و اصلاح شده را برای بهره وری و عملکرد بالا به شما پیشنهاد می کنیم. نهال آلبالو بوترمو و سیکانی به دلیل برداشت زودهنگام و عملکرد بالا می توانند سود بیشتری برای کشاورزان به ارمغان بیاورند.